Lebeda z Karlových Varů

European Arts 23. 5. 2021

V dubnu uplynulo sto dvacet let od tragické smrti Otakara Lebedy. Společnost European Arts na své aukci v neděli 23. května nabídne jeden z jeho nejvýraznějších obrazů, pohled na letní ulici v Karlových Varech. Obraz byl mimo jiné vizuálem malířovy retrospektivy ve Valdštejnské jízdárně v roce 2009.

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898,
syntonos na kartonu, 49 x 64 cm,
vyv. cena: 1 000 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 23. 5. 2021

Otakar Lebeda byl všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějěích žáků Julia Mařáka, do jeho speciálky byl ostatně přijat již jako patnáctiletý. Nabízený obraz Z Karlových Varů namaloval, když mu bylo jednadvacet let. V kontextu jeho tvorby se jedná o výjimečné dílo, nejen svým námětem, ale i prosluněnou barevností. Pro Lebedu jsou typické spíše prázdné krajiny – od Krkonoš po jihočeské rybníky –, laděné do tlumenějších, lehce pochmurných barev.

"Obrazy z Karlových Var – není jich víc než pět – jsou v lebedovské tesklivosti ostrovem slunné bezstarostnosti. (…) Lebeda se dal unést krásou chvíle, v níž se světlo chvěje po stromech, domech a lidech v zelených, červených, modrých, žlutých a fialových reflexech. Jsou to jediné obrazy, v nichž malíř vyjádřil své okouzlení zářivostí barev. Vývoj však učinil z této malby krátkou episodu, k níž se Lebeda vícekrát nevrátil," charakterizuje tato díla Olga Macková v malířově monografii z roku 1957.
 

Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898


Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898, Národní galerie Praha

Karlovy Vary, kde žil malířův bratr s rodinou, Lebeda navštívil začátkem léta 1898. Z městských krajin, které zde vytvořil, známe dnes jen tři. Jedna je v Národní galerii, druhou je nabízený obraz, který měl svou výstavní premiéru na II. spolkové výstavě Mánesu na podzim 1898, a třetí známe pouze z černobílé reprodukce z katalogu výstavy Krasoumné jednoty z jara následujícího roku. 

Na výstavě Krasoumné jednoty, na které byl zastoupen třemi obrazy, si Lebeda svých maleb cenil na 200 zlatých, na jeho posmrtné retrospektivě o dva roky později byly dva karlovarské obrazy nabízeny po 100 zlatých. 
 

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898

Nyní bude obraz, malba syntonostem na kartonu, startovat na rovném milionu korun (+ 24% provize) a bylo by velkým překvapením, kdyby zůstalo jen u vyvolávací ceny. Dráž se dosud prodaly jen dva malířovy obrazy. Krajina z Krkonoš v roce 2017 na aukci Galerie Kodl vystoupala na 2,16 milionu a o rok později rozměrná krajina z jižních Čech na aukci European Arts našla kupce za téměř 4,5 milionu korun.
 

VÝSLEDKY AUKCE

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů                      6 448 000 Kč 

 


Související články

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Aukce Weinberg 10. 5. 2023

Aukční síň Weinberg pořádá ve středu online První prémiovou aukci vybraných děl, v níž nabídne více než stovku položek. Mezi nimi i nově objevený obraz Jana Zrzavého Poutníci do Emauz, jehož konečnou cenu odhaduje v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun.

8. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Lebeda Otakar

Mařákovy Krkonoše

Mařákovy Krkonoše

14. září 2019

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

7. července 2016

Nejen obrazy

Nejen obrazy

12. června 2013


<