Na podzim trh s uměním dál poroste

Výhled trhu s uměním před podzimní aukční sezónou

Majitelé českých aukčních síní se shodují, že růst trhu s uměním letos lehce přibrzdil, nicméně očekávají dobrou podzimní sezónu. Situaci jim komplikuje stále složitější hledání špičkových děl, která mohou v aukcích atakovat autorské i absolutní rekordy.

Po povedeném prvním pololetí letošního roku očekávají hlavní české aukční síně, že vysoká prodejní úspěšnost a růst cen umění vydrží i během podzimní aukční sezóny. Galeristé ovšem upozorňují, že po předchozích letech raketového růstu je na trhu patrné uklidnění. Předpokládají, že ceny porostou mírnějším tempem. 

Výraznější cenové skoky se dají čekat jen u velmi kvalitních děl a autorů, kteří měli svou tvorbou přesah do zahraničí. „Následující generace majitelů je totiž budou moci obchodovat na globálním trhu. U nich lze očekávat další růst cen,“ vysvětluje Irena Velková z Aukčního domu Sýpka.

Přibrzděné první pololetí

V letošním prvním pololetí sběratelé na sálových aukcích sledovaných serverem Artplus nakoupili umělecká díla a artefakty za 766 milionů korun. I když v absolutních číslech šlo o šestnáctiprocentní pokles kvůli rekordním prodejům v roce 2022, celkově si trh a ceny uchovaly solidní růst. „V prvním pololetí letošního roku si ceny umění na českém trhu držely svou hladinu, která se po vysokých nárůstech v předchozích letech napříč žánry ustaluje. V případě zajímavých děl například ze druhé poloviny 20. století vidíme pořád růst,“ komentuje vývoj trhu Albert Trnka ze společnosti European Arts

Počet milionových prodejů a celkový obrat za tato díla
v prvních pololetích 
Alternativní popis

V kategorii poválečného umění ceny prodávaných děl v průměru rostly o více než 50 procent. Dařilo se také současným autorům. Celkem se rovněž prodalo meziročně více děl s cenovkou přes milion korun. 

Střízlivá očekávání

„Nemůžeme do nekonečna počítat s tím, že meziroční nárůsty budou takové jako v minulých letech. Na druhou stranu budou některé jednotlivé prodeje obrazů stále překvapovat. Předpokládám, že u některých obrazů a autorů bude růst výrazný, ale obecně žádné šokující příhozy neočekávám,“ říká před startem podzimní aukční sezóny Martin Kodl, majitel Galerie Kodl

Galerie Kodl na jaře prodala díla za více než tři čtvrtě miliardy korun a udržela si vysokou úspěšnost prodeje, když našla nového majitele pro 98 procent nabízených položek. Vysokou prodejní úspěšnost hlásí i další galeristé. Čtyři aukční síně se dostaly v tomto ukazateli přes 80 procent. „Úspěšnost prodeje byla nejvyšší v naší historii. Na sálových aukcích činila 85 procent a v součtu s online aukcemi se dostala přes 90 procent,“ dodává Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek.

Průměrná cena (v Kč) a počet prodaných děl poválečného umění na sálových aukcích v prvních pololetích roku
Alternativní popis

Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery se letos vrátila ke koncepci výběrových aukcí, na kterých nabízí menší počet položek, ale v průměru ve vyšších cenových relacích. „Ceny umění stabilně rostou a prodeje jsou i nadále úspěšné. Je však stále těžší získávat špičková díla do aukcí, na jejichž prodej se specializujeme. Zaznamenáváme trochu nižší poptávku po starém umění, mimo díla, která spadají do tzv. kategorie „blue chip“. Naopak klasická moderna, poválečné umění a umění současné je stále na vzestupu,“ uvádí majitel aukční síně Vladimír Lekeš. V nabídce se nyní snaží vyjít vstříc také novým mladým investorům do umění či investičním skupinám.

