Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

ReliefBartuszová Mária: Relief 1985
Objekt, 82 x 57 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Konečná cena: 4 920 000 Kč

Ani Kupka, ani Mucha, ani Toyen. Hvězdou květnové aukce Galerie Kodl se stala sochařka Mária Brtuszová. Její Reliéf datovaný rokem 1985 zažil neuvěřitelnou jízdu. Na řadu přišel těsně před půl třetí odpoledne. Původně měl do aukce vstoupit za 300 tisíc korun bez aukční provize, ale díky limitům na internetové platformě Artslimit se začalo dražit až na 650 tisících. O dalších 41 příhozů a sedm minut později se zrodil historický rekord Bartuszové. Vítěz dražby za 82 centimetrů vysoký a 57 centimetrů široký objekt dal i s provizí 4,92 milionu korun, více než třináctinásobek vyvolávací ceny.

Bartuszová, rodačka z Prahy, která tvořila v Košicích a zemřela v roce 1996, je v poslední době v kurzu. Loni mohli její křehké sádrové plastiky obdivovat návštěvníci benátského bienále. Od loňského září až do letošního června trvá velká výstava Bartuszové v londýnské Tate Modern. Tam visí i jeden exemplář rekordního Reliéfu, který autorka vytvořila v roce 1986. Možná i to přimělo vítěze nedělní dražby sáhnout tak hluboko do peněženky. (Přečtěte si více o výstavě v Tate Modern)

Nebyl to ovšem první skok Bartuszové přes milion korun. Ten se povedl letos v březnu na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery, kdy vítězný sběratel za organickou plastiku bez názvu zaplatil 1,63 milionu korun.

Nejdražší Toyen

Galerie Kodl pokračuje i letos v sérií velmi úspěšných aukcí. Z posledních tří dokázala dvě zcela vyprodat. Tentokrát nenašly nového majitele jen dvě položky z nabízených 218. Celkem dražitelé za 216 prodaných děl zaplatili s provizí 278,4 milionu korun.

Bar v pasážiSouček Karel: Bar v pasáži 1958
olej na plátně, 160 x 119 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Konečná cena: 1 440 000 Kč

Přes milion korun se přehouplo padesát nabízených děl, která celkem vynesla 218,8 milionu korun. Čtrnáct z nich přitom startovalo pod milionovou laťkou. Největší posun zaznamenal olej Karla Součka Bar v Pasáži z roku 1958, kdy si získal mezinárodní pozornost na mezinárodní přehlídce v Benátkách a o rok později v brazilském Sao Paulu. Obraz Souček vytvořil pro světovou výstavu Expo 58. V neděli se ze 180 tisíc korun vyšplhal až na autorův rekord 1,44 milionu korun. Poprvé se jeho dílo dostalo přes milion korun.

Puis, plus tardToyen : Puis, plus tard 1950
Kombinovaná technika - Malba, 42 x 127 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Konečná cena: 37 440 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stalo poetické plátno Puis, plus tard od Toyen z roku 1950. S cenovkou 37,44 milionu korun se zařadilo na první místo autorčina aukčního žebříčku mezi poválečnými díly a na páté místo celkově. Obraz dvou ptáků, kteří se přetahují o zářivou oranžovou hmotu, snad o kámen mudrců, překonal dosavadní poválečnou jedničku, dílo Skryt v jejich obrazech z roku 1956, které se loni v listopadu vydražilo na aukci European Arts.

TOP 10 květnové aukce Galerie Kodl

Pořadí Autor Název Cena s aukční provizí v  Kč Růst proti
vyvolávací ceně
1. Toyen Puis, plus tard 37 440 000 +108 %
2. Černý
Karel
Tanec v zahradě 20 160 000 +320 %
3. Toyen Un vide, un silence 18 480 000 +28 %
4. Medek Mikuláš 3 604 cm2 šramotu
536 cm2 ticha
9 600 000 +100 %
5. Kupka František Čtenářka 8 760 000 +4 %
6. Čapek
Josef
Ženy s květinami 7 440 000 +107 %
7. Medek Mikuláš Senzitivní signál III 6 720 000 +2 %
8. Filla Emil Zátiší s mandolínou
a sklenicí
6 360 000 +18 %
9. Pištěk Theodor Rozmluva s Hawkingem B2 6 240 000 +108 %
10. Mucha Alfons Rodinné štěstí 5 400 000 +29 %

Rekord Karla Černého

Jen o pět položek před Toyen zahájil licitátor prodej Tance v zahradě, podmanivého obrazu Karla Černého z roku 1946. Dílo bylo dlouho skryto před veřejností v soukromé sbírce. V odborné literatuře byl výjev dvou tanečních párů ve svitu Měsíce v úplňku reprodukován pouze černobíle. Tanec, noc a prostředí zahradní restaurace byla Černého oblíbená témata. „V obraze Černý dospěl ke svému maximu, lze jej považovat za zlom jeho tvorby, který uskutečnil ještě před svou prvou cestou do Paříže,“ napsal v odborné expertíze Karel Srp. Během pěti minut sběratelé vyhnali 54 příhozy cenu na 20,16 milionu korun, více než čtyřnásobek vyvolávací ceny, a stanovili tak Černého nový aukční rekord. Z aukce odešel jako druhý nejdražší obraz.

Tanec v zahraděČerný Karel: Tanec v zahradě 1946
olej na plátně, 114 x 140 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Konečná cena: 20 160 000 Kč

Do první desítky aukce se dostal dvakrát také Mikuláš Medek. Za obě díla ze šedesátých let dražitelé nabídli dohromady přes 16 milionů korun. Za zmínku stojí také rozměrná Rozmluva s Hawkingem B2, v níž se Theodor Pištěk nechal inspirovat Hawkingovou teorií černých děr. S cenou 6,24 milionu korun se obraz zařadil na třetí místo autorova aukčního žebříčku.

Rozmluva s Hawkingem B2Pištěk Theodor: Rozmluva s Hawkingem B2 2019
Kombinovaná technika - Malba, 190 x 142.5 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Konečná cena: 6 240 000 Kč

Ve srovnání s poslední aukcí z loňského podzimu zůstalo více děl za očekáváním aukční síně. Ani na dolní hranici předaukčního odhadu se nedostalo 79 prodaných děl, včetně 21 milionových položek. Nejdražší z nich, Čtenářka od Františka Kupky odešla z aukce jen se čtyřprocentním nárůstem za 8,76 milionu korun. Čekalo se, že by mohla vystoupat až ke 20 milionům. Loni na podzim bylo položek pod dolním odhadem o deset méně. Naopak nad horní hranici odhadu se tentokrát podívala padesátka děl. Na předchozí aukci jich bylo 63.

TOP 10 podle růstu ceny květnové aukce Galerie Kodl

vyvolávací ceně
1. Bartuszová Mária Relief 4 920 000 +1267 %
2. Souček Karel Bar v pasáži 1 440 000 +700 %
3. Zoubek Olbram Vztahování 900 000 +650 %
4. Ženíšek František Oldřich a Božena 492 000 +486 %
5. Kaván František Krajina s vlčími máky 336 000 +460 %
6. Sýkora Zdeněk Jarní krajina 900 000 +400 %
7. Rittstein Michael Jelen a modrá kytara 900 000 +400 %
8. Liesler Josef Pocta Hansi Memlingovi 960 000 +344 %
9. Jíra Josef Belgický přístav 372 000 +343 %
10. Černý
Karel

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024