Surrealistický Medek

European Arts 22. 11. 2015

Listopadové aukci European Arts Investments vévodí výjimečné dílo, jaké se na českém trhu s uměním objevuje jen zřídka. V nabídce je klíčová surrealistická olejomalba Mikuláše Medka z roku 1950 nesoucí název Květináče (Snídaně).

Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / vyv. cena 7 200 000 Kč Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / vyv. cena 7 200 000 Kč

 

Vnuk jednoho z největších českých krajinářů Antonína Slavíčka, Mikuláš Medek, se ve své tvorbě vyvíjel od surrealismu, přes existenciální východiska až po abstraktní malbu. Pro svůj osobitý vklad ke všem těmto přístupům je považován za jednoho z našich nejvýznamnějších poválečných umělců. Květináče (Snídaně) pochází z nesmírně významného období Medkovy tvorby, kdy vrcholila jeho surrealistická fáze. Společně se svou ženou, fotografkou Emilou Medkovou, se aktivně účastnil aktivit surrealistického okruhu, který tehdy formovali především Karel Teige, Vratislav Effenberger, Libor Fára, Josef Istler a Václav Tikal.

Sám Medek přiznával, že v tomto období bylo jeho dílo ovlivněno tvorbou Toyen. Tomu odpovídá i olejomalba Květináče (Snídaně). Obraz je jednoduše rozčleněn do předního a zadního plánu a na monochromním pozadí mu dominuje zídka či okenní římsa se dvěma symetricky rozmístěnými květináči. V pravém z nich je zabodnutý nůž, z levého vyrůstá rostlina skomírajícího suchého vzhledu, která ve své koruně drží dva předměty – cívku na niť a svázané ženské ňadro, do nějž je právě zabodáván jídelní příbor. Jak ve svém posudku k dílu poznamenává Karel Srp, „obraz připomíná autorův tehdejší soustavný zájem o objekty, s jejichž věcnou stránkou dokázal důmyslně pracovat: zbavoval je účelnosti a měnil v pomyslné svědky iracionálního přehodnocení, ve vypjaté posly existenciálních, úzkostných dramat“.

Mikuláš Medek: Kompozice pro interiér Čs. aerolinií / 60. léta 20. století / olej a laky na plátně / 100 x 101 cm / vyv. cena 1 500 000 Kč Mikuláš Medek: Kompozice pro interiér Čs. aerolinií / 60. léta 20. století / olej a laky na plátně / 100 x 101 cm / vyv. cena 1 500 000 Kč

 

Malba je veřejnosti dobře známa, byla totiž v roce 1971 vystavena v Kolíně nad Rýnem na Výstavě současných československých malířů, i na třech Medkových samostatných výstavách – v roce 1969 v Hradci Králové, v roce 1977 v německém Bochumu a naposledy v roce 2002 v pražském Rudolfinu.

S vyvolávací cenou 7,2 milionu korun jsou Květináče (Snídaně) jednoznačným kandidátem na autorský rekord, který dosud drží Dívka se švihadlem z konce 50. let, kterou předloni vydražila Galerie Kodl za 6 milionů korun. Aukci European Arts navíc doplní ještě jiné Medkovo dílo, a to Kompozice pro interiér Čs. aerolinií, která připomíná Medkovu významnou veřejnou zakázku pro ČSA v 60. letech minulého století. V nabídce je s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun.

 

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<