Investoři drží trh

I letos je patrné, že na aukce chodí řada zájemců, kteří v umění vidí investiční příležitost nebo způsob jak své úspory ochránit před inflací. „Ekonomická nestabilita vytvořila silnou dynamiku na trhu. Motivuje mnoho lidí k hledání investičních alternativ. Tento trend bude pokračovat. Navíc se v růstu projeví i fakt, že se zvyšuje počet sběratelů a investorů, kteří jsou ochotní o kvalitní díla v aukcích bojovat,“ myslí si Jiří Rybář, majitel aukční síně 1. Art Consulting.

Nejdražší obraz prvního pololetí 2023
Puis, plus tard
Toyen : Puis, plus tard 1950
Kombinovaná technika - Malba, 42 x 127 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Dosažená cena: 37 440 000 Kč

Investiční hledisko se bude promítat i do ochoty účastníků aukcí v dražbách přihazovat. „U drobných děl méně známých autorů růst cen neočekáváme, spíše naopak, může dojít k mírnému poklesu, a to z důvodu nižší atraktivity pro investování,“ dodává Irena Velková z Aukčního domu Sýpka.

Pochybnosti o nabídce

Úspěšnost a růst trhu s uměním závisí na nabídce kvalitních děl, která se do aukcí dostávají. Galeristé se příliš neshodují v názoru, zda i v nadcházejících měsících bude na trhu dostatek děl, která dokážou atakovat aukční rekordy. Martin Kodl uvádí, že trh obecně pociťuje nižší nabídku, protože mnohé sbírky se rozprodaly a noví majitelé nemají nyní důvod prodávat. S tím souhlasí i Albert Trnka z European Arts: „Počet kvalitních děl na prodej na českém trhu klesá setrvale. Tato díla se často na trhu objeví jednou a pak už se nevrátí.“

Nejdražší obraz poválečného umění v prvním pololetí 2023
Tanec v zahraděČerný Karel: Tanec v zahradě 1946
olej na plátně, 114 x 140 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Dosažená cena: 20 160 000 Kč

Nechuť vlastníků prodávat kvalitní umělecká přičítá Antonín Zezula z Aukčního domu Zezula částečně vysoké inflaci a ekonomické nejistotě. „Obchod s uměním a starožitnostmi je obchod s konzervativními investicemi, a těm se daří v dobách stability, případně v dobách, které předvídají komplikace s měnou, a lidé se snaží si pevně zafixovat stav svých úspor. Ve chvíli, kdy je vše rozkolísáno, se obchodu s uměním příliš nedaří. Především bývá postižena strana nabídky. Zdá se ale, že se situace pozvolna lepší,“ dodává Zezula.

Naopak  Jiří Rybář z 1. Art Consulting sází na vliv pokračujících ekonomických turbulencí. Díky nim se podle něj budou na trh dostávat díla, která by se na něm běžně neobjevila. 


Související články

Surrealistické sny Václava Zykmunda získávají na ceně

Surrealistické sny Václava Zykmunda získávají na ceně

Umělcovy prodeje (nejen) v roce 2024

Jedním z umělců, jejichž ceny v posledních několika letech setrvale rostou, je experimentátor domácího surrealismu ve fotografii a malbě Václav Zykmund. Za letošní rok evidujeme jeho prozatím druhý nejlepší výsledek dokonce ve srovnání s celoročními...

4. září 2024
Průzkum: Sběratelé preferují současné umělce zastoupené ve veřejných sbírkách

Průzkum: Sběratelé preferují současné umělce zastoupené ve veřejných sbírkách

Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report 2024

Češi kupují hlavně současné umění. Při volbě umělce sledují, jestli jeho díla už vlastní veřejné sbírkové instituce či v jakých soukromých sbírkách se nacházejí. Důležitá je pro sběratele také výstavní historie umělce. Ukázal to třetí ročníku průzkum...

2. září 2024
Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského

Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...

27. srpna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<