Na aukci Endré Nemese

Reportáž z nejsledovanější zahraniční aukce loňského roku

Aukce pozůstalosti Endre Nemese konaná 3. října ve Stockholmu se pro mnohé české i slovenské sběratele stala nejsledovanější zahraniční aukcí loňského roku. Jeden z našich čtenářů, zkušený moravský sběratel, se s námi podělil o bezprostřední dojmy dražitele z tého mimořádné události. My se o ně rádi podělíme dále a dovolíme si publikovat jeho milý vzpomínkový fejeton v plném znění. Možná potěší ty, kteří bojovali o Nemesova díla "jen" po telefonu. Za podobné ohlasy děkujeme!

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

"Když jsem uviděl v novinách drobné avizo o aukci, bylo mně jasné, že pojedu do Stockholmu, protože kde se naskytne člověku příležitost viděl na vlastní oči průřez celým dílem pana Nagela.

Spolu se synem jsme navštívili předaukční výstavu v úterý odpoledne. Ve vstupních prostorách na celé levé straně dominoval autorův rozměrný triptych, který se nakonec neprodal, vpravo nad stolkem s občerstvením nádherně barevný Pohled přes okno a dále v kruhové patrové galerii s centrálním kuželovitým světlíkem připomínajícím Topičův salon visela další rozměrná díla. Z nich vynikalo Zátiší s býčí hlavou i díly skvělému nasvícení, které upoutalo i synovu pozornost a hodnotil obraz jako jeden z nejhezčích /jak se ukázalo při aukci, má dobrý vkus/. Chvíli jsme si poseděli i před decentně nasvícenou Velkou přehlídkou, za ní pak nalevo byla krásná skupina obrazů Skákající Jack, Černá sobota s překrásnými rámy. Mě zaujal i trošku vedle v rohu zastrčený tmavý Mezi nocí a deštěm, prostě byla to pastva pro oči. V další místnosti pod schodištěm pak byly ve vitrínách stovky drobných děl. Od přítomného dohlížejícího staršího pána, který se pochválil, že navštívil Prahu, jsme obdrželi pěkný katalog k výstavě.

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

Ve středu jsme ve 13,00 hod. usedli v sále spolu s 30-40 účastníky. Za mikrofonem vedl pán první polovinu dražby poněkud suchopárně, málo akčně,nad hlavou obrazovka s cenami ve Švédských korunách, eurech, dolarech i librách, vedle něj slečna u internetových příhozů, po bocích dvě velké obrazovky s obrazy a nalevo 10 většinou telefonistů. Menší obrazy přinášeli mladí pomocníci napravo vpředu na stojan. Seděli jsme po položku 79- Mezi nocí a deštěm, příhozy na ni však byly pro mě příliš vysoké, telefonisté předtím u obrazů z třicátých let nestačili zvedat ruce pro příhozy, v sále se zapojoval většinou jen jeden pán v první řadě spíše neúspěšně.

Pak jsme se vrátili až k položce 203- Skrz okno- nádherně barevný, optimistický obraz z mně se líbících 60-tých let, doufal jsem že bude můj, leč nevím kde se v sále v rohu objevil pán profesorského vzezření s velkou koženou aktovkou, který mě neustále přebíjel až zabil, postavil se a důstojně odkráčel. Škoda, že se mu nezpozdila místní doprava!! Takže do třetice všeho dobrého a udělal jsem si radost jiným obrazem z roku 59.

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

Stockholm jsme pak procházeli až do neděle, modrá voda, zelená tráva, impresionisticky vybarvené podzimní listí, čistota a klid - balzám na duši. Město kavárniček, ve kterých vám dají druhé presso jako pozornost podniku sídlícího v bývalé konírně ze 16. století, v každém podniku voda ve džbánech a překapávaná káva volně k dispozici dle libosti, starožitnictví, bistra s převahou sushi barů, muzeum se zlatými poklady Vikingů /obdobné zlaté poklady jsou u nás zamčeny v muzejních sejfech/, muzeum moderního umění s výraznou protifašistickou tématikou, radnice, chrám sv. Mikuláše, Vasamuzeum s lodí atd. V sobotu jsme pak zajeli vlakem tiše šumícím a přitom ukazujícím rychlost 205 km/hod do studentské Uppsaly s katedrálou a hrobem krále Gustava Vasy, zelenými parky a stovkami jízdních kol zaparkovaných u nádraží.

Co mě však nejvíc padlo do oka je fakt, že na první pohled je vidět, že peníze vybrané z daní jsou investovány pro potřeby lidí-čistota, cyklostezky, informovanost, služby."

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

O aukci děl z pozůstalosti Endre Nemese ve Stockholmu jsme vás informovali zde a zde.


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<