Top 10 Boettinger

Na okraj plzeňské výstavy Huga Boettingera

Západočeská galerie připravila na závěr roku výstavu pozepomenutého malíře a kreslíře první třetiny 20. století Huga Boettingera. Jakkoliv se za první republiky těšil značné popularitě, dnes se s jeho díly příliš nesetkáváme. Jeho aukční rekord má hodnotu 408 tisíc korun je již devět let starý.

 Hugo Boettinger: Pařížská společnost, 1903
olej na plátně, 37 x 46 cm, cena: 408 000 Kč, Dorotheum 15. 9. 2007

Hugo Boettinger, syn plzeňského fotografa Josefa Böttingera, byl vyhledávaným portrétistou vyšších vrstev, tvůrcem křehkých dívčích aktů a zároveň autorem humoristických kreseb známým širokému publiku jako Dr. Desiderius. Boettingerovy především portrétní kresby byly výjimečně populární a během jeho života byly mnohokrát vystavovány a publikovány.

Ve 20. letech svými karikaturami přispíval do Lidových novin, Prager Presse, Světozoru a řady dalších periodik. Jeho kresby byly vydány v několika albech a jeho výstavy v Praze i v menších městech budily pravidelně velký zájem publika i tisku a jeho veselá dílka se na výstavách také velmi rychle prodávala.

Hugo Boettinger: Vlasta Burian

  jako Hadimrška, 1929
  tuš na papíře, 43,5 x 30 cm
  cena: 1 080 Kč, Vltavín 8. 12. 2011

Žádný z teoretiků umění, kteří se osobou Huga Boettingera zabývali, se nemohl vyhnout údivu, jak se v jedné osobě může skrývat pohotový kreslíř, který bystře glosuje a ironizuje veškeré dění kolem sebe, a zároveň malíř poněkud zpátečnických idylických krajin zaplněných snícími dívkami. Autor měl totiž v té době již za sebou také dvacet let malířské kariéry. Patřil k secesní generaci a v prvním desetiletí 20. století se jevil jako slibný talent, aktivně se účastnil výstav doma i v zahraničí a kritikou byl dobře hodnocen.

Proměny, kterými prošlo umění v následujících letech, sledoval skepticky a s nepochopením. Většinou se moderní umělecké směry stávaly jen předmětem vtipu některé z jeho veselých kreseb. Po roce 1918 se jeho původně soukromá záliba v komických portrétech známých, pozorovací talent a vrozené vtipálkovství spojily v novinových a časopiseckých kresbách, v nichž našel nové pole působnosti.

 Hugo Boettinger: V Casinu, kolem 1907
Hugo Boettinger: V Casinu, kolem 1907, olej na plátně, 64 x 84 cm,
vyvolávací cena: 140 000 Kč (+24,2% provize), European Arts 20. 11. 2016

V posledních pěti letech trhem prošlo 55 Boettingerových děl, mezi nimi tři desítky obrazů. Kupce našla více než polovina z nich. Nejdráže se prodal portét malířovy manželky, který byl v květnu Galerií Kodl vydražen za 96 tisíc korun a kterému v celkovém žebříčku Boettingerových aukčních prodejů patří sedmé místo.

Malířovým top 10 s největší pravděpodobností zahýbe obraz V casinu z doby kolem roku 1907, který bude na své nadcházející aukci dražit společnost European Arts. Vyvolávací cena je stanovena na 140 tisíc korun (+24,2% provize). I prodej za minimální podání by stačil na třetí příčku top 10. Překvapit by mohl také obraz V divadle z let 1910–19, který bude o týden později nabízet Galerie Kodl. Dražba bude startovat na 40 tisících korun (+20% provize).

Hugo Boettinger: V divadle, 1910–19
Hugo Boettinger: V divadle, 1910–19, olej na plátně, 69 x 74,5 cm,
vyvolávací cena: 40 000 Kč (+20% provize), Galerie Kodl 27. 11. 2016

Obecně lze říct, že trh s uměním kopíruje hodnocení historiků umění a více si cení malířových děl z prvních let 20. století, než jeho prací z 20. a 30. let. Tato díla se však na aukcích příliš často nevyskytují. Cenový rekord drží obraz Pařížská společnost z roku 1903, který byl v září 2007 v Dorotheu vydražen za 408 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání.

Výstavu Kronikář nových času: Hugo Boettinger (1880–1934) je možné v plzeňských Masných krámech navštívit do 8. ledna příštího roku.

__________________
Doplnění 20. 11. 2016: Obraz V casinu se prodal v novém autorském rekordu za 447 tisíc korun.

Přehled nejdražších děl Huga Boettingera

(všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize)

1) Hugo Boettinger: Pařížská společnost, 1903
olej na plátně, 37 x 46 cm
cena: 408 000 Kč, Dorotheum 15. 9. 2007

Hugo Boettinger: Koupání, 1913
2) Hugo Boettinger: Koupání, 1913
olej na plátně, 105 x 147 cm
cena: 312 000 Kš, Dorotheum 22. 5. 2004

Hugo Boettinger: Tři grácie
3) Hugo Boettinger: Tři grácie
olej na plátně, 66 x 36 cm
cena: 156 000 Kč, Dorotheum 6. 3. 2004

Hugo Boettinger: Odpočívající
4) Hugo Boettinger: Odpočívající, 1908
olej na plátně, 61 x 90 cm
cena: 150 000 Kč, Galerie Art Praha 8. 5. 2011

Hugo Boettinger: Březen, 1926
5) Hugo Boettinger: Březen, 1926
olej na plátně, 130 x 100 cm
cena: 144 000 Kč, Dorotheum 21. 5. 2005

Hugo Boettinger: Diana s družkami na lovu, 1912
6) Hugo Boettinger: Diana s družkami na lovu, 1912
olej na plátně, 70 x 60 cm
cena: 96 000 Kč, Dorotheum 21. 5. 2005

7) Hugo Boettinger: Portrét malířovy manželky
olej na plátně, 65,5 x 42,5 cm
cena: 96 000 Kč, Galerie Kodl 29. 5. 2016

Hugo Boettinger: Koupání, 1918
8) Hugo Boettinger: Koupání, 1918
olej na plátně, 128 x 97 cm
cena: 88 500 Kč, Zezula 9. 11. 2013

Hugo Boettinger: Jaro, 1902
9) Hugo Boettinger: Jaro, 1902
olej na plátně, 36 x 30 ccm
cena: 84 000 Kč, Dorotheum 5. 3. 2005

Hugo Boettinger: Pasáčky husí, 1920
10) Hugo Boettinger: Pasáčky husí, 1920
olej na plátně, 123 x 95 cm
cena: 84 000 Kč, Galerie Kodl 29. 11. 2009

Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

V prvním sále výstavy Husa na Kampě se návštěvníci setkají s hned čtyřmi rozměrnými plátny Georga Karse. Byť dnes Karsovo jméno nepatří mezi ta nejznámější, v meziválečném období byl na mezinárodní výtvarné scéně etablovaný lépe než kterýkoliv z jeho...

26. července 2024
Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

15. července 2024

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021