První milionový Medek

Dorotheum 14. 10. 2000

Prvním dílem poválečného umění, které v aukci překonalo hranici milionu korun, se před dvaceti lety stal obraz Vyhřezlá matka od Mikuláše Medka. Malba z roku 1949 vystoupala na aukci Dorothea z necelých 900 tisíc na téměř 2,5 milionu korun. Obraz je také jedním z děl, která Vladimír Železný nedávno stáhl z aktuální Medkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně.

Mikuláš Medek: Vyhřezlá matka, 1949


Mikuláš Medek: Vyhřezlá matka, 1949,
olej na plátně, 72,5 × 60 cm,
cena: 2 464 000 Kč, Dorotheum 14. 10. 2000

"V sobotní aukci pražské síně Dorotheum se prodalo výtvarné umění za více než 12 miliónů korun. Největším překvapením byla cena 2,2 miliónu korun, kterou nový majitel neváhal zaplatit za olej známého českého surrealisty Mikuláše Medka Vyhřezlá matka z roku 1949. Je to dosud nejvyšší cena zaplacená za Medka na tuzemském trhu. Jistě bude mít vliv na budoucí poptávku po tomto mimořádném autorovi," referovala o aukci v Hospodářských novinách v říjnu 2000 Naďa Klevisová. 

"Konečná částka překvapila. Je nejen nejvyšší cenou zaplacenou za Medka, ale i nejvyšší za českého poválečného malíře. Tímto rekordem se malíř zcela po právu dostal na finanční úroveň klasiků českého moderního umění, jako je Emil Filla, Bohumil Kubišta, Josef Čapek, Jan Zrzavý nebo Václav Špála," dodával o pár dní později v Právu Peter Kováč.
 

Aukční katalog, Dorotheum 14. 10. 2000

Obraz nese dataci 17. září 1949, malíř jej tedy dokončil necelých sedm týdnů před svými třiadvacátými narozeninami. Rok 1949 byl pro něj v řadě směrů přelomový, začátkem roku byl při politických prověrkách vyloučen z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

"(Obrazy z roku 1949) vytvořily novou podobu magického realismu, navazující úzce na předcházející úsilí R. Magritta, Toyen, Dalího," charakterizoval své tehdejší dílo v roce 1950 sám Medek a hned dodával: "Zastavuji se na okamžik na špičce pyramidy svého sebevědomí a ctižádosti a očekávám výbuch deklasující nálože, která jak doufám rozmetá mou stavbu natolik, že její trosky mě budou těšit víc, než mě trýznila celá stavba mé pýchy."
 

Mikuláš Medek: Nahý v trní, Národní galerie Praha, 2020


Mikuláš Medek: Nahý v trní, Národní galerie Praha, 2020

Vyhřezlá matka je reprodukována v katalozích obou velkých Medkových polistopadových retrospektiv (v Národní galerii v roce 1990 a v Galerii Rudolfinum v roce 2002), ani na jedné z nich však obraz nebyl vystaven. Aktuální výstava Nahý v trní byla první příležitostí vidět jej v takto širokém výběru Medkových děl. Po stažení zápůjček Galerie Zlatá husa byl na výstavě nahrazen obrazem Mlynářova vášeň z roku 1951.

Cenový rekord obrazu Vyhřezlá matka vydržel celých deset let. Až v září 2010 jej vystřídal obraz Hra na hru na pikolu z roku 1965, který se na aukci Dorothea prodal za 2,76 milionu korun (top 10 k roku 2013). Za více než 10 milionů korun byl Medek poprvé dražen v listopadu 2015. Obraz Květináče (Snídaně) z roku 1950 se na aukci European Arts prodal za 10,06 milionu korun (top 10 k roku 2016). Loni v únoru se Medkův cenový rekord zvýšil na 25 milionů korun (více zde) a jen o pár měsíců později na aukci Arthouse Hejtmánek dokonce na 57 milionů (více zde). Obě tato rekordní díla, modré figurativní malby Akce I a Akce II z roku 1956, koupil Vladimír Železný.

Minulý týden Galerie Zlatá husa stáhla všech 11 děl, která na výstavu zapůjčila. Hlavním důvodem byl nesouhlas s pojetím výstavy a způsobem, kterým byl Medkův stěžejní cyklus Akcí z let 1956–57 vystaven.

 


Související články

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Top 10 Josefa Šímy

Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...

5. února 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Přehled zajímavých českých denárů velkého střížku

Denáry velkého střížku jsou nejstaršími českými mincemi, jejichž ražba započala za vlády Boleslava I. přibližně ve třetí čtvrtině 10. století. Rozhodujícím faktorem pro výslednou aukční cenu je zejména jejich vzácnost a zachovalost. Nejdražší z dopos...

13. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<