Staří mistři v Praze

Fine Antiques Prague 26. 1. 2021

Prvními milionovými prodeji letošního roku se stala trojice obrazů starých mistrů v nabídce společnosti Fine Antiques Prague. Díla boloňského malíře quattrocenta Francesca Francia, antverpského manýristy Adama van Noort a jeho žáka Jacoba Jordaense se prodala za částky od 1,3 do 1,5 milionu korun.

Jacob Jordaens: Mladý manželský pár, 17. stol.

Jacob Jordaens: Mladý manželský pár, 17. stol., olej na plátně, 123 x 127,
cena: 57 500 EUR, Fine Antiques Prague 26. 1. 2021

Draženo bylo celkem 124 děl starého umění a umění 19. století, z nichž nového majitele našla necelá polovina. Většinou šlo o prodeje za vyvolávací cenu či jen s mírným cenovým nárůstem. Nejvíce se bojovalo o olej na kartonu Mladá jeptiška od Gabriela von Maxe, který vystoupal z 3,1 tisíc na 8,1 tisíc eur (210 tisíc korun).

Od Jacoba Jordaense, respektive jeho dílny, byl nabízen portrét neznámých mladých manželů. "Malíř mistrovsky vyobrazil šťastně naladěný mladý pár stojící v budově paláce s procata závěsy a výhledem na park, zatímco v rukou drží zpěvník. V případě tohoto obrazu Jacob omezuje své jinak velmi temperamentní tahy štětcem a silné barevné tóny ve prospěch individuální fyzionomie obou postav a jejich výraznému černému oblečení s působivými detaily," popisuje obraz aukční katalog. K jeho provenienci a atribuci však bohužel nic bližšího nesděluje. Obraz se prodal po jednom příhozu za 57,5 tisíc eur (1,5 milionu korun). Za stejnou částku našel kupce i obraz Jordaensova někdejšího učitele Adama van Noort, Svatba v Káni galilejské.

Francesco Francia: Neznámý mladík před rozlehlou krajinou, 15. stol.

Francesco Francia: Neznámý mladík před rozlehlou krajinou, 15. stol.,
olej na topolovém dřevě, 45 x 36 cm,
cena: 51 250 EUR, Fine Antiques Prague 26. 11. 2021

Zcela neobvyklou nabídkou na českém trhu byl portrét neznámého muže od Francesca Francia, který je považován za zakladatele boloňské malířské školy. Před tím, než se roku 1485 zaměřil na malbu, vyučil se zlatníkem. "Jeho obrazy povětšinou znázorňují Pannu Marii a svaté, avšak jeho tvorba obsahuje i portréty. Obrazy, jež byly ovlivněny Lorenzem Costou jsou ty, které ho nejvíce proslavily. Tento obraz znázorňuje muže stojící v rozlehlé krajině, nesoucí charakter citlivého gentlemana ušlechtilého původu. Atmosférická krajina namalovaná v krásných jasných barvách nám dokazuje autorovy vysoké malířské dovednosti a kvality," uvádí aukční katalog. Obraz se prodal po jednom příhozu za 51,25 tisíc eur (1,3 milionu korun).

Jakob Kasch

Jakub Kaschauer: Madona s Ježíškem, 1400-1450, dřevo, výška 168 cm,
cena: 19 375 EUR, Fine Antiques Prague 26. 1. 2021

Z nabízených soch se nejdráže prodala madona na srpku měsíce z první poloviny 15. století, která byla dražená jako dílo vídeňského sochaře Jakuba Kaschauera. Téměř 170 cm vysoká dřevořezba se prodala za 19,4 tisíc eur (500 tisíc korun).

Nejdražší položkou týdne starých mistrů společnosti Sotheby's, který se konal minulý týden v New Yorku, se podle očekávání stal portrét neznámého mladíka od Sandra Botticelliho (více o tomto díle zde), který našel nového majitele za 92 milionů dolarů. Dřevěná socha Putta chytajícího kozla, kterou aukční katalog připisoval Matyáši Bernardu Braunovi (více zde), se prodala za 40,3 tisíc dolarů, tedy pod aukčním odhadem.

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024

Max Gabriel Cornelius

Práce všeho druhu

Práce všeho druhu

22. června 2015

Maxovo maximum

Maxovo maximum

29. května 2015