Na aukci Endré Nemese

Reportáž z nejsledovanější zahraniční aukce loňského roku

Aukce pozůstalosti Endre Nemese konaná 3. října ve Stockholmu se pro mnohé české i slovenské sběratele stala nejsledovanější zahraniční aukcí loňského roku. Jeden z našich čtenářů, zkušený moravský sběratel, se s námi podělil o bezprostřední dojmy dražitele z tého mimořádné události. My se o ně rádi podělíme dále a dovolíme si publikovat jeho milý vzpomínkový fejeton v plném znění. Možná potěší ty, kteří bojovali o Nemesova díla "jen" po telefonu. Za podobné ohlasy děkujeme!

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

"Když jsem uviděl v novinách drobné avizo o aukci, bylo mně jasné, že pojedu do Stockholmu, protože kde se naskytne člověku příležitost viděl na vlastní oči průřez celým dílem pana Nagela.

Spolu se synem jsme navštívili předaukční výstavu v úterý odpoledne. Ve vstupních prostorách na celé levé straně dominoval autorův rozměrný triptych, který se nakonec neprodal, vpravo nad stolkem s občerstvením nádherně barevný Pohled přes okno a dále v kruhové patrové galerii s centrálním kuželovitým světlíkem připomínajícím Topičův salon visela další rozměrná díla. Z nich vynikalo Zátiší s býčí hlavou i díly skvělému nasvícení, které upoutalo i synovu pozornost a hodnotil obraz jako jeden z nejhezčích /jak se ukázalo při aukci, má dobrý vkus/. Chvíli jsme si poseděli i před decentně nasvícenou Velkou přehlídkou, za ní pak nalevo byla krásná skupina obrazů Skákající Jack, Černá sobota s překrásnými rámy. Mě zaujal i trošku vedle v rohu zastrčený tmavý Mezi nocí a deštěm, prostě byla to pastva pro oči. V další místnosti pod schodištěm pak byly ve vitrínách stovky drobných děl. Od přítomného dohlížejícího staršího pána, který se pochválil, že navštívil Prahu, jsme obdrželi pěkný katalog k výstavě.

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

Ve středu jsme ve 13,00 hod. usedli v sále spolu s 30-40 účastníky. Za mikrofonem vedl pán první polovinu dražby poněkud suchopárně, málo akčně,nad hlavou obrazovka s cenami ve Švédských korunách, eurech, dolarech i librách, vedle něj slečna u internetových příhozů, po bocích dvě velké obrazovky s obrazy a nalevo 10 většinou telefonistů. Menší obrazy přinášeli mladí pomocníci napravo vpředu na stojan. Seděli jsme po položku 79- Mezi nocí a deštěm, příhozy na ni však byly pro mě příliš vysoké, telefonisté předtím u obrazů z třicátých let nestačili zvedat ruce pro příhozy, v sále se zapojoval většinou jen jeden pán v první řadě spíše neúspěšně.

Pak jsme se vrátili až k položce 203- Skrz okno- nádherně barevný, optimistický obraz z mně se líbících 60-tých let, doufal jsem že bude můj, leč nevím kde se v sále v rohu objevil pán profesorského vzezření s velkou koženou aktovkou, který mě neustále přebíjel až zabil, postavil se a důstojně odkráčel. Škoda, že se mu nezpozdila místní doprava!! Takže do třetice všeho dobrého a udělal jsem si radost jiným obrazem z roku 59.

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

Stockholm jsme pak procházeli až do neděle, modrá voda, zelená tráva, impresionisticky vybarvené podzimní listí, čistota a klid - balzám na duši. Město kavárniček, ve kterých vám dají druhé presso jako pozornost podniku sídlícího v bývalé konírně ze 16. století, v každém podniku voda ve džbánech a překapávaná káva volně k dispozici dle libosti, starožitnictví, bistra s převahou sushi barů, muzeum se zlatými poklady Vikingů /obdobné zlaté poklady jsou u nás zamčeny v muzejních sejfech/, muzeum moderního umění s výraznou protifašistickou tématikou, radnice, chrám sv. Mikuláše, Vasamuzeum s lodí atd. V sobotu jsme pak zajeli vlakem tiše šumícím a přitom ukazujícím rychlost 205 km/hod do studentské Uppsaly s katedrálou a hrobem krále Gustava Vasy, zelenými parky a stovkami jízdních kol zaparkovaných u nádraží.

Co mě však nejvíc padlo do oka je fakt, že na první pohled je vidět, že peníze vybrané z daní jsou investovány pro potřeby lidí-čistota, cyklostezky, informovanost, služby."

Aukce Endre Nemese ve Stockholmu

O aukci děl z pozůstalosti Endre Nemese ve Stockholmu jsme vás informovali zde a zde.


Související články

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<