Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto ART+ | Datum 01.11.2013
Před dvěma týdny zemřel ve věku nedožitých 86 let malíř Jan Kubíček (1927 - 2013). Patřil k nejvýznamnějším autorům poválečné racionální geometrické abstrakce u nás. Galerie hlavního města Prahy na duben příštího roku připravuje autorovu retrospektivu, my si jej připomeňme desítkou nejúspěšnějších děl prodaných v uplynulých letech na aukčním trhu.
Díla Jana Kubíčka se v našich aukcích začala výrazněji objevovat teprve poměrně nedávno, spolu s tím, jak měnící se nabídka aukčních domů začala více reflektovat existenci našeho poválečného a současného umění a jeho vývojový potenciál pro novou společenskou vrstvu sběratelů. Cenovou hranici půl milionu korun překročila Kubíčkova abstrakce poprvé v roce 2010. Autorský rekord se dosud nachází na částce 840 tisíc korun (včetně provize), kterou dosáhl olej Dělení půlkruhu v červnu roku 2012, kdy jeho cena na sále vylétla přesně dvojnásobně.
Retrospektiva Jana Kubíčka je Galerií hlavního města Prahy plánována na duben příštího roku. Je tedy možné, že teprve na ni trh příslušně cenově a nabídkově zareaguje. Kurátorem výstavy bude Hans Peter Riese, německý novinář, který od 60. let 20. století popularizoval české umění v německých médiích. Sběratel, který léta píše zejména pro Frankfurter Algemeine Zeitung, představil svou sbírku v létě 2011 v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
"Skvělí umělci, jako jsou Kratina, Boudník nebo Kubíček, přestali být v době normalizace Západem vnímáni,“ řekl tehdy v souvislosti s kutnohorskou výstavou pro Český rozhlas. K umělcům, které Riese podporoval už od 60. let, kdy působil v Praze jako rozhlasový zpravodaj, patřil kromě Jana Kubíčka například Zdeněk Sýkora, později i Jiří Kolář. V Rieseho sbírce se dnes nachází na tři stovky obrazů, plastik a grafik.
 | 1 / Jan Kubíček: Dělení půlkruhu / 1986 olej na plátně / á 65 x 65 cm cena: 840 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 6. 2012 |
 | 2 / Jan Kubíček: Progrese I., II., III., IV. / 1972 barevné plexisklo, asambláž / á 70 x 70 cm cena: 780 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 10. 2012 |
 | 3 / Jan Kubíček: Variační systém s diagonály I. - IV. / 1968 akryl na plátně / á 60,5 x 60,5 cm cena: 780 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 4. 2010 |
 | 4 / Jan Kubíček: Dělené kruhy a polokruhy, dvě dimenze / 1989 akryl na plátně / 240 x 120 cm cena: 767 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 11. 2009 |
 | 5 / Jan Kubíček: Modrý neon / 1968 akryl na plátně / 96 x 66 cm cena: 424 700 Kč / 1. Art Consulting 18. 5. 2008 |
 | 6 / Jan Kubíček: Permutační struktura / 1975 akryl na plátně / 100 x 100 cm cena: 413 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 3. 2009 |
 | 7-8 / Jan Kubíček: Linie a plocha v kontrastu / 1969 akryl na plátně / 80 x 80 cm cena: 396 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 3. 2012 |
 | 7-8 / Jan Kubíček: Z cyklu forma - akce - uvolnění formy / 1985 akryl na plátně / 70 x 70 cm cena: 396 000 Kč / European Ars Investments 29. 5. 2013 |
 | 9 / Jan Kubíček: Konstrukce s principem Z/II./ 1969 akryl na plátně / 100 x 80 cm cena: 360 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013 |
 | 10 / Jan Kubíček: Devět linií a devět čtverců / 1974 akryl na plátně / 65,5 x 65,5 cm cena: 336 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013 |
Art+Antiques přinesl rozhovor s Janem Kubíčkem v září 2010 (zde). Otázky mu tehdy kladla Magdalena Juříková, současná ředitelka Galerie hlavního města Prahy.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
5. června 2024
9. prosince 2019
13. listopadu 2018
5. ledna 2023
10. srpna 2022