Pováleční Toyen a Šíma, kinetismus i design

1. Art Consulting a Sýpka 19. 6. 2022

V neděli proběhnou hned dvě sálové aukce najednou. V Topičově salonu na Národní třídě jako obvykle pořádá svou aukci 1. Art Consulting a jen o kousek vedle, v Galerii U Betlémské kaple uskuteční svoji 61. dražbu Aukční dům Sýpka. Obě začínají v půl druhé odpoledne.

Toyen:... a další lahev rumu! (...Et une bouteille de rhum!), 1959, olej na plátně, 38 × 61 cm, 1. Art Consulting 19. 6. 2022 vyvolávací cena: 8 500 000 (+ složená provize ve výši 20 a 18%)
Toyen:... a další lahev rumu! (...Et une bouteille de rhum!), 1959,
olej na plátně, 38 × 61 cm,
1. Art Consulting 19. 6. 2022
vyvolávací cena: 8 500 000 Kč (+ složená provize ve výši 20 a 18%)

1. Art Consulting bude dražit další skvost ze sbírky Hanse Neumanna (1921–2001), z níž pocházel v nedávné době například raný obraz Jindřicha Štyrského Krajina z Korčuly (přečtěte si více o obraze i neuvěřitelných životních peripetiích jejího majitele).

Tentokrát jde o poválečné dílo Štyrského umělecké i životní partnerky Toyen s názvem ...a další lahev rumu! / Et une bouteille de rhum! Olej z roku 1959 byl reprodukován v rozsáhlé autorčině monografii Karla Srpa z roku 2000. Vyvolávací cena 8,5 milionu korun (10,05 milionu včetně aukční provize) je doposud jedna z nejvyšších za Toyeninu poválečnou malbu na domácím trhu.

Obdobně jako u Toyen jsou v poslední době stále více oceňovány také poválečné práce Josefa Šímy. V případě nyní nabízeného plátna Fúze světla (Fusion de lumiére) jde o pátou nejvyšší vyvolávací cenu po čtveřici zásadních obrazů ze 20. a 30. let, ML, Ateliéru, Ve čtyři hodiny odpoledne a Revoluce ve Španělsku, které se prodaly za částky od 12 do 36 milionů korun. Minimální podání 8,9 milionu korun (10,52 milionu včetně provize) se téměř rovná rekordu Šímova poválečného díla, které padlo u Galerie Kodl před třemi týdny. Na náspu, zármutek světla II ze samého závěru 60. let se prodal za 11,3 milionu korun.

Josef Šíma: Fúze světla (Fusion de lumiére), 1967, olej na plátně, 80 × 79 cm, 1. Art Consulting 19. 6. 2022 vyvolávací cena: 8 900 000 (+ složená provize ve výši 20 a 18%)

Josef Šíma: Fúze světla (Fusion de lumiére), 1967,
olej na plátně, 80 × 79 cm,
1. Art Consulting 19. 6. 2022
vyvolávací cena: 8 900 000 (+ složená provize ve výši 20 a 18%)

Aukční síň láká také na rozsáhlou kolekci evropského kinetismu. Zastoupeni zde budou autoři, kteří na domácích aukcích nebývají téměř k vidění, například Davide Boriani, Jöel Stein nebo americký vynálezce českého původu Frank Malina, který své kinetické objekty vystavoval v 60. letech i v Praze.

Jednou z nejzajímavějších položek aukce Sýpky je soubor děl mapujících dílo Antonína Málka (1937–2021), malíře, grafika, scénografa a fotografa, který po roce 1968 odešel do emigrace a žil dlouhou dobu ve Švédsku a Německu. Konvolut se skládá z maleb, grafik a kreseb od počátku 60. až do 90. let 20. století. Osahuje celkem třináct Málkových prací: dvě výrazné malby ze 60. let, dvojici strukturálních grafik, ve kterých navazoval na tvorbu Vladimíra Boudníka, čtyři kresby různých technik (tuš, akvarel, pastel) a skupinu kreseb z 90. let, kdy se opakovaně vracel do Asie. Představují krajinu a chrám v kambodžském Angkoru. Minimální podání celého souboru je 456 tisíc korun včetně provize.

Antonín Málek: Bez názvu, 1969, akronex a tuš na sololitu, 91 × 63,5 cm, Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022 vyvolávací cena: 380 000 Kč (za soubor 13 prací)

Antonín Málek: Bez názvu, 1969,
akronex a tuš na sololitu, 91 × 63,5 cm,
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022
vyvolávací cena: 380 000 Kč (za soubor 13 prací)

Málkovy práce se na domácím trhu nedraží příliš často. Zdejší aukční rekord pochází z února tohoto roku, kdy se u 1. Art Consulting objevila jeho raná temná malba Objekt předznamenávající strukturální abstrakce poloviny 60. let. Konečná částka 372 tisíc korun navýšila předcházející maximum o více než 160 tisíc korun. I v nedělní aukci 1. Art Consulting bude jedna Málkova malba k zakoupení, tentokrát půjde o obraz Hlava z roku 1977, který bude startovat na částce 46 tisíc korun včetně provize.

Antonín Málek: Angkor, 1998,
kombinovaná technika na papíře, 15,9 × 29,5 cm,
Aukční dům Sýpka 19. 6. 2022

Z kategorie designu a současného uměleckého řemesla, který Aukční dům Sýpka tradičně nabízí, lze z katalogu nadcházející aukce jmenovat například práce uměleckých sklářů Josefa Svobody nebo Martina Janeckého, který do hutního skla vytvaroval představu designérky Evy Eisler.

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

24. dubna 2024