Velkolepá sezóna pokračuje

Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Čtvrteční večerní aukce Arthouse Hejtmánek potvrzuje aktuální mimořádný zájem českých i zahraničních sběratelů a investorů o nákup výtvarného umění, a to bez ohledu na období či médium. Prodáno bylo 82 % z téměř 90-ti nabízených položek.

Nejdražším dílem první prosincové aukce se stalo monumentální barokní plátno Judita s hlavou Holoferna od Johannese Spilberga s dobrodružnou historií, které dva zájemci pomalou licitací vytáhli na úctyhodných 11,656 milionu korun. Je nutné poznamenat, že práce tohoto autora se obecně na trhu vlastně nevyskytují, přičemž Spilbergovo maximum do této doby držel jeho šlechtický portrét, který v roce 2012 prodala londýnská Sotheby's za 18,7 tisíc eur včetně provize.

Johannes Spilberg, Judita s hlavou Holoferna, kolem 1650, olej na plátně, 192 x 152 cm. Arthouse Hejtmánek 1.12.2016. Dosažená cena 11 656 000 Kč.

Znovunalezený olej Antonína Slavíčka Cesta ve Hvězdě z období kolem roku 1895 s počáteční cenou 2 miliony korun potvrdil autorovo výrazné cenové přehodnocení (více zde), když na něj zhruba 5 minut přihazovalo několik zájemců na sále i telefonních limitů. Nakonec uspěl přítomný dražitel, když své číslo zvedl na částce 6,3 milionu (tedy 7 812 000 korun s provizí), což znamená pro Slavíčka druhou autorskou příčku.

Zájem byl také o Šímovo dívčí torzo z konce 20. let s názvem Kompas (více zde), které takřka zdvojnásobilo svoji vyvolávací cenu a nový majitel za něj musí zaplatit s přirážkou 3 844 000 korun, což představuje nejvýše vydražené malířovo dílo v kategorii prací na papíře a dokládá Šímovu oblíbenost na domácím trhu.

Vlaho Bukovac, Studentky v ateliéru, 1918, olej na plátně, 73 x 110 cm. Arthouse Hejtmánek 1.12. 2016. Dosažená cena: 4 216 000 Kč.

Autorského rekordu dosáhl Chorvat Vlaho Bukovac, když se obraz Studentky v ateliéru vyšplhal z vyvolávacích 1,8 milionu na kladívkovou cenu 3,4 miliony korun a o 300 tisíc tak překonal Bukovacovo maximum z jara letošního roku (více zde).

Osobní žebříček si přepsal také člen Skupiny 42 František Hudeček poté, co se jeho kompozice Jitro tvarů z roku 1945 prodala za 1 178 000 Kč, tedy o 350 tisíc dráže, než byl jeho tuzemský dosavadní cenový strop.

František Hudeček, Jitro tvarů, 1945, olej na plátně, 48,5 x 63,5 cm. Arthouse Hejtmánek 1.12.2016. Dosažená cena 1 178 000 Kč.

Nárůst zaznamenal mimo jiné i obraz Na vyjížďce ve Stromovce od Jana Preislera (4 340 000 korun), neobvyklé Brožíkovo zátiší (více zde) s cenou 2 108 000 korun či pastózní malba Otakara Kubína (2 728 000 korun). Zaujali však rovněž "mladší" autoři  jako Karel Malich (1 488 000 korun) nebo Jiří Kolář, jehož Hvězdné jablko ze sedmdesátých let v samotném závěru dražby se s cenou 620 000 Kč vyšplhalo na výtvarníkův absolutní rekord.

Ze soch a plastik si nejlépe vedla nejstarší položka aukce, totiž půvabná pozdně gotická Madona s Ježíškem z lipového dřeva, vydražená za 1 240 000 korun. Tradičně dobře se prodávaly i starožitnosti, z nichž se nejvýrazněji prosadily laternové stojací hodiny s konečnou částkou 1 550 000 korun.

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024