Lebeda z Karlových Varů

European Arts 23. 5. 2021

V dubnu uplynulo sto dvacet let od tragické smrti Otakara Lebedy. Společnost European Arts na své aukci v neděli 23. května nabídne jeden z jeho nejvýraznějších obrazů, pohled na letní ulici v Karlových Varech. Obraz byl mimo jiné vizuálem malířovy retrospektivy ve Valdštejnské jízdárně v roce 2009.

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898,
syntonos na kartonu, 49 x 64 cm,
vyv. cena: 1 000 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 23. 5. 2021

Otakar Lebeda byl všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějěích žáků Julia Mařáka, do jeho speciálky byl ostatně přijat již jako patnáctiletý. Nabízený obraz Z Karlových Varů namaloval, když mu bylo jednadvacet let. V kontextu jeho tvorby se jedná o výjimečné dílo, nejen svým námětem, ale i prosluněnou barevností. Pro Lebedu jsou typické spíše prázdné krajiny – od Krkonoš po jihočeské rybníky –, laděné do tlumenějších, lehce pochmurných barev.

"Obrazy z Karlových Var – není jich víc než pět – jsou v lebedovské tesklivosti ostrovem slunné bezstarostnosti. (…) Lebeda se dal unést krásou chvíle, v níž se světlo chvěje po stromech, domech a lidech v zelených, červených, modrých, žlutých a fialových reflexech. Jsou to jediné obrazy, v nichž malíř vyjádřil své okouzlení zářivostí barev. Vývoj však učinil z této malby krátkou episodu, k níž se Lebeda vícekrát nevrátil," charakterizuje tato díla Olga Macková v malířově monografii z roku 1957.
 

Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898


Otakar Lebeda: Horní Sadová třída, 1898, Národní galerie Praha

Karlovy Vary, kde žil malířův bratr s rodinou, Lebeda navštívil začátkem léta 1898. Z městských krajin, které zde vytvořil, známe dnes jen tři. Jedna je v Národní galerii, druhou je nabízený obraz, který měl svou výstavní premiéru na II. spolkové výstavě Mánesu na podzim 1898, a třetí známe pouze z černobílé reprodukce z katalogu výstavy Krasoumné jednoty z jara následujícího roku. 

Na výstavě Krasoumné jednoty, na které byl zastoupen třemi obrazy, si Lebeda svých maleb cenil na 200 zlatých, na jeho posmrtné retrospektivě o dva roky později byly dva karlovarské obrazy nabízeny po 100 zlatých. 
 

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898


Otakar Lebeda: Z Karlových Varů, 1898

Nyní bude obraz, malba syntonostem na kartonu, startovat na rovném milionu korun (+ 24% provize) a bylo by velkým překvapením, kdyby zůstalo jen u vyvolávací ceny. Dráž se dosud prodaly jen dva malířovy obrazy. Krajina z Krkonoš v roce 2017 na aukci Galerie Kodl vystoupala na 2,16 milionu a o rok později rozměrná krajina z jižních Čech na aukci European Arts našla kupce za téměř 4,5 milionu korun.
 

VÝSLEDKY AUKCE

Otakar Lebeda: Z Karlových Varů                      6 448 000 Kč 

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Lebeda Otakar

Mařákovy Krkonoše

Mařákovy Krkonoše

14. září 2019

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

Desetimilionový Medek a rekordy napříč kategoriemi

7. července 2016

Nejen obrazy

Nejen obrazy

12. června 2013


<