Nově objevený Kubín

Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Arthouse Hejtmánek hlásí objev neznámého raného autoportrétu Otakara Kubína. Ten byl podle tiskové zprávy aukčního domu získán na lokální dražbě v severní Francii. Společnost ho nabídne k prodeji na své tradiční zahradní aukci, která se uskuteční na počátku června. Jeho vyvolávací cena bude 1,8 milionu korun.

Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-14 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)
Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-1914 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)

 

Tento autoportrét vznikl v Kubínově raném pařížském období po roce 1912, kdy se ve Francii trvale usadil. Na aukcích, jak domácích, tak zahraničních, se díla tohoto časového zařazení objevují zcela ojediněle, proto jsou sběrateli vysoce ceněna, odborníci zase podtrhují jejich kvalitu. Charakterizuje je kubo-expresionistická forma s typicky expresivní volbou barev: několik málo jasných základních odstínů je nanášeno v plochách vedle sebe.

Jako o velmi zdařilém a zásadním díle zpodobňujícím stav autorovy duše o něm mluví Tomáš Vlček ve svém posudku. Podle něj se v tomto obrazu spojují výdobytky a soudobé tendence francouzského malířství, německého expresionismu a v neposlední řadě vliv prostředí pražských kubistů, s nímž byl Kubín i nadále v kontaktu. „Fyziognomie portrétovaného umožňuje konstatovat, že portrétovaným byl sám Otakar Kubín, a že tedy zde máme jeho autoportrét,“ píše dále ve svém posudku. Upozorňuje také na zajímavý detail busty v levém horním rohu obrazu, která by mohla odkazovat na Kubínovy sochařské pokusy, případně symbolické vyjádření autorova uměleckého sebevědomí. „Malíř naznačuje, že je jedním z těch, jimž sluší zpodobnění v klasickém žánru umění – v sochařsky pojaté bustě,“ domnívá se Vlček.

Galerista Tomáš Hejtmánek k obrazu dále poznamenává: „Portrét s výraznou signaturou Kubin v pravém horním rohu je výjimečný hned z několika důvodů: především proto, že obrazy z tohoto Kubínova období jsou nesmírně vzácné. Český umělec žijící v Paříži měl v té době navíc hodně hluboko do kapsy, takže volil levnější techniky než je olejomalba. Do zářivě barevného portrétu, který Kubín vytvořil nevídaným propojením expresionistického a kubistického přístupu, ovšem zjevně neváhal investovat větší prostředky a také svou veškerou tvůrčí invenci.“

Kubínova raná díla známe především z veřejných sbírek (např. Zátiší s krabicí z Galerie výtvarného umění v Ostravě nebo Krajinu z Národní galerie), na trhu se jich objevilo jen několik (kupř. zde). Některé nabídly zahraniční aukční domy, především Sotheby's (Zápas, Postava či Kubistická figura vydražená za 170 tisíc liber). Domácím trhem prošlo v roce 2006 Zátiší (2,88 milionu korun), které dlouho drželo autorův cenový rekord. Přítomnost dalších raných děl v aukcích katapultovala Kubína v roce 2014 o několik cenových hladin výše (více zde). Music Hall Bobino se tehdy prodal za 5,1 milionu korun (více zde), Kubínovo domácí aukční maximum drží doposud Zátiší s podnosem vydražené v květnu 2014 za 6,4 milionu korun.

Nabízená malba má vzhledem k výše jmenovaným skutečnostem potenciál dosáhnout vysoké kupní ceny. O Kubínovi se více dozvíte také zde.

Otakar Kubín: Autoportrét / 1913-14 olej na plátně / 61 x 50 cm vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize)
Otakar Kubín: Autoportrét - detail

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Výběr z francouzských sbírek legendární evropské dynastie

První červencový týden se v londýnské centrále aukční síně Christie´s vystavuje to nejlepší ze sbírkového fondu francouzské větve rodiny Rothschildů. Samotná dražba se sice bude odehrávat až v polovině října v New Yorku, ale s nádherou, luxusem a vyb...

3. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<