Lebeda z Karlových Varů

European Arts 23. 5. 2021

V dubnu uplynulo sto dvacet let od tragické smrti Otakara Lebedy. Společnost European Arts na své aukci v neděli 23. května nabídne jeden z jeho nejvýraznějších obrazů, pohled na letní ulici v Karlových Varech. Obraz byl mimo jiné vizuálem malířovy retrospektivy ve Valdštejnské jízdárně v roce 2009.

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898,
syntonos na kartonu, 49 x 64 cm,
vyv. cena: 1 000 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 23. 5. 2021

Otakar Lebeda byl všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějěích žáků Julia Mařáka, do jeho speciálky byl ostatně přijat již jako patnáctiletý. Nabízený obraz Z Karlových Varů namaloval, když mu bylo jednadvacet let. V kontextu jeho tvorby se jedná o výjimečné dílo, nejen svým námětem, ale i prosluněnou barevností. Pro Lebedu jsou typické spíše prázdné krajiny – od Krkonoš po jihočeské rybníky –, laděné do tlumenějších, lehce pochmurných barev.

"Obrazy z Karlových Var – není jich víc než pět – jsou v lebedovské tesklivosti ostrovem slunné bezstarostnosti. (…) Lebeda se dal unést krásou chvíle, v níž se světlo chvěje po stromech, domech a lidech v zelených, červených, modrých, žlutých a fialových reflexech. Jsou to jediné obrazy, v nichž malíř vyjádřil své okouzlení zářivostí barev. Vývoj však učinil z této malby krátkou episodu, k níž se Lebeda vícekrát nevrátil," charakterizuje tato díla Olga Macková v malířově monografii z roku 1957.
 

Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898


Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898, Národní galerie Praha

Karlovy Vary, kde žil malířův bratr s rodinou, Lebeda navštívil začátkem léta 1898. Z městských krajin, které zde vytvořil, známe dnes jen tři. Jedna je v Národní galerii, druhou je nabízený obraz, který měl svou výstavní premiéru na II. spolkové výstavě Mánesu na podzim 1898, a třetí známe pouze z černobílé reprodukce z katalogu výstavy Krasoumné jednoty z jara následujícího roku. 

Na výstavě Krasoumné jednoty, na které byl zastoupen třemi obrazy, si Lebeda svých maleb cenil na 200 zlatých, na jeho posmrtné retrospektivě o dva roky později byly dva karlovarské obrazy nabízeny po 100 zlatých. 
 

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898

Nyní bude obraz, malba syntonostem na kartonu, startovat na rovném milionu korun (+ 24% provize) a bylo by velkým překvapením, kdyby zůstalo jen u vyvolávací ceny. Dráž se dosud prodaly jen dva malířovy obrazy. Krajina z Krkonoš v roce 2017 na aukci Galerie Kodl vystoupala na 2,16 milionu a o rok později rozměrná krajina z jižních Čech na aukci European Arts našla kupce za téměř 4,5 milionu korun.
 

VÝSLEDKY AUKCE

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů                      6 448 000 Kč 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Lebeda Otakar

Mařákovy Krkonoše

Mařákovy Krkonoše

14. září 2019

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

7. července 2016

Nejen obrazy

Nejen obrazy

12. června 2013


<