Nejlepší pololetí na českých aukcích

Rekordy prvního pololetí 2019

Letošní první pololetí je nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích od února do června utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent. Padl současně nový rekord za nejdražší dílo českých aukcí i dílčí rekordy v kategoriích umění 19. století a poválečné umění.

Aukční katalogy, únor–červen 2019
 Výběr z aukčních katalogů, únor–červen 2019

 

 

Od začátku roku se uskutečnilo 29 aukcí, na kterých bylo nabízeno 8 700 položek. To je o pětinu méně než ve stejném období vloni. Cena nabízených děl přitom vzrostla z 446 milionů na 508 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek v prvním pololetí vloni a letos). Nového majitele našlo 4 074 nabízených uměleckých děl a starožitností, tedy 47 procent z celkového počtu. Dlouhodobá průměrná úspěšnost českých aukcí je přitom jen 43 procent.

Nárůst v ceně nabízených děl kopíruje růst počtu milionových položek. Minimální podání nad milion korun (bez aukční provize) mělo 83 obrazů a dalších děl, vloni jich bylo 65 (více zde). Ke koupi deseti nejdražších položek by případný zájemce potřeboval 233 milionů korun (top 10), vloni v červnu by mu stačila polovina této částky (zde). Celkový obrat meziročně povyrostl o bezmála 200 milionů korun, přičemž 60 procent z této částky bylo realizováno na deseti nejdražších položkách.
 

obrat českých aukcích
Přehled realizovaných obratů (v milionech korun) ke konci června

 

 

Novým cenovým rekordem českých aukcí je částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923, který se prodal na květnové aukci Galerie Kodl. Na téže aukci padl i rekord za dílo umění 19. století, když se jeden z prvních pražských soumraků Jakuba Schikanedera prodal za 19,44 milionu korun. O deset dní později na aukci Arthouse Hejtmánek šokoval obraz Akce I (Vajčíko) Mikuláše Medka, který z minimálního podání necelých 10 milionů vylétl až na 57 milionů korun, což je nový rekord v kategorii poválečného umění (více zde).

Autorských rekordů se dočkala i řada dalších umělců v této kategorii: Theodor Pištěk (3,68 milionu), Olbram Zoubek (3,15 milionu), Stanislav Podhrázský (2,44 milionu), Jan Koblasa (1,5 milionu), Václav Stratil (1,08 milionu), Eva Kmentová (1,04 milionu) či Jiří Hilmar (780 tisíc korun). V dalších segmentech trhu byly největšími úspěchy částky 1,55 milionu za nově objevený obraz Jaroslava Panušky, 1,08 milionu za fotokoláž Karla Teigeho či 780 tisíc korun za grafiku Josefa Čapka.

Index ART+
Vývoj Indexu ART+ v posledních pěti letech

 

 

Index ART+ ke konci června vykazuje hodnotu 1 392 bodů, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Výš byl index jen v říjnu 2017, kdy o jediný bod překonal hranici 1 400 bodů. Od začátku roku tak Index ART+ povyrostl o 22 procent. Vedle rekordního obratu tento nárůst odráží i rekordní výši cenových příhozů. Cena prodaných položek v průměru vzrostla o téměř 63 procent, loni a předloni to bylo kolem 43 procent.

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<