Krajina i moderna

European Arts 26. 10. 2014

V neděli 26. října bude v hotelu Marriot dražit aukční síň Europeanarts na své letos třetí aukci 300 položek. Přijdou si na své nejen milovníci krajinomalby a zátiší, kterých je v nabídce opravdu hodně, ale i sběratelé moderního umění.

Otakar Kubín: Ležící akt / olej na plátně / 74 x 92 cm / vyv. cena 1 500 000 Kč

Zastoupeni jsou všichni přední malíři českých krajin jako František Kaván, Václav Brožík, Karel Špillar, Oldřich Blažíček, Jan Trampota, Otakar Nejedlý, ale i další. Velmi významné je rozměrné plátno Fantastická krajina Aloise Kalvody. Bude se vyvolávat za 380 tisíc korun a rozhodně patří mezi umělcova nejlepší díla.

Od Josefa Váchala, jehož výstava právě probíhá v Domě U kamenného zvonu, jsou nabízeny dvě malby, obě se však již v předchozích letech na trhu objevily. Zrestaurovaná Kremličkova Krajina s mostem, opatřená posudkem Jaromíra Zeminy, se vyvolává za 480 tisíc korun a expresivně pojatá červenobílá vesnice s modrými stromy pod názvem Náves s rybníkem od Josefa Kiliána se nabízí za 22 tisíc korun. V aukci budou čtyři obrazy Mařákova žáka Otakara Nejedlého, který se řadí mezi naše nejlepší krajináře. Pointilistický olej Kraj lesa datovaný dle katalogu do roku 1907 se bude vyvolávat za 95 tisíc, o pár let pozdější Svatba na Ceylonu za 850 tisíc korun.

Kamil Lhoták: Mír / 1940 / olej na plátně / 56 x 41 cm / vyv. cena 260 000 Kč

Milovníky moderního umění jistě zaujme Hlava klauna od Františka Tichého, Lieslerův Herec, dvě Padrlíkova zátiší nebo fantaskní Tančící skelet od Josefa Vyleťala, který se vyvolává za 190 tisíc korun. Z prací na papíře jistě také kombinovaná technika Fragmenty Adrieny Šimotové a kvaš Na cestě III od Jana Koblasy.

Za pozornost však stojí jeden z klasizujících ženských aktů Otakara Kubína začínající na částce 1,5 milionu korun. A určitě také německý Zeppelin letící po modré obloze nad bílou vlajkou vlající z Vítězného oblouku: obraz Kamila Lhotáka reagující na období druhé světové války. Malba Mír z roku 1940 se vyvolává za 260 tisíc korun, pokud se této aukce účastní alespoň dva sběratelé Kamila Lhotáka s kreditní kartou, nedivil bych se, když ni svedou boj.

Alois Kalvoda: Fantastická krajina / 1900 - 03 / olej na plátně / 100 x 103 cm / vyv. cena 380 000 Kč

Obzvlášť působivý také je metrový čtverec Sociální jistota z roku 1999. Vytvořil ho Jan Kristofori a plasticky na něm zobrazuje dvě životem utrmácené postavy v noci s televizí. Vyvolává se za 120 tisíc korun. Z klasiků českého umění 19. století nelze ještě opomenout malbu Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem nabízenou za 1,7 milionu korun.

Europeanarts bude do konce roku mít ještě dvě akce, jednu v listopadu a druhou v prosinci.

Rudolf Kremlička: Krajina s mostem / kol. 1930 / olej na plátně / 32 x 44 / vyv. cena 480 000 Kč

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024