První Sutnarovy Venuše

Dorotheum 25. 5. 2019

Dorotheum do své sobotní aukce mimo jiné zařadilo kompletní album Ladislava Sutnara The Strip Street z roku 1963. Soubor dvanácti barevných serigrafií, které Sutnar vydal vlastním nákladem v počtu dvaceti pěti výtisků, stojí na začátku jeho pozdního malířského díla.

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963


Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar si v poválečné Americe těžce hledal své místo. Jeho renomé, ani minulé úspěchy mnoho neznamenaly a o každou zakázku musel bojovat s bezpočtem jiných uchazečů. "Je to tu tak, že o všechno, co jsi dosáhl, musíš denně pěkně zápasit znovu. Pokud tě ta honička baví, dovedeš-li všechny potíže překonávat nejrůžovějším optimismem a máš-li na tohle všechno nervy, je to zajímavá motanice. Nejhorší je, když se najednou ty růžové páry v Tvé hlavě nějak rozplynou. A to se mně stalo," psal Sutnar v roce 1950 svému příteli Vladimíru Vaňkovi do Itálie.

V témže dopise také poprvé zmiňuje svůj návrat k malbě: "(…) v lednu jsem se uložil do postele a vstal někdy v květnu a to jen tak na dvě hodiny denně. (Přitom jsem se dal do malování obrazů po nocích do rána, tohle neříkej mému lékaři.) A když jsem se vrátil znovu do své kanceláře, po své nemoci, 'následky' jsem rychle poznal. Všelijaké ty 'kontakty' se obchodně uvolnily."
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Kolem roku 1960 začíná z barevných papírů vytvářet koláže ženských aktů, které se následně stanou výchozím materiálem pro serigrafie cyklu The Strip Street a později i pro akrylem malované velkoformátové obrazy Venuší.

Sám Sutnar v předmluvě k albu, které vydal vlastním nákladem v lednu 1963, vysvětluje, že inspirací mu byl jeho první newyorský byt na 52. ulici v bloku mezi Madison Avenue a Broadway na začátku 40. let: "Co by obecně vzato bylo tichou všední ulicí, se každou noc po jedenácté stalo pověstnou strip street známou daleko široko jako městské centrum sexu. (…) A teď když ta brutální ulice padla za oběť rozpínavé výstavbě šedesátých let a zmizela v nenávratnu, bych rád v tomto albu ukázal svůj osobní pohled na ty staré časy a na svlékající se vnadné ženy, které byly zcela neodmyslitelnou součástí scenérie striptýzové ulice."
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

K stylu svých obrazů tamtéž dodává: "Každá kresba je vlnou interpretací dopadu rychlého, letmého nehlédnutí do potemnělé afrodizikální atmosféry pohybujících se ženských těl, která se chvějí, natřásají, vlní, kroutí a svíjejí. (…) K dramatickému přetlumočení těchto dojmů jsem si za výtvarný prostředek zvolil zvýrazněnou a tvarově oproštěnou siluetu pohybující se postavy, která kontrastuje s plochami vedle sebe kladených nelomených barev. Vizuální zkratka vyústila v opticky výrazný, jednoduchý obrazec. Název plakáty beze slov, uvedený v podtitulu tohoto souboru, poukazuje na typický plakátový design, který je pro grafické listy této série charakteristický."

Ladislavu Sutnarovi bylo v roce 1963 šedesát šest let. Malířské tvorbě se soustředěně věnoval následujících třináct let, zemřel devět dní po svých 79. narozeninách v listopadu 1976. Orientační soupis Sutnarových obrazů, publikovaný v knize Ladislav Sutnar: Americké Venuše, čítá pět desítek maleb velkého formátu (180 na 109 cm) a desítku maleb malého formátu (122 na 63 cm).
 

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963

Ladislav Sutnar: The Strip Street, 1963, edice 25 výtisků, 12 serigrafií na papíře, všechny listy signovány tužkou Ladislav Sutnar, jednotný formát, štoček 51 x 30,5 cm, papír 56 x 35,5 cm, vyvolávací cena: 220 000 Kč (+ 20% provize), Dorotheum 25. 5. 2019

Album The Strip Street Dorotheum v minulosti nabízelo již dvakrát. V roce 2012 číslovaný exemplář číslo 9 vystoupal ze 192 tisíc na 1,02 milionu korun. O dva roky později se jiný výtisk prodal po dvou příhozech za 312 tisíc korun. Nyní nabízený soubor bude startovat na 220 tisících korun (+ 20% provize).

 


Související články

Je libo Zrzavého Údolí smutku, Kubištu nebo raději Boudníka?

Je libo Zrzavého Údolí smutku, Kubištu nebo raději Boudníka?

1. Art Consulting 27. 4. 2025

Téměř dvě stovky děl od 19. století po současnost si pro svou nedělní sálovou aukci připravila společnost 1. Art Consulting. Z nejzajímavějších nabídek zaujme jedna z verzí Údolí smutku od Jana Zrzavého, dvojice kreseb Bohumila Kubišty nebo vzácná st...

25. dubna 2025
V mincích se dají bezpečně uložit i miliardy

V mincích se dají bezpečně uložit i miliardy

Rozhovor se sběratelem a investorem Jaroslavem Kokolusem

Numismatická sbírka Jaroslava Kokoluse je naprosto mimořádná svým rozsahem i obsahem těch nejvzácnějších a nejdražších ražeb českého, uherského a československého mincovnictví. Aukční dům Macho & Chlapovič bude v dubnu letošního roku dražit již šesto...

16. dubna 2025
České krajinářky ve Vídni

České krajinářky ve Vídni

Dorotheum Vídeň, 28. 4. a 29. 4. 2025

Zájemci o českou krajinomalbu si přijdou na své na tradiční jarní aukci Dorothea 28. dubna, kdy se mimo jiné představí šestice autorek a autorů s vazbami na tuzemskou výtvarnou tradici. Odhadní ceny za díla Piepenhagenových, Chwaly nebo Braunerové se...

11. dubna 2025
Zobrazit všechny

Další články

Sutnar Ladislav

Rekordní Rakušan

Rekordní Rakušan

26. října 2015

Milionový šperk

Milionový šperk

22. června 2015

Kubišta, Janoušek, Kratina

Kubišta, Janoušek, Kratina

12. června 2013


<