První Sutnarovy Venuše

Dorotheum 25. 5. 2019

Dorotheum do své sobotní aukce mimo jiné zařadilo kompletní album Ladislava Sutnara The Strip Street z roku 1963. Soubor dvanácti barevných serigrafií, které Sutnar vydal vlastním nákladem v počtu dvaceti pěti výtisků, stojí na začátku jeho pozdního malířského díla.

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963


Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar si v poválečné Americe těžce hledal své místo. Jeho renomé, ani minulé úspěchy mnoho neznamenaly a o každou zakázku musel bojovat s bezpočtem jiných uchazečů. "Je to tu tak, že o všechno, co jsi dosáhl, musíš denně pěkně zápasit znovu. Pokud tě ta honička baví, dovedeš-li všechny potíže překonávat nejrůžovějším optimismem a máš-li na tohle všechno nervy, je to zajímavá motanice. Nejhorší je, když se najednou ty růžové páry v Tvé hlavě nějak rozplynou. A to se mně stalo," psal Sutnar v roce 1950 svému příteli Vladimíru Vaňkovi do Itálie.

V témže dopise také poprvé zmiňuje svůj návrat k malbě: "(…) v lednu jsem se uložil do postele a vstal někdy v květnu a to jen tak na dvě hodiny denně. (Přitom jsem se dal do malování obrazů po nocích do rána, tohle neříkej mému lékaři.) A když jsem se vrátil znovu do své kanceláře, po své nemoci, 'následky' jsem rychle poznal. Všelijaké ty 'kontakty' se obchodně uvolnily."
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Kolem roku 1960 začíná z barevných papírů vytvářet koláže ženských aktů, které se následně stanou výchozím materiálem pro serigrafie cyklu The Strip Street a později i pro akrylem malované velkoformátové obrazy Venuší.

Sám Sutnar v předmluvě k albu, které vydal vlastním nákladem v lednu 1963, vysvětluje, že inspirací mu byl jeho první newyorský byt na 52. ulici v bloku mezi Madison Avenue a Broadway na začátku 40. let: "Co by obecně vzato bylo tichou všední ulicí, se každou noc po jedenácté stalo pověstnou strip street známou daleko široko jako městské centrum sexu. (…) A teď když ta brutální ulice padla za oběť rozpínavé výstavbě šedesátých let a zmizela v nenávratnu, bych rád v tomto albu ukázal svůj osobní pohled na ty staré časy a na svlékající se vnadné ženy, které byly zcela neodmyslitelnou součástí scenérie striptýzové ulice."
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

K stylu svých obrazů tamtéž dodává: "Každá kresba je vlnou interpretací dopadu rychlého, letmého nehlédnutí do potemnělé afrodizikální atmosféry pohybujících se ženských těl, která se chvějí, natřásají, vlní, kroutí a svíjejí. (…) K dramatickému přetlumočení těchto dojmů jsem si za výtvarný prostředek zvolil zvýrazněnou a tvarově oproštěnou siluetu pohybující se postavy, která kontrastuje s plochami vedle sebe kladených nelomených barev. Vizuální zkratka vyústila v opticky výrazný, jednoduchý obrazec. Název plakáty beze slov, uvedený v podtitulu tohoto souboru, poukazuje na typický plakátový design, který je pro grafické listy této série charakteristický."

Ladislavu Sutnarovi bylo v roce 1963 šedesát šest let. Malířské tvorbě se soustředěně věnoval následujících třináct let, zemřel devět dní po svých 79. narozeninách v listopadu 1976. Orientační soupis Sutnarových obrazů, publikovaný v knize Ladislav Sutnar: Americké Venuše, čítá pět desítek maleb velkého formátu (180 na 109 cm) a desítku maleb malého formátu (122 na 63 cm).
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963, edice 25 výtisků, 12 serigrafií na papíře, všechny listy signovány tužkou Ladislav Sutnar, jednotný formát, štoček 51 x 30,5 cm, papír 56 x 35,5 cm, vyvolávací cena: 220 000 Kč (+ 20% provize), Dorotheum 25. 5. 2019

Album The Strip Street Dorotheum v minulosti nabízelo již dvakrát. V roce 2012 číslovaný exemplář číslo 9 vystoupal ze 192 tisíc na 1,02 milionu korun. O dva roky později se jiný výtisk prodal po dvou příhozech za 312 tisíc korun. Nyní nabízený soubor bude startovat na 220 tisících korun (+ 20% provize).

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Sutnar Ladislav

Rekordní Rakušan

Rekordní Rakušan

26. října 2015

Milionový šperk

Milionový šperk

22. června 2015

Kubišta, Janoušek, Kratina

Kubišta, Janoušek, Kratina

12. června 2013


<