Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Frank Barnová Michala | Datum 10.02.2014
Aukční dům 1. Art Consulting, který drží prim v prodeji děl kreslíře Káji Saudka, si pro svou aukci Saudkova komiksu Muriel a andělé nemohl vybrat lepší termín. 7. února začala olomoucká výstava a tentýž den měla původně v pražském Topičově salonu odstartovat ta předaukční. Dražbě ceněného komiksu na poslední chvíli zabránily spory o vlastnická práva, shrňme prozatím tedy alespoň diskuse kolem jeho tržní hodnoty.
Komiks Muriel a andělé Saudek vytvořil podle námětu a scénáře Miloše Macourka v roce 1969. V době svého vzniku z něj otiskl Mladý svět pouze 29 stran, souborně o 131 stranách vyšel až v nakladatelství Comet v roce 1991. Tisky ovšem nevycházely z originálů, ale z reprintů. Originály komiksu Muriel a andělé, který byl v roce 2009 vyhlášen odbornou porotou a veřejností nejlepším a nejvýznamnějším českým komiksovým dílem historie, měla nabídnout až nyní aukce v Topičově salonu stanovená na 16. února.
V celém dražebním souboru se nakonec objevila i původní obálka, na níž lidé protestovali proti obsazení Země, a která ve své době pro svou aluzi se sovětskou okupací Československa nesměla být znovu reprodukována.
V aukci měl být původně komiks nejprve nabídnut jako celek. Vyvolávací cena celého souboru byla stanovena na 5,9 milionů korun (bez aukční provize). Snad ještě letos či v přístím roce, poté co se vyřeší majetkové spory, budeme moci vidět, zda na tuto nabídku sběratelé komiksu, navazujícího na příběh Muriel a oranžová smrt, zareagují. Filip Konečný, který se dlouhodobě tvorbou Káji Saudka zabývá, je k tomu však skeptický. „Myslím, že celek se za šest milionů neprodá a s prodejem díla po stranách nesouhlasím. Nesouhlasím vlastně s prodejem do soukromých rukou obecně. Taková věc by měla být v Národní galerii ve sbírkách moderního umění 20. století a je strašnou ostudou této republiky, že se tak nestalo,” řekl pro web Komiksárium.
Ostatně ani majitel domu Jiří Rybář se nebrání soubornému nákupu státní institucí. „Jelikož tento soubor není v režimu kulturních památek, není naší zákonnou povinností upřednostnit předkupní právo státu. Pokud bude mít nějaká státní, či jiná instituce zájem, rádi jim vyhovíme,” vzkázal v odpovědi Filipu Konečnému. Je možné, že aktuální časový odklad dražby na neurčito případnému odkupu veřejnou sbírkou naopak prospěje.
Šéfredaktor Art-Antiques Jan Skřivánek startovní cenu celého komiksu 6 milionů korun naopak vnímá jako příznivou: „Kdybychom cenu 192 tisíc korun za list z Muriel a oranžové smrti vynásobili počtem stran, které budou nabízeny teď, dostaneme se na 25 milionů… Takhle jednoduše to samozřejmě nefunguje, ale myslím, že těch šest milionů je celkem příznivá cena. Včetně provize by to vycházelo na nějakých 55 tisíc korun za stránku, což by bylo celkem terno,“ říká Skřivánek.
„Jistý problém může být v tom, že sběratelé komiksů jsou jiné publikum než kupci mnohamilionových obrazů. To, že jsou ochotní platit za jednotlivé listy statisíce, nemusí znamenat, že si mohou dovolit platit miliony za celý soubor. Ale Muriel je tak výjimečná věc, že by mohla být pro někoho zajímavá i jen jako investice,“ uzavřel pro Komiksárium Skřivánek.
Obě události - aukce a výstava - byly pro zájemce o dílo Káji Saudka velmi očekávanou záležitostí. Při příležitosti výstavy v Muzeu umění v Olomouci navíc nakladatelství Arbor Vitae vydalo doplněné druhé vydání výpravné monografie Kája Saudek autorů Heleny Diesing a Tomáše Prokůpka. Její první vydání o 528 stranách bylo v roce 2009 totiž ihned vyprodáno. Olomoucká výstava potrvá do 18. května 2014.
O retrospektivě Káji Saudka v Muzeu umění Olomouc a předchozích prodejích více zde.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
26. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
4. února 2014
8. prosince 2012
31. srpna 2012