Nově objevený Kubín

Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Arthouse Hejtmánek hlásí objev neznámého raného autoportrétu Otakara Kubína. Ten byl podle tiskové zprávy aukčního domu získán na lokální dražbě v severní Francii. Společnost ho nabídne k prodeji na své tradiční zahradní aukci, která se uskuteční na počátku června. Jeho vyvolávací cena bude 1,8 milionu korun.

Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-14 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)
Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-1914 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)

 

Tento autoportrét vznikl v Kubínově raném pařížském období po roce 1912, kdy se ve Francii trvale usadil. Na aukcích, jak domácích, tak zahraničních, se díla tohoto časového zařazení objevují zcela ojediněle, proto jsou sběrateli vysoce ceněna, odborníci zase podtrhují jejich kvalitu. Charakterizuje je kubo-expresionistická forma s typicky expresivní volbou barev: několik málo jasných základních odstínů je nanášeno v plochách vedle sebe.

Jako o velmi zdařilém a zásadním díle zpodobňujícím stav autorovy duše o něm mluví Tomáš Vlček ve svém posudku. Podle něj se v tomto obrazu spojují výdobytky a soudobé tendence francouzského malířství, německého expresionismu a v neposlední řadě vliv prostředí pražských kubistů, s nímž byl Kubín i nadále v kontaktu. „Fyziognomie portrétovaného umožňuje konstatovat, že portrétovaným byl sám Otakar Kubín, a že tedy zde máme jeho autoportrét,“ píše dále ve svém posudku. Upozorňuje také na zajímavý detail busty v levém horním rohu obrazu, která by mohla odkazovat na Kubínovy sochařské pokusy, případně symbolické vyjádření autorova uměleckého sebevědomí. „Malíř naznačuje, že je jedním z těch, jimž sluší zpodobnění v klasickém žánru umění – v sochařsky pojaté bustě,“ domnívá se Vlček.

Galerista Tomáš Hejtmánek k obrazu dále poznamenává: „Portrét s výraznou signaturou Kubin v pravém horním rohu je výjimečný hned z několika důvodů: především proto, že obrazy z tohoto Kubínova období jsou nesmírně vzácné. Český umělec žijící v Paříži měl v té době navíc hodně hluboko do kapsy, takže volil levnější techniky než je olejomalba. Do zářivě barevného portrétu, který Kubín vytvořil nevídaným propojením expresionistického a kubistického přístupu, ovšem zjevně neváhal investovat větší prostředky a také svou veškerou tvůrčí invenci.“

Kubínova raná díla známe především z veřejných sbírek (např. Zátiší s krabicí z Galerie výtvarného umění v Ostravě nebo Krajinu z Národní galerie), na trhu se jich objevilo jen několik (kupř. zde). Některé nabídly zahraniční aukční domy, především Sotheby's (Zápas, Postava či Kubistická figura vydražená za 170 tisíc liber). Domácím trhem prošlo v roce 2006 Zátiší (2,88 milionu korun), které dlouho drželo autorův cenový rekord. Přítomnost dalších raných děl v aukcích katapultovala Kubína v roce 2014 o několik cenových hladin výše (více zde). Music Hall Bobino se tehdy prodal za 5,1 milionu korun (více zde), Kubínovo domácí aukční maximum drží doposud Zátiší s podnosem vydražené v květnu 2014 za 6,4 milionu korun.

Nabízená malba má vzhledem k výše jmenovaným skutečnostem potenciál dosáhnout vysoké kupní ceny. O Kubínovi se více dozvíte také zde.

Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-14 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)
Otakar Kubín: Autoportrét - detail

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<