Němci a Šimotová

Pictura 12. 11. 2014

Galerie Pictura 12. listopadu nabídla v aukci českého a světového umění 241 položek, z nichž více než třetina byla prodána. Celkový obrat večera převýšil šest milionů korun (ceny jsou uváděny včetně provize).

Nad milion se prodal jeden obraz, dalších devět položek překonalo hranici sta tisíc korun. Nejdražším dílem večera se stala malba Kamila Lhotáka Balon z roku 1939, která odešla za vyvolávací cenu 2,04 milionu korun, což je druhá až třetí nejvyšší cena za Lhotákovo dílo.

Ernst Neuschul: Sedící akt / 1930–40
olej na plátně / 82 x 64 cm
cena: 192 000 Kč

Poměrně široký výběr měli tentokrát sběratelé a milovníci umění 19. století. Shodně za 216 tisíc korun se prodaly obrazy Loučení od Ludvíka Kohla a Letní krajina se Seinou od Antonína Chittussiho. V prvním případě šlo o prodej za vyvolávací cenu, v druhé dražba startovala na 144 tisících korunách. Za 192 tisíc korun byla vydražena ještě romantická krajina od Karla Kubinského, rodáka z Prahy, který studoval v Düsseldorfu a později působil v Mnichově.

V nabídce byl zařazen i soubor děl česko-německých autorů první poloviny 20. století. Zájem vzbudil zejména Rybí trh v Tossa del Mar od Jiřího Karse, jehož cena vystoupala ze 156 až na 336 tisíc korun, a Krajina s domem od Bedřicha Feigla, která začínala na 192 tisících a skončila na rovných 300 tisících korunách. Letos podruhé se v českých aukcích objevilo dílo rodáka z Ústí nad Labem Ernesta Neuschula. Jeho lyrický Sedící akt se prodal s mírným nárůstem za 228 tisíc korun. Zařazeno bylo opět i několik obrazů Emila Orlika. Ze tří nabízených děl nového majitele našla pouze krajina Barevná pole u Jeseníku, která se prodala za vyvolávací cenu 180 tisíc korun.

Adriena Šimotová: Autoportrét v zrcadle / 1962
Adriena Šimotová: Autoportrét
v zrcadle / 1962 / olej a tempera
na lepence / 50,5 x 40,5 cm
cena: 192 000 Kč

Z poválečného umění se nejvíce bojovalo o raný autoportrét Adrieny Šimotové. Malba olejem a temperou na lepence Autoportrét v zrcadle z roku 1962 vystoupala z 66 na 192 tisíc korun. O dvanáct tisíc méně stál půlmetrový bronz Houpačka od Bohumila Zemánka, v tomto případě však šlo o prodej za vyvolávací cenu.

Největším zklamáním večera byl neúspěch nejdražší položky aukce, obrazu Včelín Bohumila Kubišty, který byl nabízen za šest milionů korun. Na trh se obraz vrátil po čtyřech letech, v prosinci 2010 byl rovněž neúspěšně nabízen za 4,83 milionu korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024