Nejlepší pololetí na českých aukcích

Rekordy prvního pololetí 2019

Letošní první pololetí je nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích od února do června utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent. Padl současně nový rekord za nejdražší dílo českých aukcí i dílčí rekordy v kategoriích umění 19. století a poválečné umění.

Aukční katalogy, únor–červen 2019
 Výběr z aukčních katalogů, únor–červen 2019

 

 

Od začátku roku se uskutečnilo 29 aukcí, na kterých bylo nabízeno 8 700 položek. To je o pětinu méně než ve stejném období vloni. Cena nabízených děl přitom vzrostla z 446 milionů na 508 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek v prvním pololetí vloni a letos). Nového majitele našlo 4 074 nabízených uměleckých děl a starožitností, tedy 47 procent z celkového počtu. Dlouhodobá průměrná úspěšnost českých aukcí je přitom jen 43 procent.

Nárůst v ceně nabízených děl kopíruje růst počtu milionových položek. Minimální podání nad milion korun (bez aukční provize) mělo 83 obrazů a dalších děl, vloni jich bylo 65 (více zde). Ke koupi deseti nejdražších položek by případný zájemce potřeboval 233 milionů korun (top 10), vloni v červnu by mu stačila polovina této částky (zde). Celkový obrat meziročně povyrostl o bezmála 200 milionů korun, přičemž 60 procent z této částky bylo realizováno na deseti nejdražších položkách.
 

obrat českých aukcích
Přehled realizovaných obratů (v milionech korun) ke konci června

 

 

Novým cenovým rekordem českých aukcí je částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923, který se prodal na květnové aukci Galerie Kodl. Na téže aukci padl i rekord za dílo umění 19. století, když se jeden z prvních pražských soumraků Jakuba Schikanedera prodal za 19,44 milionu korun. O deset dní později na aukci Arthouse Hejtmánek šokoval obraz Akce I (Vajčíko) Mikuláše Medka, který z minimálního podání necelých 10 milionů vylétl až na 57 milionů korun, což je nový rekord v kategorii poválečného umění (více zde).

Autorských rekordů se dočkala i řada dalších umělců v této kategorii: Theodor Pištěk (3,68 milionu), Olbram Zoubek (3,15 milionu), Stanislav Podhrázský (2,44 milionu), Jan Koblasa (1,5 milionu), Václav Stratil (1,08 milionu), Eva Kmentová (1,04 milionu) či Jiří Hilmar (780 tisíc korun). V dalších segmentech trhu byly největšími úspěchy částky 1,55 milionu za nově objevený obraz Jaroslava Panušky, 1,08 milionu za fotokoláž Karla Teigeho či 780 tisíc korun za grafiku Josefa Čapka.

Index ART+
Vývoj Indexu ART+ v posledních pěti letech

 

 

Index ART+ ke konci června vykazuje hodnotu 1 392 bodů, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Výš byl index jen v říjnu 2017, kdy o jediný bod překonal hranici 1 400 bodů. Od začátku roku tak Index ART+ povyrostl o 22 procent. Vedle rekordního obratu tento nárůst odráží i rekordní výši cenových příhozů. Cena prodaných položek v průměru vzrostla o téměř 63 procent, loni a předloni to bylo kolem 43 procent.

 


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Jak se skladuje umění

V soukromém depozitáři umění nedaleko Prahy odpočívají sbírky za stovky milionů korun. Pobyla zde Muchova Slovanská epopej i rozměrný obraz od Andyho Warhola. Svá díla tady mají kromě institucí i soukromí sběratelé, kteří už doma na zdech nemají dost...

19. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Medek Mikuláš

Medkův milionový podzim v Londýně a v Praze

Medkův milionový podzim v Londýně a v Praze

24. listopadu 2022

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020


<