Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 29.05.2015
Série vídeňských aukcí, které se konaly mezi 21. a 23. dubnem, vynesla dohromady 16,3 milionu eur. Dražena byla díla starých mistrů, umění 19. století, starožitnosti a šperky. Jedním z největších úspěchů – nejen z českého pohledu – byla dražba obrazu Učenci od Gabriela von Max, který se prodal za rekordních 149,4 tisíc eur (4,1 milionu korun), což je autorovo nové aukční maximum. Předaukční odhad počítal jen s desetinovou cenou.
Gabriel von Max: Učenci
olej na plátně / 60,5 x 45 cm
cena: 149 400 eur
Druhým mimořádným prodejem důležitým i pro český trh byla dražba obrazu Setkání v lesích od Julia Mařáka. I v tomto případě jde o nový autorský rekord a konečná cena 100 tisíc eur (2,74 milionu korun) je přibližně pětinásobkem očekávané částky. Mařákův rekord na českém trhu je o 1,2 milionu korun nižší. Dalšími „českými“ zástupci v dražené kolekci byli Maxmilian Haushofer (582 tisíc), Adolf Chwala (257 tisíc) a Antonie Brandeisová (dvakrát po 548 tisících korun).
V aukci starých mistrů se nejdráže prodal portrét Viléma Oranžského od Franse Pourbuse II., který nečekaně vystoupal až na 575,5 tisíc eur. Zájem byl také o díla malířské rodiny Brueghelových: Rybařící pár od Pietera Brueghela ml. se prodal za 552 tisíc, Odpočinek u větrného mlýna od jeho bratra Jana Brueghela st. stál o 19 tisíc eur méně. Rajská zahrada od Jana Brueghela ml. vystoupala na 289 tisíc eur. Českou stopu představovali Norbert Grund, jehož miniatura Jakob a Ráchel u studny se prodala za 342 tisíc korun, a Jan Kupezky, respektive jeho dílna. Portrét malíře Davida Hoyera s loutnou, dílenská varianta obrazu ze sbírek muzea v Lipsku, našel kupce za 411 tisíc korun.
Mezi starožitnostmi se nejdráže prodal pár neorokokových prádelníků, které byly původně součástí vybavení zámku Linderhof, jenž si mezi lety 1870–86 postavil Ludvík II. Bavorský. Vítěz aukce za ně nabídl necelých 119 tisíc eur.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
22. června 2015