Nové číslo art+antiques / 2016-11

listopad 2016

Výřez z obrazu Karla Holna Cirkus (Fotbalové hřiště) z roku 1920 na obálce listopadového čísla art+antiques zve k návštěvě ostravské výstavy V novém světě: Podmínky modernity 1917–27.

Třetí ze série velkých výstav nabízejících nový pohled na českou modernu (Sváry zření, 2008–09; Černá slunce, 2011–12) připravil pro ostravský Dům umění opět Karel Srp. Výstavu v obsáhlém textu představuje Tomáš Murár, doktorand pražské katedry dějin umění. 

art+antiqueslistopad 2016

Ve formě profilového rozhovoru je v čísle představována Edith Jeřábková, která je patrně nejvýraznější kurátorkou střední generace. Aktuálně je podepsána pod výstavou nejmladšího umění v Národní galerii Against Nature. Současně působí jako pedagožka na pražské VŠUP, kde je asistentkou v sochařském ateliéru Dominika Langa.

Hlavní téma čísla je tentokrát architektonické. Karolina Jirkalová recenzuje novostavbu komunitního centra na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Druhý rozhovor čísla pak Filip Šenk vedl s anglickým architektem Adamem Carusem z ateliéru Caruso St John, který letos získal Stirlingovu cenu britské asociace architektů za nejvýraznější novou realizaci a jehož výstavu aktuálně hostí českobudějovický Dům umění.

Z recenzí zmiňme články o nové expozici v muzeu Kolumba v Kolíně nad Rýnem, o výstavě Loni v Marienbadu v Galerii Rudolfinum nebo o letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<