Zdeněk Sklenář poprvé za více než 5 milionů korun

Umělcovy aukční výsledky v prvním pololetí

Dalším poválečným autorem, jehož dílům se na aukcích v první polovině letošního roku velmi dařilo, byl Zdeněk Sklenář. Sběratelé zakoupili 17 z 19 jeho nabízených prací za celkovou sumu vyšší než 9 milionů korun. Jednotlivé umělcovo dílo pak poprvé vystoupalo na více než 5 milionů korun.

 

Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977, olej na plátně, 99,5 x 53 cm, Zezula 28. 5. 2022, cena: 6 840 000 Kč

 

Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977,
olej na plátně, 99,5 x 53 cm,
Zezula 28. 5. 2022,
cena: 6 840 000 Kč

 

Jakkoli nabízených Sklenářových děl nebylo o tolik více než v minulých letech, celková suma za ně vydaná je už v polovině roku zdaleka nejvyšší od roku 2012, tedy roku, ke kterému má databáze ART+ nejstarší kompletní data o prodejích. V loňském roce se za celý rok na aukcích prodalo 21 umělcových děl za necelých 7 milionů korun včetně aukční provize, v roce 2019, který byl pro Sklenáře prodejně dosud nejúspěšnější to bylo 7,3 milionu za 15 prodaných položek. Nyní je celková suma za 17 prodaných děl rovna již téměř částce 9,2 milionu včetně provize. Podrobná data k jednotlivým letům jsou k vidění v následující tabulce.

 

Díla Zdeňka Sklenáře na českých aukcích


 

Velmi významný podíl na letošních prodejích měla aukce u aukční síně Zezula na konci května (více o ní zde). Rozprodávala uměleckou sbírku fotografa Alexandra Skalického (nar. 1932), který se přátelil s mnoha umělci, docházel do jejich ateliérů, kupoval jejich práce a některé si u nich dokonce sám objednal. To byl také případ doposud nejúspěšnějšího Sklenářova díla na domácím trhu, oleje Poesie z roku 1977 adjustovaného do originálního autorského rámu. Moravská galerie v Brně má ve svém archivu dopis, který se k tvorbě tohoto díla vztahuje. Sklenář píše Skalickému, že obraz předělá, neboť se mu nezdá být dostatečně barevný.  

Vyvolávací cenu obrazu, 2,16 milionu korun včetně provize, zvýšil již před aukcí limit na 3,12 milionu. V sále pak následovalo dalších více než 60 příhozů od několika zájemců, než se částka zastavila na konečných 6,84 milionech korun. Sklenářovo maximum bylo do té doby poloviční. Držela ho od roku 2017 u European Arts vydražená malba Dáma (Figura), která reprezentuje umělcovo rané tvůrčí období 40. let, kdy již používá znakové výtvarné vyjadřování spojováním nezávislých prvků, které vytvářejí logickou kompozici, z níž je teprve patrný význam celku. Jakkoli Sklenářovo dílo vzešlo ze surrealismu, byla pro něj od počátku důležitá znakovost a její vztah s barevnými plochami.  

 

Zdeněk Sklenář: Kaligrafie jména Sklenář, 1976, olej na plátně, 30,5 x 30,5 cm, Zezula 28. 5. 2022, cena: 1 260 000 Kč  
Zdeněk Sklenář: Kaligrafie jména Sklenář, 1976,
olej na plátně, 30,5 x 30,5 cm,
Zezula 28. 5. 2022,
cena: 1 260 000 Kč

 

Spolupráce sběratele a umělce byla dlouhodobá, proto se letos v prodeji ocitlo hned sedm Sklenářových prací ze Skalického sbírky. Kromě výše zmíněné Poesie ještě další malba, jedna kresba a čtyři grafické listy. Drobný olej s názvem Kaligrafie jména Sklenář, umělec pro Skalického vytvořil o rok dříve než Poesii, v roce 1976. V Moravské galerii k ní opět existuje přípis, tentokrát velmi krátká zpráva: „Vážený pane Skalický – za ty 3 roky, co jste byl u mne naposled, jsem pro vás vytvořil obraz – olej – 30 x 30 cm – jest to Kaligrafie mého jména – máte-li zájem – tedy v sobotu 2. října…“ Nový majitel za tento obraz vydal 1,26 milionu korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny.

Cesta do Číny v polovině 50. let byla zcela určující pro Sklenářovo další dílo. Zhlédl se v tradičním čínském kaligrafickém umění a šesti malířských zásadách, které stanovil již v 6. století čínský malíř a teoretik Sie Che. Sklenář si však vybral pouze určitá pravidla a zákonitosti, která ve své tvorbě svobodně parafrázoval. Stěžejním prostředkem, který se nadále prolíná celou jeho tvorbou, se stává kaligrafický znak, který dokáže nahradit a evokovat celou škálu zobrazovaných skutečností (krajiny, osoby, abstraktní pojmy atd.). Můžeme ho vysledovat nejen v jeho volné tvorbě, malbě, kresbě a grafikách, ale také v jeho fenomenální disciplíně, knižní ilustraci.

 

Zdeněk Sklenář: Giuseppe Arcimboldo, 1967, tuš na papíře, 44,7 x 66 cm (včetně rámu), Zezula 28. 5. 2022, cena: 444 000 Kč

 

Zdeněk Sklenář: Giuseppe Arcimboldo, 1967,
tuš na papíře, 44,7 x 66 cm (včetně rámu),
Zezula 28. 5. 2022,
cena: 444 000 Kč
 
 

Vyvolávací cenu kresby Giuseppe Arcimboldo ve stejné aukci zájemci navýšili více než pětkrát, nového majitele nakonec stála 444 tisíc korun. Nejdráže z grafik, kterými byly suché jehly a litografie, se prodal list se stejným námětem i názvem Giuseppe Arcimboldo, její konečná cena činila 168 tisíc korun včetně aukční přirážky. Na o něco vyšší cenu dosáhla před šesti lety pouze litografie Čínský znak z počátku 60. let. I ostatní grafiky v aukci se prodaly s nárůsty, nejdráže z nich pak suchá jehla Kubištovo zátiší (38 tisíc korun). Hold tomuto malíři Sklenář ve svých dílech složil vícekrát.

Výrazný úspěch Sklenářovy další práce na papíře, tentokrát kresby Park, se odehrál na aukci 1. Art Consulting v červnu (více zde). Práci ze samého počátku Sklenářovy umělecké dráhy datovanou rokem 1942 zájemci vyhnali z 24 až na 180 tisíc korun. Zaznamenala tak vůbec nejvyšší nárůst aukce, sedm a půl-násobek vyvolávací ceny. Umělcovo rané tvůrčí období reprezentovala ještě litografie Noční zahrada, která vznikla ve 300 exemplářích. Ta dosáhla na trojnásobný nárůst minimálního podání (25 tisíc korun), v únoru se však u stejné aukční síně už prodala dráže (34 tisíc korun). 

 

Zdeněk Sklenář: Park, 1942,
tuš, 24 × 40 cm,
1. Art Consulting 19. 6. 2022
cena: 180 000 Kč

 

Ačkoli část umělcových prodejů byla letos výrazně ovlivněna rozprodejem prestižní a velmi dobře zdokumentované sbírky, tendenci k růstu cen Sklenářových děl pozorujeme již několik posledních let.

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<