Z jiné perspektivy 2019

Čeští autoři na aukci Sothebyʼs v Londýně

Již tradiční podzimní aukce londýnské pobočky Sothebyʼs zaměřená na umění východní a střední Evropy A Different Perspective, kterou společnost pořádala již pošesté, se letos uskutečnila jen formou online dražby.

Jan Kubíček: Progrese (Variace II), 1989

Jan Kubíček: Progrese (Variace II), 1989, akryl na plátně, 100,5 x 100,5 cm,
cena: 20 000 GBP, Sothebyʼs 12. 11. 2019

 

 

Zatímco v minulých ročnících české umění aukci do značné míry dominovalo, letos bylo poněkud upozaděno. Loni díla českých autorů s cenami 93 tisíc až 274 tisíc liber obsadila tři nejvyšší příčky, letos titul nejdražší položky patřil obrazu Pláž v Itálii od maďarského modernisty Jánose Vaszaryho, který se prodal za 75 tisíc liber.

Z českého umění se nejdráže prodal obraz Jana Kubíčka Progrese (Variace II) z roku 1989. Nový majitel jej získal za 20 tisíc liber (bez DPH a dalších poplatků), což odpovídá spodní hranici odhadu. Konečná cena včetně poplatků v přepočtu vychází na 640 tisíc korun. Nabídka českých autorů se tentokrát více orientovala na práce na papíře. Ke koupi byly kresby a akvarely Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály či Alfréda Justitze, zůstaly však vesměs nevydraženy. O něco lépe si vedly grafiky Františka Kupky a Emila Filly, které se prodaly za 5 tisíc a 1,1 tisíce liber.
 

Pasta Oner: Pipe and Phone, 2019

Pasta Oner: Pipe and Phone, 2019, olej a akryl na plátně, 150 x 200 cm,
cena: 16 250 GBP, Sothebyʼs 12. 11. 2019

 

 


 

Součástí nabídky byla i díla současných umělců, z Čechů to byli Pasta Oner a Patrik Hábl. Dvoumetrový obraz Pipe and Phone od Pasty Onera se prodal za necelých 550 tisíc korun, Háblův diptych Black Composition našel kupce za 315 tisíc korun. Pro Hábla jde o nové aukční maximum, obrazy Pasty Onera se na českých aukcích prodaly již i dráž.

Proč si aukční síň vybrala právě tyto dva autory a zda přitom cílila spíše na české, nebo zahraniční kupce, ředitel českého zastoupení Sothebyʼs Filip Marco odmítl odpovědět. "Na otázky kapciózního charakteru zásadně nereaguji. Většinou z nich čiší osobní zášť a závist ubohých jedinců," reagoval na písemně položené otázky.

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kubíček Jan

Art+Antiques, prosinec 2011

Art+Antiques, prosinec 2011

12. prosince 2011

Ročenka 09 - Poválečné umění

Ročenka 09 - Poválečné umění

15. února 2010

2. večer pro milionáře

2. večer pro milionáře

1. ledna 2009


<