Překoná Medek poválečný rekord?

Raný Medek u Galerie Pictura

Měsíc poté, co se na trhu po dlouhých letech objevilo první rané plátno Mikuláše Medka s názvem Jaro 1951, budou mít sběratelé možnost dražit jeho oboustrannou malbu Děti a včely (Hádka), známou z klíčových výstav jako Roky ve dnech nebo Ohniska znovuzrození. Pokud se prodá, stane se vůbec nejdražším dílem českého poválečného umění.

Rané práce Mikuláše Medka se v aukcích objevují jen vzácně a sběratelé si je velmi hlídají. Už v minulém roce měli kupující možnost získat trojici kresebných skic k významným plátnům z roku 1953. Dražily se tužkové kresby Žere kuře, Hlava, která spí imperialistický spánek a Cranachovská nadlyrika s imperialistickou květinou. První vyšla na 312, další dvě na 212 tisíc korun. Kupodivu nevzbudily ani nijak velký rozruch, první z trojice cenově vzrostla o čtyři příhozy, další se prodaly za vyvolávací cenu. Papírové položky zkrátka ještě pořád nejsou pro mnohé domácí kupce dostatečně zajímavým sběratelským artiklem. 

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Děti a včely / 1957 / olej na plátně / 110 x 130 cm

 

Již zmiňovaný obraz Jaro 1951 (Pytel), který minulý měsíc dražila Galerie Art Praha, byl prvním takto raným Medkovým plátnem v aukci po víc jak deseti letech. Podle katalogu pocházel ze sbírky manželky historika surrealistické skupiny Vratislava Effenbergera, ale samotná vzácnost a nedostupnost děl tohoto typu vyvolaly nejrůznější pochybnosti. Mezi dražiteli však malba vzbudila jednoznačný zájem, cena vzrostla téměř dvojnásobně. Konečných 3,72 milionu korun je zatím nejvyšší v aukci za Medka zaplacenou částkou.

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Hádka (Argument) / 1956 - 57 / olej na plátně / 130 x 110 cm / rubová strana

 

Nový rekord ale nemusí vydržet dlouho. Do své večerní aukce, která se uskuteční poslední květnový den, totiž Galerie Pictura získala jeden z výrazných autorových olejů z poloviny 50. let, oboustranné plátno, které prošlo nejvýznamnějšími výběrovými výstavami posledních desetiletí: projekty Marie Klimešové Ohniska znovuzrození v roce 1994 a předloni i její výstavou Roky ve dnech.

Na jedné straně plátna je nedokončený, ale svou bezprostřední skicovitostí možná o to působivější obraz Hádka (Argument) náležející do cyklu výrazově vyhrocených prací tematizujících krizi mužsko-ženské komunikace, na straně druhé pak už vyzrálejší malba Děti a včely, jeden z prvních obrazů cyklu Hry. Obě malby vznikaly krátce po sobě v letech 1956–57 a jsou zajímavým dokladem výrazového posunu, který se v té době – z hlediska vývoje poválečného českého umění klíčové – v Medkově tvorbě odehrával.

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Děti a včely / 1957 / olej na plátně / 110 x 130 cm / detail signatury

  

Vyvolávací cena malby Děti a včely byla stanovena vzhledem k jejímu významu a historii na relativně odvážných 7,2 milionu korun včetně provize. To však nemusí být nereálná částka, i vzhledem k tomu, že privátně se už v minulosti jiná Medkova významná díla nad hranicí 5 milionů korun prodávala. Zde jde navíc o oboustranný obraz z přelomového období.

Pokud se obraz, byť jen za vyvolávací cenu, prodá, stane se suverénně nejdražším v aukci prodaným dílem v segmentu českého poválečného umění. Tím je zatím od loňského března jedno z vrcholných pozdních pláten Václava Boštíka z poloviny 90. let s dosaženou cenou 5,31 milionů korun.


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<