Překoná Medek poválečný rekord?

Raný Medek u Galerie Pictura

Měsíc poté, co se na trhu po dlouhých letech objevilo první rané plátno Mikuláše Medka s názvem Jaro 1951, budou mít sběratelé možnost dražit jeho oboustrannou malbu Děti a včely (Hádka), známou z klíčových výstav jako Roky ve dnech nebo Ohniska znovuzrození. Pokud se prodá, stane se vůbec nejdražším dílem českého poválečného umění.

Rané práce Mikuláše Medka se v aukcích objevují jen vzácně a sběratelé si je velmi hlídají. Už v minulém roce měli kupující možnost získat trojici kresebných skic k významným plátnům z roku 1953. Dražily se tužkové kresby Žere kuře, Hlava, která spí imperialistický spánek a Cranachovská nadlyrika s imperialistickou květinou. První vyšla na 312, další dvě na 212 tisíc korun. Kupodivu nevzbudily ani nijak velký rozruch, první z trojice cenově vzrostla o čtyři příhozy, další se prodaly za vyvolávací cenu. Papírové položky zkrátka ještě pořád nejsou pro mnohé domácí kupce dostatečně zajímavým sběratelským artiklem. 

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Děti a včely / 1957 / olej na plátně / 110 x 130 cm

 

Již zmiňovaný obraz Jaro 1951 (Pytel), který minulý měsíc dražila Galerie Art Praha, byl prvním takto raným Medkovým plátnem v aukci po víc jak deseti letech. Podle katalogu pocházel ze sbírky manželky historika surrealistické skupiny Vratislava Effenbergera, ale samotná vzácnost a nedostupnost děl tohoto typu vyvolaly nejrůznější pochybnosti. Mezi dražiteli však malba vzbudila jednoznačný zájem, cena vzrostla téměř dvojnásobně. Konečných 3,72 milionu korun je zatím nejvyšší v aukci za Medka zaplacenou částkou.

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Hádka (Argument) / 1956 - 57 / olej na plátně / 130 x 110 cm / rubová strana

 

Nový rekord ale nemusí vydržet dlouho. Do své večerní aukce, která se uskuteční poslední květnový den, totiž Galerie Pictura získala jeden z výrazných autorových olejů z poloviny 50. let, oboustranné plátno, které prošlo nejvýznamnějšími výběrovými výstavami posledních desetiletí: projekty Marie Klimešové Ohniska znovuzrození v roce 1994 a předloni i její výstavou Roky ve dnech.

Na jedné straně plátna je nedokončený, ale svou bezprostřední skicovitostí možná o to působivější obraz Hádka (Argument) náležející do cyklu výrazově vyhrocených prací tematizujících krizi mužsko-ženské komunikace, na straně druhé pak už vyzrálejší malba Děti a včely, jeden z prvních obrazů cyklu Hry. Obě malby vznikaly krátce po sobě v letech 1956–57 a jsou zajímavým dokladem výrazového posunu, který se v té době – z hlediska vývoje poválečného českého umění klíčové – v Medkově tvorbě odehrával.

Mikuláš Medek: Děti a včely, 1957 (na rubu malba Hádka / Argument)

Mikuláš Medek: Děti a včely / 1957 / olej na plátně / 110 x 130 cm / detail signatury

  

Vyvolávací cena malby Děti a včely byla stanovena vzhledem k jejímu významu a historii na relativně odvážných 7,2 milionu korun včetně provize. To však nemusí být nereálná částka, i vzhledem k tomu, že privátně se už v minulosti jiná Medkova významná díla nad hranicí 5 milionů korun prodávala. Zde jde navíc o oboustranný obraz z přelomového období.

Pokud se obraz, byť jen za vyvolávací cenu, prodá, stane se suverénně nejdražším v aukci prodaným dílem v segmentu českého poválečného umění. Tím je zatím od loňského března jedno z vrcholných pozdních pláten Václava Boštíka z poloviny 90. let s dosaženou cenou 5,31 milionů korun.


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<