Výstava 1. Art Consulting, duben 2010

V Topičově salonu v Praze probíhá až do středy 28. dubna předaukční výstava společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery.

Vystaveno je sice jen 51 obrazů, shromážděná kolekci by však klidně trumfla leckterou regionální galerii. Celková vyvolávací cena nabízených děl je 40 milionů korun.

Nejdražšími položkami aukce, která se uskuteční ve středu 28. dubna od 18.30 v Topičově salonu, jsou obrazy Dvůr v Kácově od Jana Zrzavého a Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje od Emila Filly. Dražba obou začne na částce 4,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Staří mistři jsou zastoupeni dalším reprezentativním Karelm Škrétou ze sbírky mělnické větve rodiny Lobkowiczů. Luneta Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavovi z roku 1641 bude nabízena za 2,8 milionu korun. Za pozornost stojí jistě i dvě krajiny od Norberta Grunda (á 450 tisíc korun) ze sbírky Jindřicha Waldese. Z umění 19. století je třeba jmenovat hlavně drobný olej Najády svádí Satyra od Beneše Knüpfera (140 tisíc korun).

Nejsilněji je tradičně obsazena kategorie meziválečné avantgardy. Vedle již jmenovaných děl Emila Filly budou nabízeny obrazy Václava Špály, Rudolfa Kremličky, Pravoslava Kotíka či Maxe Kopfa. Krásným artificialistickým akvarelem je zastoupen také Jindřich Štyrský.

Z poválečného umění si nejvíce pozornosti zaslouží pozoruhodný obraz Deska III. od Jiřího Balcara. Jde o takřka monochromní hnědočervenou malbu z roku 1962, která je nabízena za 350 tisíc korun. Obrazem Modrý křik z roku 1967 je zastoupen také Mikuláš Medek. Byť cena 1,25 milionu korun není nikterak přehnané, v Medkově případě je těžké dopředu odhadovat, jak se kupci zachovají.

Nejmladším autorem v nabízeném souboru je Vladimír Kokolia. Jeho rozměrné plátno Pokolení z loňského roku je nabízeno za 350 tisíc korun.


Související články

Maškovy znovuobjevené tančící dívky

Maškovy znovuobjevené tančící dívky

Arthouse Hejtmánek 8. 6. 2023

V rámci své tradiční červnové zahradní aukce, která se letos uskuteční ve čtvrtek 8. června, představí Arthouse Hejtmánek nový objev. Velkoformátový olej Karla Vítězslava Maška Hra slunečních skvrn ležel podle Tomáše Hejtmánka dlouho v neobývané vile...

6. června 2023
Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<