Švabinského múza Anna Vejrychová

European Arts 19. 3. 2017

Aukční síň European Arts bude v neděli 19. 3. dražit i zajímavou olejovou studii k obrazu Ateliér Maxe Švabinského (portrét Anny Vejrychové). Nabízena bude za vyvolávací cenu 2,3 milionu korun. Horní hranice odhadní ceny je však stanovena o více než milion korun výše. Odhadní i vyvolávací ceny jsou uvedeny bez provize.  

Max Švabinský: Anna Vejrychová jako Múza (Studie k obrazu Ateliér)  olej na plátně, 85 x 53 cm odhadní cena: 3 000 000 - 3 500 000 Kč European Arts, 19. 3. 2017

 

Max Švabinský: Anna Vejrychová jako Múza (Studie k obrazu Ateliér) 
olej na plátně, 85 x 53 cm
odhadní cena: 3 000 000 - 3 500 000 Kč
European Arts, 19. 3. 2017
 

Tento portrét umělcovy švagrové Anny Vejrychové vznikl jako studie k obrazu Ateliér, který Švabinský namaloval v roce 1916. Znázornil v něm sebe samého ve svém ateliéru, jak portrétuje Annu Vejrychovou, která je oděna do tmavě modré drapérie s věncem ve vlasech a kyticí tulipánů v pravé ruce. Na obraze malíře obkloupují další členové jeho rodiny: Švabinského manželka Eliška (Ela) Vejrychová, malá neteř Zuzana Vejrychová, švagr Rudolf Vejrych a opět jeho žena, Anna Vejrychová (na obraze už podruhé), tentokrát zády k divákovi a v civilních šatech. 

Obraz Ateliér je odborníky považovám za přelomový. Podle Jany Orlíkové se jím uzavírá Švabinského období hledání a začíná jeho definitivní příklon ke klasickému malířskému výrazu. Počínají se v něm rozvíjet také mužné, smyslově orientované tendence (později například grafický cyklus Rajská sonáta). K Anně Vejrychové poutal Švabinského hluboký citový vztah, který byl v roce 1919 důvodem k rozpadu jeho manželství s Eliškou Vejrychovou. S Annou se oženil v roce 1931 (poté, co bylo jeho první manželství rozvedeno) a žil s ní až do její smrti v roce 1942. Její dceru Zuzanu přijal za vlastní.   

 

Max Švabinský: Ateliér / 1916 
olej na plátně, 197 x 147 cm
soukromá sbírka
 

Nabízený olej pochází z Waldesovy kolekce, později byl v majetku Národní galerie v Praze, z níž byl posléze zpět restituován do privátní sbírky. Trhem prošel jednou, a to v roce 2009, kdy byl u 1. Art Consulting prodán za 1,12 milionu korun, sumu rovnou minimálnímu podání s připočtením provize. Švabinského oleje jsou, na rozdíl od jeho kreseb a grafik, na trhu velkou vzácností. Doposud jich byla nabízena pouhá dvacítka.

Naposledy byly Švabinského malby k mání v listopadu minulého roku. Tehdy byl výrazně překonán dosavadní autorův rekord, když se jedna z verzí jeho Splynutí duší vydražila za bezmála 9,5 milionu korun, více zde). V souvislosti s touto vzestupnou tendencí cen Švabinského obrazů je nyní hodnota portrétu Anny Vejrychové odhadována na 3 až 3,5 milionu korun. Nabízen bude s minimálním podáním ve výši 2,3 milionu korun.  

 
 

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Toyen nakonec za třicet pět milionů

Toyen nakonec za třicet pět milionů

23. listopadu 2022

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020


<