Nejdražší koberec

Dorotheum 22. 11. 2014

Nejdražší položkou aukce umění a starožitností, která se konala v sobotu 22. listopadu v pražském hotelu Marriott, se stala bruselská tapiserie z počátku 18. století. Rozměrný (5,2 x 3,5 metru) nástěnný koberec s mytologickými výjevy vystoupal z 360 tisíc na 1,32 milionu korun (ceny jsou uváděny včetně provize), což je jedna z vůbec nejvyšších cen v kategorii starožitností dosažená na českých aukcích. V loňském roce byla na aukci v Brně nabízena jiná kvalitní tapiserie, francouzská práce z druhé poloviny 17. století, s cenou 560 tisíc korun však zůstala nevydražena.

Tapiserie s mytologickým motivem / 1720–30
vlna s hedvábnými detaily /
520 x 350 cm
cena: 1 320 000 Kč

Dohromady aukce Dorothea vynesla 12,3 milionu korun, přičemž nového majitele našla polovina z více než šesti set nabízených položek. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo 21 obrazů a starožitností. Nejdražším obrazem aukce se stal pozdní ženský portrét od chorvatského malíře Vlaha Bukovace. Obraz Zahalená z roku 1916 vystoupal z 600 na 780 tisíc korun. Ještě výraznější nárůst zaznamenala dvě díla slovenských autorů. Drobné Žně od Martina Benky vystoupaly ze 180 na 384 tisíc, Podvečerní krajina od Ladislava Mednyánszkého pak dokonce z 60 na 264 tisíc korun.

Na čtyřnásobek vyvolávací ceny se dostala také párová Zátiší s ovocem a zeleninou z poloviny 18. století, která byla nabízena jako dvě samostatné položky a která shodně vystoupala z 60 na 240 tisíc korun. Úspěchem je také cena 336 tisíc korun za Plachetnici na moři, obraz pohlednicového formátu od Norberta Grunda. Bojovalo se i o tři krajiny Haushoferova žáka Ernsta Gustava Doerella, které se prodaly za 114, 120 a 408 tisíc korun. Cena za obraz Pohled na Ústí nad Labem je autorovým novým aukčním rekordem. Z dalších stotisícových prodejů alespoň zmiňme obrazy Valašská veselka od Aloise Schneiderky (192 tisíc), Motiv z pražských ulic od Vojtěcha Bartoňka (156 tisíc) a Pouliční scénu od Vladimíra Sychry (120 tisíc korun). Všechny tři obrazy byly vydraženy s výraznými nárůsty oproti vyvolávací ceně.

Norbert Grund: Plachetnice na moři
olej na dřevě / 19 x 15 cm
cena: 336 000 Kč

V kategorii starožitností se nejdráže prodaly dvoje stolní hodiny: Figurativní empírové hodiny vystoupaly z 36 na 204 tisíc, barokní skříňové hodiny ze 78 na 132 tisíc korun. Za částky v rozmezí od 84 do 114 tisíc bylo draženo několik kusů barokního a biedermeierového nábytku a secesní váza z produkce francouzské sklárny Daum se prodala za vyvolávací cenu 60 tisíc korun. Jedním z překvapení aukce byl prodej vyřezávaného dřevěného betlému z přelomu 19. a 20. století, který byl vydražen za 120 tisíc korun, pětinásobek minimálního podání.

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024

Grund Norbert

1. Art Consulting 28. 4. 2010

1. Art Consulting 28. 4. 2010

6. června 2010

Výstava 1. Art Consulting, duben 2010

21. dubna 2010