Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Aukční dům Sýpka | Datum 24.03.2023
O Zdeňku Sýkorovi a jeho pozici na domácím i zahraničním aukčním trhu píšeme poměrně často a děje se tak většinou v souvislosti s jeho slavnými abstraktními liniovými obrazy, které vytvářel od 70. let 20. století a při jejichž tvorbě využíval počítačovou techniku. Nepříliš často však na trhu zaznamenáváme jeho zobrazivé umění, třeba krajiny.
Z maleb se na trhu nejvíce objevují Sýkorovy liniové obrazy, ovšem pouze v jednotkách za rok. Dohromady se jich prozatím dražila necelá dvacítka. Jeden z nich před třemi týdny určil ve velmi kráké době opět nové tuzemské autorovo aukční maximum, které má již hodnotu 20 milionů korun (více čtěte zde). Loňský rok byl pro Sýkoru taktéž rekordní jak doma, tak v zahraničí. Po liniových obrazech cenově následují Sýkorovy striktně geometrické povětšinou černobílé struktury, které již několikrát rovněž dosáhly na vysoké milionové částky.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
22. května 2019
30. listopadu 2016
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022
16. června 2022