Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Dvořáková Valérie | Foto European Arts | Datum 28.09.2015
První podzimní dražba aukčního domu European Arts, která se koná 4. října v Obecním domě, nabídne přes dvě stovky položek. Největším lákadlem je bezesporu bretaňská olejomalba Jana Zrzavého s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun (bez provize). O takto významné autorovo dílo měli čeští kupci na domácí půdě možnost bojovat naposledy před více než dvěma lety.
Drobnější obraz Neděle v Camaret spadá do významného období Zrzavého tvorby na přelomu 20. a 30. let minulého století. Je pro něj typické novými inspiračními zdroji z Benátek nebo jako v tomto případě z Bretaně, ale i pevnými linkami a konturami, naznačujícími příklon k moderní malbě. Malba je kompozičně i barevně citlivě vyvážená a vévodí jí tři různě odstíněné modré plochy, představující přístav, volné moře a nakonec oblohu. Námět přístavu a loděk Zrzavý objevil právě během svého bretaňského pobytu a rád se k němu mnohokrát vracel.
Obraz byl zřejmě po celou dobu v držení soukromého majitele a není tedy známo, že by byl dosud vystaven nebo reprodukován. Lépe známa je tak jeho menší varianta vyvedená v tempeře, kterou před dvěma lety vydražila Galerie Art Praha za 1,5 milionu korun.
Letos je to již počtvrté, co se Zrzavý objevuje v aukci, přičemž ve dvou případech se shodou okolností dražily malby podobného námětu. Tentokrát se ale jedná o cenově výrazně významnější kousek než všechny tři předchozí. S vyvolávací cenou 6,8 milionu a odhadem 9–12 milionů korun se Neděle v Camaret může přiblížit domácímu autorskému rekordu. Ten zatím drží Hornatá krajina, kterou v roce 2009 prodala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery za 12,39 milionu korun. Posledním v tuzemsku nabízeným Zrzavého dílem v cenovém segmentu nad 5 milionů korun byly zatím Benátky I., licitované v únoru 2013 u 1. Art Consulting za 10 milionů korun. Připomeňme jen, že o nejvýše vydraženou Zrzavého malbu se nebojovalo na české půdě, ale na podzim 2013 v Londýně, kde za ni vítězný zájemce zaplatil v přepočtu 17,7 milionu korun (zde).
Oldřich Blažíček: Procesí na Vysočině / 1938 / olej na plátně / 108,5 x 145 cm / vyv. cena: 900 000 Kč
Další zajímavou položkou nadcházející aukce je Jarní kytice s Otavou v pozadí Václava Špály datovaná rokem 1938. Podobných Špálových kytic se jen za posledních rok objevilo na trhu hned šest. Mezi nimi i Zátiší na Otavě s kyticí tulipánů a šeříky stejného formátu a z téhož roku, kterou Galerie Art Praha vydražila za 1,92 milionu korun. To napovídá, že by se i tentokrát mohla kytice s vyvolávací cenou, kterou aukční síň European Arts nasadila na 820 tisíc korun, přiblížit odhadované konečné částce 1,4–1,8 milionu korun.
Za pozornost stojí i nabízená monumentální malba Oldřicha Blažíčka Procesí na Vysočině taktéž z roku 1938 s odvážnou vyvolávací cenou 900 tisíc korun, která se blíží aktuálnímu rekordu obrazu Na chmelnici, nastolenému v loňském roce na aukci téže síně.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
8. května 2023
13. ledna 2023
5. dubna 2023
19. září 2019
15. listopadu 2017