Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Zezula, Sýpka | Datum 12.04.2019
V nadcházejících dražbách aukčních domů Zezula a Sýpka se tento víkend objeví kromě jiného i silná kolekce děl starých mistrů od středověku po 18. století.
Také Sýpka v nadcházející aukci poměrně netradičně přispěje několika kvalitními sochařskými realizacemi ze starších období.
Pozoruhodná je především téměř metr vysoká pozdně gotická plastika Odpočívajícího Krista. Toto devocionální zobrazení Krista Trpitele vzniká a hojněji se rozšiřuje právě na přelomu 15. a 16. století. Nabízená chebská nebo bavorská práce byla vytvořena nejspíše v době kolem roku 1520.
Zajímavý je dále soubor vrcholně a pozdně barokních plastik, k nimž patří dvojice modelet andělských postav na podstavcích určených původně zřejmě pro tvorbu architektury oltáře. Jako ozdoby oltáře měly sloužit i závěsné párové hlavičky andílků, středoevropská práce z doby kolem roku 1700. V dynamickém postoji zachycuje sv. Jana Evangelistu polychromovaná plastika, která vznikla patrně v oblasti jižní Moravy nebo Rakous.
Podle sdělení majitelky aukční síně, Ireny Velkové, byly dříve všechny tyto plastiky ve sbírce nedávno zesnulé brněnské sochařky Sylvy Lacinové.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021