Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiprocentní prodejní úspěšností mohli být pořadatelé spíše spokojeni, s celkovým obratem přes 6,7 milionu korun spíše nikoli. Oproti startovnímu ročníku v prosinci 2023 zaznamenala červnová dražba pokles o bezmála dvě třetiny finančního objemu.

Nováček na českém druhotném trhu s uměleckými díly, pražská aukční síň Art Capital, vstoupil na pomyslné dražební kolbiště začátkem loňské zimní sezóny ve velkém stylu. Svou středně velkou aukční premiéru si odbyl v prosinci v budově slavného spolkového Mánesa a dosažený obrat téměř 16,9 milionu korun včetně provize jej jistě potěšil. Tahounem výsledkové listiny byly tehdy například rekordní malba od Kamila Lhotáka (obraz Andulka Schaefrová II. za 7,56 milionu korun) nebo milionová asambláž Roh hojnosti od Běly Kolářové (přesně za 1,26 milionu korun).

O půl roku později, na červnový termín, si pořadatelé připravili původně čtyřiašedesát položek a se statisícovými a milionovými vyvolávacími cenami rozhodně nešetřili. Hlavními hvězdami nedělního odpoledne nad Vltavou měla být dvě díla známých osobností moderního umění, plátno Hlava klauna od Františka Tichého a Kupkova kresba Černý idol – Vzdor. Obě položky měly sférické ambice, vždyť doposud žádná Tichého práce nevstupovala před kupce s vyšší startovní částkou než v katalogu avizovaných 3,6 milionu korun.

Alternativní popis František Kupka: Černý idol - Vzdor, kolem 1902,
uhel a kvaš na papíře, 49 x 42,5 cm,
ART Capital 2. 6. 2024 - staženo před aukcí 
katalogová vyvolávací cena: 4 500 000 Kč (+ 20% provize)

I Kupkův uhel a kvaš k proslulé sérii Cesta ticha měl držet dílčí primát v kategorii symbolistní etapy jeho tvorby, neboť vyvolávací cena 5,4 milionu korun předčila i sumu za poslední prodej tohoto díla u pařížských Sotheby's před devíti lety (L'idole noire (ou l'entêtement, la révolte, la résistance) v prosinci 2015, konkrétně za 99 tisíc eur, přibližně 2,5 milionu korun, vše vč. provize). Těsně před nedělní aukcí se však situace radikálně proměnila a společnost Art Capital obě slibné položky z nabídky stáhla, společně ještě se Šímovým subtilním uhlem Orfeova brána, původně z pařížské Galerie Thessa Herold. Pořadatelé odůvodnili tyto kroky nutností reagovat na nesolidní jednání původního vlastníka, které v krátkém stanovisku na svých webových stránkách označili jako „účelové“.

Taková turbulence nemohla finální dražební součty nepoznamenat, neboť jak Tichý, tak Kupka byli jedinými adepty na mnohamilionový prodej. Publikum v sále či na on-line platformě LiveBid si tedy nakonec v neděli mohlo vybírat z jednašedesáti děl. Kladívko kleplo o pultík celkem devětačtyřicetkrát, což znamenalo v podstatě totožnou prodejní úspěšnost jako v prosinci v rámci vůbec prvního aukčního podniku společnosti Art Capital. Souhrnný obrat se však zimnímu termínu ani nepřiblížil, zakončil na sumě přes 6,7 milionu korun.

Progression (Variation II)Jan Kubíček: Progression, Variation II, 1989,
akryl na plátně, 100,5 x 100,5 cm,
ART Capital 2. 6. 2024
konečná cena: 1 140 000 Kč (vč. provize)

Jediná sedmiciferná částka, po započtení provize, padla za metrový akryl Jana Kubíčka s názvem Progression (Variation II). Geometrická variace z roku 1989 vyrovnala páté místo autorského žebříčku, za 1,14 milionu korun, a potvrdila stoupající zájem o tvorbu jednoho z nejautentičtějších konstruktivistů tuzemské poválečné éry. Sběratelé si Kubíčkova díla intenzivněji všímají především v posledních letech. Osm největších úspěchů si připsal v minulých třech letech, s dosud nejlepším rokem 2021 za celkových 5,4 milionu korun po započtení orientační provize. Že by se i letošek mohl Janu Kubíčkovi vydařit naznačuje asi deset dní starý autorský rekord velkoformátového Obrazu s kruhy u Galerie Kodl, za 1,56 milionu korun.

