Kremličkovy Margecany

Galerie Art Praha 24. 4. 2016

Galerie Art Praha nabídne na své jarní aukci ojedinělou krajinu Rudolfa Kremličky. Jde o obraz Slovenská krajina (Margecany), který byl už u této aukční síně v minulosti prodán za velmi zajímavou částku. Nyní dílo s proveniencí sbírky Jaroslava Borovičky, restituované spolu s dalšími z fondů Národní galerie, hledá nového majitele s vysokou vyvolávací cenou, která se s připočtenou provizí blíží šesti milionům korun.

Rudolf Kremlička / Slovenská krajina (Margecany) / 1919 olej na plátně / 70,5 x 82 cm vyvolávací cena: 5 760 000 Kč
Rudolf Kremlička: Slovenská krajina (Margecany) / 1919 olej na plátně / 70,5 x 82 cm vyvolávací cena: 5 760 000 Kč

Olej Slovenská krajina (Margecany) pochází z roku 1919 a je ukázkou Kremličkovy mistrné práce s barvou a světlem, kterou rozehrává na jednoduchých objemech v duchu neoklasického směřování. Zcela realistickým se tak jeví mlžný opar nad krajinou, prosvěcovaný sluncem. Dílo je signováno a datováno a původně náleželo ke sbírce Jaroslava Borovičky, kterému byl po roce 1989 tento olej restituován Národní galerií společně s mnoha dalšími obrazy (zde). Dodnes je opatřen inventárními štítky instituce. Byl vícekrát reprodukován v literatuře, mj. například v monografii Karla Srpa, a vystavován na souborné výstavě Rudolfa Kremličky v roce 1967.

Kremličkovy obrazy nejsou aukčními domy nabízeny až tak často, prodávají se s vyrovnanými výsledky a většinou i s výraznými nárůsty oproti vyvolávací ceně. Jeho maleb prošlo domácím trhem podle databáze ART+ prozatím jen na pět desítek. Nejdráže u nás v aukci prodaným obrazem je olej Tři ženy v lázni, který získal u Adolf Loos Apartment and Gallery před šesti lety nového majitele za 6,37 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla „jen“ 3,07 milionu korun. Podobně tomu bylo i s aktuálně nabízeným obrazem, který byl přímo u Galerie Art Praha již jednou vydražen, a to sice v prosinci roku 2005. Tehdy jeho cena vystoupala z vyvolávací ceny 876 tisíc na vynikajících 3,51 milionu korun, tedy její čtyřnásobek.

Nynější výše prvního podání obrazu Slovenská krajina (Margecany) byla stanovena na 5,76 milionu korun, což je prozatím nejvyšší vyvolávací částka za Kremličkovo dílo vůbec. Takto reprezentativní dílo však nebylo delší dobu nabízeno, proto lze očekávat zájem sběratelů i zajímavý cenový výsledek.

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024

Kremlička Rudolf

23. května 2024