Text Vašátková Vendula | Foto Galerie Art Praha | Datum 25.04.2016
V neděli odpoledne proběhla jarní aukce Galerie Art Praha, která zájemcům nabídla 360 položek, čítající především díla malířská a sochařská. Nejočekávanější dražba Slovenské krajiny (Margecany) od Rudolfa Kremličky skončila, ač v rekordu, na vyvolávací ceně, překvapil Vlaho Bukovac i Jan Bauch.
Nejdráže prodaným obrazem v hotelu Hilton Prague a zároveň doposud komerčně nejúspěšnější autorovou krajinomalbou se staly dle očekávání slavné Kremličkovy východoslovenské Margecany z Borovičkovy sbírky (více zde). Relativně vysoká vyvolávací cena 5,76 milionu korun (všechny částky včetně provize) nebyla překážkou pouze pro jednoho kupce, který tento mnohokráte reprodukovaný olej vydražil na pevný limit. Naposledy, když toto plátno před více než deseti roky našlo majitele s cenou 3,51 milionu korun, udrželo si status absolutního autorského rekordu téměř pět let.
Druhý nejvýše vydražený artikl a současně další dílo pocházející původně z konfiskátu právníka Jaroslava Borovičky představuje Přístav v Ile de Sein od Kremličkova souputníka ze skupiny Tvrdošíjní, Jana Zrzavého, jehož startovací cena 4,56 milionu korun byla i v tomto případě cenou konečnou.
Nového osobního cenového stropu se v neděli dočkal malíř chorvatské provenience působící v Praze, jehož ateliérem na AVU prošel Emil Filla i Bohumil Kubišta, totiž Vlaho Bukovac. Licitaci smyslově atraktivní malby z jeho pařížského období Dívka se závojem a růžemi vyhnalo několik dražitelů na sále poměrně rychle na hladinu 3,72 milionu korun a z tohoto aktu učinilo současný Bukovacův nejlepší výsledek, přesahující ten dosavadní o bezmála milion korun.
Tradičně zdařilých prodejů dosahuje v dražbách Galerie Art Praha Jan Bauch, výtvarník, jemuž tento aukční dům vydal před čtyřmi lety výpravnou monografii. Nejinak tomu bylo i tentokrát, a to bez ohledu na skutečnost, že obě rozměrnější plátna tohoto frekventovaného malíře již aukčním trhem v minulosti prošla. Předválečné Koupání (vyvolávací cena 768 tisíc) bez zaváhání překonalo milionovou hranici, s cenou 1,39 milionu korun předstihlo Bauchovo tři léta platné maximum a stalo se nejvýše vydraženým dílem malíře. Druhý z nabízených olejů, jen o pár let mladší Loreta, potom s 1,03 milionu korun skončil na více než čtyřnásobku své ceny z roku 2010, kdy se naposledy objevil v dražbě u konkurenční aukční síně.
Výraznějších cenových nárůstů se dále dočkala například Slavíčkova oboustranná malba Zlatá ulička s 1,99 milionu korun (vyvolávací cena 840 tisíc) nebo komorně půvabné Závody balonů od Kamila Lhotáka se 720 tisíc korun (vyvolávací cena 336 tisíc). Velmi dobře dopadla také opakovaně vystavovaná a publikovaná Vegetace Josefa Istlera z roku 1948, řadící se svými 624 tisíci mezi trojici výtvarníkových tržně nejlépe hodnocených prací.
Určitým překvapením v nižší cenové kategorii mohl být průběh licitace čtvercového plátna Pocta Lhotákovi z ateliéru nedávno zesnulého Lutobora Hlavsy, dlouholetého člena České filharmonie, jehož malířské dílo zcela spjaté se ženským aktem představila v loňské retrospektivě European Arts Investments. Přestože byl tento autor na aukcích doposud až na naprosté výjimky neúspěšný, zřejmě přitažlivý motiv přispěl ke zdvojnásobení vyvolávací ceny tohoto plátna na 56 tisíc korun.
Za počáteční podání našla majitele raritní Benkova dřevořezba z roku 1938 Dřevorubači (540 tisíc), dílo naprosto ojediněle se vyskytujícího Karla Myslbeka Pierot v manéži (420 tisíc), před čtyřmi lety již nabízené, velmi rané Koupající se dívky z ruky Františka Hudečka (384 tisíc), velkoformátové plátno s velikonočním motivem od Josefa Jíry (384 tisíc), Akt od teprve čtyřiadvacetiletého Oty Janečka (336 tisíc), figurální Otakar Coubine z dvacátých let (312 tisíc), nebo doposud nejvýše volaný olej Oty Bubeníčka Lípa u kapličky na Souhradí (192 tisíc).
Zájem kupci v neděli neprojevili o elegický olej z roku 1945 Dívka od Karla Černého (vyvolávací cena 2,16 milionu korun), monumentální práci Jaroslava Čermáka Sv. Mikuláš (348 tisíc), ani o Hlavu I od Františka Hudečka (432 tisíc korun).
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
18. dubna 2016
20. října 2014
15. října 2014
8. července 2021
15. prosince 2016
2. prosince 2016