Z jiné perspektivy 2019

Čeští autoři na aukci Sothebyʼs v Londýně

Již tradiční podzimní aukce londýnské pobočky Sothebyʼs zaměřená na umění východní a střední Evropy A Different Perspective, kterou společnost pořádala již pošesté, se letos uskutečnila jen formou online dražby.

Jan Kubíček: Progrese (Variace II), 1989

Jan Kubíček: Progrese (Variace II), 1989, akryl na plátně, 100,5 x 100,5 cm,
cena: 20 000 GBP, Sothebyʼs 12. 11. 2019

 

 

Zatímco v minulých ročnících české umění aukci do značné míry dominovalo, letos bylo poněkud upozaděno. Loni díla českých autorů s cenami 93 tisíc až 274 tisíc liber obsadila tři nejvyšší příčky, letos titul nejdražší položky patřil obrazu Pláž v Itálii od maďarského modernisty Jánose Vaszaryho, který se prodal za 75 tisíc liber.

Z českého umění se nejdráže prodal obraz Jana Kubíčka Progrese (Variace II) z roku 1989. Nový majitel jej získal za 20 tisíc liber (bez DPH a dalších poplatků), což odpovídá spodní hranici odhadu. Konečná cena včetně poplatků v přepočtu vychází na 640 tisíc korun. Nabídka českých autorů se tentokrát více orientovala na práce na papíře. Ke koupi byly kresby a akvarely Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály či Alfréda Justitze, zůstaly však vesměs nevydraženy. O něco lépe si vedly grafiky Františka Kupky a Emila Filly, které se prodaly za 5 tisíc a 1,1 tisíce liber.
 

Pasta Oner: Pipe and Phone, 2019

Pasta Oner: Pipe and Phone, 2019, olej a akryl na plátně, 150 x 200 cm,
cena: 16 250 GBP, Sothebyʼs 12. 11. 2019

 

 


 

Součástí nabídky byla i díla současných umělců, z Čechů to byli Pasta Oner a Patrik Hábl. Dvoumetrový obraz Pipe and Phone od Pasty Onera se prodal za necelých 550 tisíc korun, Háblův diptych Black Composition našel kupce za 315 tisíc korun. Pro Hábla jde o nové aukční maximum, obrazy Pasty Onera se na českých aukcích prodaly již i dráž.

Proč si aukční síň vybrala právě tyto dva autory a zda přitom cílila spíše na české, nebo zahraniční kupce, ředitel českého zastoupení Sothebyʼs Filip Marco odmítl odpovědět. "Na otázky kapciózního charakteru zásadně nereaguji. Většinou z nich čiší osobní zášť a závist ubohých jedinců," reagoval na písemně položené otázky.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kubíček Jan

Art+Antiques, prosinec 2011

Art+Antiques, prosinec 2011

12. prosince 2011

Ročenka 09 - Poválečné umění

Ročenka 09 - Poválečné umění

15. února 2010

2. večer pro milionáře

2. večer pro milionáře

1. ledna 2009


<