Poválečné umění v New Yorku

Ve čtvrtek 11. března se v sídle Christie‘s na Rockefeller Plaza v New Yorku uskutečnila první letošní denní aukce poválečného a současného umění v americké pobočce společnosti.

V této tříhodinové aukci bylo nabízeno 169 položek a úspěšnost prodeje dosáhla 87 procent. Výnos činil necelých 7,6 milionu dolarů. Původní odhad, který je ale na rozdíl od konečných výsledků uváděn bez aukční provize, počítal s částkou 3,5 – 5 milionů dolarů. Nejdražší položkou aukce se stala krajina amerického autora Wayna Thiebauda Valley River 1995, která se prodala za 842 tisíc dolarů. Byli jsme rovněž svědky dvou nových rekordů, nicméně žádná z položek nepřekonala hranici milionu dolarů. Největší cenový nárůst, zhruba na desetinásobek spodní hranice předaukčního odhadu, zaznamenaly Jacqueline Kennedy II od Andyho Warhola (446 tisíc dolarů) a ranná práce na papíře od Keitha Haringa (221 tisíc dolarů).


Wayne Thiebaud: Valley River / 1995 / olej na plátně / 40,3 x 50,8 cm / cena: 842 500 USD

Aukce probíhala velice živě a to i přes to, že většina úspěšných dražitelů byla přítomna jen prostřednictvím telefonu. Všechna díla ze skupiny tzv. „highlights“, která Christie‘s vyzdvihovala na svých stránkách, byla dražena v první polovině aukce. Patřily sem například práce Petera Halleyho, Barbary Kruger, Helen Frankenthaler, Josepha Cornella a Michaela Raye Charlese. Všechna tato díla se prodala a jen dvě pod uváděný odhad (Norman Bluhm a Mike Bidlo). Prvním rekordem aukce byla cena za obraz Untitled (Invisible Man) od Glenna Ligona, který zdobil obálku aukčního katalogu (314 tisíc dolarů).


Andy Warhol: Jacqueline Kennedy II / 1964 / sítotisk na pexisklu / 55,2 x 76,2 cm / cena: 446 500 USD

Druhý rekordem byla cena 818 tisíc dolarů za jednu z prací na papíře od Yayoi Kusamy. Obraz Repetitive-Vision z roku 1963 autorka vytvořila ze 450 štítků letecké pošty, které jednotlivě lepila na papír. Její tvorba bývá často spojována s prací Andyho Warhola a jeho principy opakování, seriality a užití serigrafie. Ovšem jak experti Christie‘s uvádí „narozdíl od Warholova mechanického užití sítotisku, dílo Kusamy zůstává hluboce osobní, založené na časově náročném shromažďování jednotlivých předmětů, které jsou následně jeden po druhém ručně zpracovány“. Yayoi Kusama v roce 1993 reprezentovala Japonsko na bienále v Benátkách. V roce 2008 ve stejném aukční domě bylo vydraženo její plátno „NO 2“ z roku 1959 za 5,1 milionů dolarů a stalo se tak nejdražším dílem žijící ženské autorky vůbec.


Yayoi Kusama: Repetitive-Vision / 1963 / nálepky na papíře / 50,8 x 83,1 cm / cena: 818 500 USD

  

V nabídce aukční síně byla i díla umělců, kteří v současné době mají v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) velké výstavy. Prvním je mexický autor Gabriel Orozco; prodala se jedna ze dvou nabízených prací (fotografie Black Kites Perspectives (Right) 27.500 USD). Druhým skloňovaným jménem je Jihoafričan William Kentridge, kterému v únoru MoMA otevřela velkolepou výstavu Five Themes a jehož zpracování Šostakovičova Nosu (režie a scénografie) mělo premiéru počátkem března v Metropolitní opeře. Jeho monumentální tisk ovšem zůstal nevydražen.

Aukce podle organizátorů potvrdila oživení, které se projevilo již na podzimních aukcích Christie’s i Sotheby’s. „Skvělé výsledky dosažené na této aukci odrážejí nezávislý a stabilní trh, který zjevně vnímá umění jako vhodný nástroj k uložení peněz. Díky výnosu převyšujícímu 7,5 milionu dolarů jsme pevně přesvědčeni, že se pozitivní výsledky dostaví i na našich květnových aukcích,“shrnuje zástupkyně Christie’s Koji Inoue. Květnové večerní aukce impresionistů a klasické moderny a současného a poválečného umění se budou konat ve dnech 11. a 12. května.
 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<