 

Měsíc a želvaJiří David: Měsíc a želva, 2023,
asambláž,
ART Capital 2. 6. 2024
konečná cena: 492 000 Kč (vč. provize)

Další vydražené částky se u Art Capital pohybovaly ve statisících. Umění se nakupovalo za více než 400 tisíc korun třikrát, za více než 100 tisíc korun pak ještě třináctkrát (vše vč. provize). Zajímavý artefakt Měsíc a želva od Jiřího Davida žil svůj druhý život i v neděli v Mánesu, neboť samotná dražba této asambláže, respektive její audio-vizuální záznam, by měla být dle pořadatelů součástí dokumentárního filmu Má to cenu o situaci na současném českém uměleckém trhu. Kupci se namotivovali a přes jednadvacet příhozů vynesli Davidovu realizaci na 492 tisíc korun, tedy na třetí příčku v rámci autorova žebříčku.

LoversVojtěch Kovařík: Lovers, 2019,
akryl na plátně, 70 x 70 cm,
ART Capital 2. 6. 2024
konečná cena: 456 000 Kč (vč. provize)

Jen o něco málo dostupnější, také těsně pod půl milionovou hranicí, byl nakonec akryl na plátně Vojtěcha Kovaříka. O jeho ranější práci s názvem Lovers (Milenci, 2019) se taktéž urputně bojovalo. Cena se měnila celkem dvacetkrát, ze 180 tisíc na 380 tisíc korun, po započtení provize na 456 tisíc korun. Pro umělce to znamenalo teprve druhý dražební záznam na domácím aukčním trhu. Jaký rozdíl oproti světovým číslům: v zahraničí se Vojtěch Kovařík nabízel hned pětadvacetkrát, z toho v roce 2023 sedmnáctkrát a za letošek, tedy za posledních šest měsíců, již sedmkrát.

Rozpačité výsledky přinesl výběr jinak spolehlivého účastníka dražebních přehlídek, Kamila Lhotáka. Na první aukci společnosti Art Capital zazářil, na druhé, v neděli 2. června, spíše pohasínal. Ze čtyř položek se souhrnným objemem 1,89 milionu korun oslovila sběratele jen jedna kresba za 60 tisíc korun (Anička S. I). Pěkně se naopak vedlo dvěma pracím na papíře Karla Malicha. Nového majitele našel jak pastel Strom (168 tisíc korun), tak lept Bez názvu (66 tisíc korun).

Dvě postavyAlena Kučerová: Dvě postavy, 1976,
tisk 6/50, 52,5 x 73,5 cm,
ART Capital 2. 6. 2024
konečná cena: 38 400 Kč (vč. provize)

Příliš prostoru nedostaly umělkyně, do dražební nabídky se dostaly jen dvě. Nejsoučasnější malířské názory zastupovala Julie Kopová s plátnem Release The Spirit (78 tisíc korun). O dvě generace starší grafická experimentátorka Alena Kučerová byla představena svou nejpoetičtější polohou, tiskem Dvě postavy ze sedmdesátých let, za více než 38 tisíc korun (vše vč. provize). 


Související články

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kubíček Jan

Z jiné perspektivy 2019

Z jiné perspektivy 2019

9. prosince 2019

Češi v Londýně nezklamali, ani nepřekvapili

Češi v Londýně nezklamali, ani nepřekvapili

13. listopadu 2018

Top 10 Jan Kubíček

Top 10 Jan Kubíček

1. listopadu 2013


<