Umění mladé republiky

Veletrh Antique 19.–22. 4. 2018

Podtitul 41. veletrhu starožitností Antique, který začne ve čtvrtek v prostorách Novoměstské radnice, napovídá, že bude tentokrát, v souvislosti se stým výročím založením Československa, zvláště akcentovat období první republiky ve výtvarném umění.   

Z minulého, 40. vydání veletrhu (podzim 2017)

Ze 40. vydání veletrhu (podzim 2017)

Pořadatelé předpokládají, že vystavovatelé půjdou tímto směrem a na prvorepublikové výtvarné umění se ve svých expozicích zaměří. Kromě výtvarného umění, uměleckého řemesla, designu a nábytkových kusů budou moci návštěvníci obdivovat i dobovou módu – oblečení a šperky – a v neposlední řadě také numismatiku.

„Již v roce 1919 byla vydána nová emise papírových státovek od jednokoruny až po pětitisícovku.  Autorem byl prakticky u všech nominálů Alfons Mucha. Jeho pětitisícikoruna je dodnes nejdražším papírovým platidlem, reálná cena dnes je 3 až 5 milionů korun. Další sběratelský skvost je tisícikoruna Maxe Švabinského z roku 1934, která byla ve své době oceněna jako nejkrásnější bankovka Evropy," vyjmenovává Jan Neumann, prezident Asociace.

Návštěvníci zřejmě budou moci na veletrhu obdivovat zejména mince a bankovky nižších nominálních hodnot. „Kovové mince se v novém Československu razily od roku 1921, 2-, 5- a 10ti haléře s kouzelným motivem Karlova mostu navrhl Otakar Španiel, nezapomenutelná a ve své době velmi oceňovaná je pětikoruna Otto Guttfreunda s motivem průmyslového závodu, stříbrnou desetikorunu a dvacetikorunu navrhl další vynikající český umělec, Jaroslav Horejc."

 

 

Asociace starožitníků pro nadcházející veletrh připravila také tzv. Salon první republiky, který zájemcům zprostředkuje prvorepublikově zařízený interiér. „Rozhodli jsme se otevřít návštěvníkům prostor vybavený dobovým nábytkem, doplňky, dobovými uměleckými díly, prvorepublikovým oblečením, dobovými fotografiemi i dobovým filmovým záznamem, který plánujeme promítat," doplňuje viceprezidentka Asociace Simona Šustková. 

V této místnosti se také budou konat doprovodné programy veletrhu. Jedním z nich bude –kromě již tradiční možnosti zkonzultovat a nechat si ocenit své doma uchovávané poklady v expozici Asociace starožitníků – připravovaný pořad s názvem Oprášeno, který bude veřejnost každý den názorně seznamovat s tím, jak je možno vlastními silami zrestaurovat a nově použít starý nábytek.

V Salonu proběhnou také diskusní odpoledne pro veřejnost. Simona Šustková a Martin Jankovský se budou v pátek od 17 hodin věnovat dobovým šperkům, Robert Mečkovský a Jan Neumann v sobotu od 16 hodin zase obchodu s uměním a starožitnostmi za první republiky a také jeho opětovnému rozvoji po roce 1989.  

V expozici Asociace představí svou rozsáhlou kolekci téměř neznámé secesní keramiky z Vranovské Vsi sběratel Jiří Hořava (rozhovor na toto téma jsme přinesli zde).

   

Z minulého, 40. vydání veletrhu (podzim 2017)

Ze 40. vydání veletrhu (podzim 2017)

 

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<