Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Solnička Jan | Foto European Arts | Datum 20.10.2014
V neděli 26. října bude v hotelu Marriot dražit aukční síň Europeanarts na své letos třetí aukci 300 položek. Přijdou si na své nejen milovníci krajinomalby a zátiší, kterých je v nabídce opravdu hodně, ale i sběratelé moderního umění.
Zastoupeni jsou všichni přední malíři českých krajin jako František Kaván, Václav Brožík, Karel Špillar, Oldřich Blažíček, Jan Trampota, Otakar Nejedlý, ale i další. Velmi významné je rozměrné plátno Fantastická krajina Aloise Kalvody. Bude se vyvolávat za 380 tisíc korun a rozhodně patří mezi umělcova nejlepší díla.
Od Josefa Váchala, jehož výstava právě probíhá v Domě U kamenného zvonu, jsou nabízeny dvě malby, obě se však již v předchozích letech na trhu objevily. Zrestaurovaná Kremličkova Krajina s mostem, opatřená posudkem Jaromíra Zeminy, se vyvolává za 480 tisíc korun a expresivně pojatá červenobílá vesnice s modrými stromy pod názvem Náves s rybníkem od Josefa Kiliána se nabízí za 22 tisíc korun. V aukci budou čtyři obrazy Mařákova žáka Otakara Nejedlého, který se řadí mezi naše nejlepší krajináře. Pointilistický olej Kraj lesa datovaný dle katalogu do roku 1907 se bude vyvolávat za 95 tisíc, o pár let pozdější Svatba na Ceylonu za 850 tisíc korun.
Milovníky moderního umění jistě zaujme Hlava klauna od Františka Tichého, Lieslerův Herec, dvě Padrlíkova zátiší nebo fantaskní Tančící skelet od Josefa Vyleťala, který se vyvolává za 190 tisíc korun. Z prací na papíře jistě také kombinovaná technika Fragmenty Adrieny Šimotové a kvaš Na cestě III od Jana Koblasy.
Za pozornost však stojí jeden z klasizujících ženských aktů Otakara Kubína začínající na částce 1,5 milionu korun. A určitě také německý Zeppelin letící po modré obloze nad bílou vlajkou vlající z Vítězného oblouku: obraz Kamila Lhotáka reagující na období druhé světové války. Malba Mír z roku 1940 se vyvolává za 260 tisíc korun, pokud se této aukce účastní alespoň dva sběratelé Kamila Lhotáka s kreditní kartou, nedivil bych se, když ni svedou boj.
Obzvlášť působivý také je metrový čtverec Sociální jistota z roku 1999. Vytvořil ho Jan Kristofori a plasticky na něm zobrazuje dvě životem utrmácené postavy v noci s televizí. Vyvolává se za 120 tisíc korun. Z klasiků českého umění 19. století nelze ještě opomenout malbu Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem nabízenou za 1,7 milionu korun.
Europeanarts bude do konce roku mít ještě dvě akce, jednu v listopadu a druhou v prosinci.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
23. května 2024
25. dubna 2016
18. dubna 2016
10. srpna 2022
30. ledna 2022
30. ledna 2019