Podzimní Antique nebude

Listipadový veletrh starožitností se ruší

Asociace starožitníků ruší listopadový veletrh na Novoměstské radnici. Veletrh se měl konat ve dnech 12. až 15. listopadu, vzhledem k aktuálním protikoronavirovým opatřením se však pořadatelé rozhodli přípravy ukončit. Ze stejných důvodů se neuskutečnil ani jarní veletrh, který se tradičně koná v dubnu.

Veletrh Antique 2020

"Obchod se starožitnostmi patří mezi obchodně-kulturní odvětví, kterému již jarní uzávěra obchodů velmi uškodila. Těm, kteří podnikají jako fyzické osoby, poměrně rychle pomohla pětadvacítka, pro ty, kteří mají malá s.r.o., byla situace komplikovanější," říká Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků, a dodává: "Bohužel i po uvolnění opatření se zákazníci na jaře do obchodů vraceli jen pomalu, mezinárodní obchod téměř ustal. Na trhu je znát nejistota i obavy z budoucnosti."

Obchodníci podle asociace využili jarní výpadek často k restaurování, adaptacím a vylepšování obchodů a k poptávce po kvalitním zboží, případně k práci na internetové prezentaci svých firem. Současnou situaci však starožitníci vnímají jako nejvážnější ohrožení svého oboru od roku 1989. Podzimní veletrh tradičně pro řadu zákazníků fungoval jako příležitost k vánočním nákupům. Akce se každoročně účastní kolem šesti desítek vystavovatelů z celé republiky.

Do konce listopadu asociace slibuje přestavit internetovou platformu iAntique, která bude sloužit obchodníkům i zájemcům o nákup starožitností a seznámí veřejnost s jednotlivými obchody napříč republikou.

Na stejný listopadový týden, od 10. do 15. listopadu, byl z října přeložen galerijní veletrh Art Prague. Stejně jako loni by se měl uskutečnit v historickém domě na rohu Náměstí republiky a ulice Králodvorské, prezentovat se na něm chce 37 subjektů. Další posun termínu nebo úplné zrušení akce organizátoři zatím neoznámili.


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<