Kremličkovy Margecany

Galerie Art Praha 24. 4. 2016

Galerie Art Praha nabídne na své jarní aukci ojedinělou krajinu Rudolfa Kremličky. Jde o obraz Slovenská krajina (Margecany), který byl už u této aukční síně v minulosti prodán za velmi zajímavou částku. Nyní dílo s proveniencí sbírky Jaroslava Borovičky, restituované spolu s dalšími z fondů Národní galerie, hledá nového majitele s vysokou vyvolávací cenou, která se s připočtenou provizí blíží šesti milionům korun.

Rudolf Kremlička / Slovenská krajina (Margecany) / 1919 olej na plátně / 70,5 x 82 cm vyvolávací cena: 5 760 000 Kč
Rudolf Kremlička: Slovenská krajina (Margecany) / 1919 olej na plátně / 70,5 x 82 cm vyvolávací cena: 5 760 000 Kč

 

Olej Slovenská krajina (Margecany) pochází z roku 1919 a je ukázkou Kremličkovy mistrné práce s barvou a světlem, kterou rozehrává na jednoduchých objemech v duchu neoklasického směřování. Zcela realistickým se tak jeví mlžný opar nad krajinou, prosvěcovaný sluncem. Dílo je signováno a datováno a původně náleželo ke sbírce Jaroslava Borovičky, kterému byl po roce 1989 tento olej restituován Národní galerií společně s mnoha dalšími obrazy (zde). Dodnes je opatřen inventárními štítky instituce. Byl vícekrát reprodukován v literatuře, mj. například v monografii Karla Srpa, a vystavován na souborné výstavě Rudolfa Kremličky v roce 1967.

Kremličkovy obrazy nejsou aukčními domy nabízeny až tak často, prodávají se s vyrovnanými výsledky a většinou i s výraznými nárůsty oproti vyvolávací ceně. Jeho maleb prošlo domácím trhem podle databáze ART+ prozatím jen na pět desítek. Nejdráže u nás v aukci prodaným obrazem je olej Tři ženy v lázni, který získal u Adolf Loos Apartment and Gallery před šesti lety nového majitele za 6,37 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla „jen“ 3,07 milionu korun. Podobně tomu bylo i s aktuálně nabízeným obrazem, který byl přímo u Galerie Art Praha již jednou vydražen, a to sice v prosinci roku 2005. Tehdy jeho cena vystoupala z vyvolávací ceny 876 tisíc na vynikajících 3,51 milionu korun, tedy její čtyřnásobek.

Nynější výše prvního podání obrazu Slovenská krajina (Margecany) byla stanovena na 5,76 milionu korun, což je prozatím nejvyšší vyvolávací částka za Kremličkovo dílo vůbec. Takto reprezentativní dílo však nebylo delší dobu nabízeno, proto lze očekávat zájem sběratelů i zajímavý cenový výsledek.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kremlička Rudolf

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

23. května 2024


<