Rekordní sezóna Vlaho Bukovace pokračuje

European Arts 17. 3. 2018

Titulním dílem sobotní aukce European Arts je rozměrný dvojportrét od Vlaho Bukovace, který bude startovat 2,5 milionech korun (bez provize). Jde o dosud nejvyšší vyvolávací cenu za Bukovaco dílo. I prodej za první podání by jej zařadil na třetí příčku v malířově top 10.

Vlaho Bukovac: Paní Kopistová se synem, 1915

Vlaho Bukovac: Paní Kopistová se synem, 1915,
olej na plátně, 90 × 110 cm,
vyvolávací cena: 2 500 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 17. 3. 2018

Nabízený obraz z roku 1915 je portrétem manželky a syna továrníka Antonína Kopisty, který v roce 1909 založil v pražských Nuslích specializovanou továrnu na výrobu hodinových sklíček. Umělcův aktuální aukční rekord na českém trhu patří od prosince 2016 jinému dvojportrétu, obrazu Studentky v ateliéru z roku 1918, která se na aukci Arthouse Hejtmánek prodal za 4,2 milionu korun.

Rostoucí zájem o umění přelomu 19. a 20. století se loni odrazil i v růstu cen a počtu nabízených obrazů Vlaha Bukovace. Za sedm jeho pláten dražitelé dohromady utratili více než 12 milionů korun, což je víc než kdy v minulosti. Nejdráže a s největším cenovým nárůstem se prodal obraz Slunečný den z roku 1908, který na květnové aukci Galerie Kodl vystoupal z 1,92 na 2,52 milionu korun. Dosažená cena je pátou nejvyšší za malířovo dílo.

Vlaho Bukovac: Slunečný den, 1908

Vlaho Bukovac: Slunečný den, 1908,
olej na plátně, 46 × 56 cm,
cena: 2 520 000 Kč, Galerie Kodl 28. 5. 2017

Na téže aukci se za 1,8 milionu korun prodal ještě o rok mladší dívčí portrét Čekající. Za obdobné částky se v jarní aukci Arthouse Hejtmánek prodala také dvojice maleb z cyklu čtvero ročních období. Obrazy Jaro a Zima byly draženy shodně do výše téměř 1,74 milionu korun.

Na mezinárodních aukcích bylo loni nabízeno dvanáct malířových obrazů, většina z nich byla dražena v Chorvatsku, jednotlivá plátna prošla také aukcemi v Itálii a Německu. Nejdráže se prodaly dva obraz z doby umělcova pařížského pobytu, které na svých aukcích nabídla záhřebská galerie Art Salon.

Vlaho Bukovac: Fantazie

Vlaho Bukovac: Fantazie,
olej na plátně, 72,5 × 90 cm,
cena: 1 860 000 Kč, Art Salon Záhřeb 21. 12. 2017

Na červnové aukci této galerie vystoupal obraz Dívka v rokokových šatech z roku 1888 z vyvolávací ceny necelých 700 tisíc až na 1,98 milionu korun. Na předvánoční aukci se pak obraz Fantazie, signovaný pseudonymem Paul Andrez, prodal za 1,86 milionu korun.

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

24. dubna 2024

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021