Muriel a andělé v aukci?

Je 6 milionů za Saudka moc?

Aukční dům 1. Art Consulting, který drží prim v prodeji děl kreslíře Káji Saudka, si pro svou aukci Saudkova komiksu Muriel a andělé nemohl vybrat lepší termín. 7. února začala olomoucká výstava a tentýž den měla původně v pražském Topičově salonu odstartovat ta předaukční. Dražbě ceněného komiksu na poslední chvíli zabránily spory o vlastnická práva, shrňme prozatím tedy alespoň diskuse kolem jeho tržní hodnoty.

Kája Saudek: Muriel a andělé - původní obálka / 1969
Kája Saudek: Muriel a andělé - původní obálka / 1969 / tuš, tužka, akvarel, běloba na papíře / 45 x 85 cm / 1. Art Consulting 16. 4. 2014 / vyvolávací cena 120 000 Kč (bez provize)

Komiks Muriel a andělé Saudek vytvořil podle námětu a scénáře Miloše Macourka v roce 1969. V době svého vzniku z něj otiskl Mladý svět pouze 29 stran, souborně o 131 stranách vyšel až v nakladatelství Comet v roce 1991. Tisky ovšem nevycházely z originálů, ale z reprintů. Originály komiksu Muriel a andělé, který byl v roce 2009 vyhlášen odbornou porotou a veřejností nejlepším a nejvýznamnějším českým komiksovým dílem historie, měla nabídnout až nyní aukce v Topičově salonu stanovená na 16. února.

V celém dražebním souboru se nakonec objevila i původní obálka, na níž lidé protestovali proti obsazení Země, a která ve své době pro svou aluzi se sovětskou okupací Československa nesměla být znovu reprodukována.

Kája Saudek: Muriel a andělé: Puls je sotva znatelný (14. strana) / 1969 / 35 x 36,5 / vyvolávací cena 65 000 Kč

V aukci měl být původně komiks nejprve nabídnut jako celek. Vyvolávací cena celého souboru byla stanovena na 5,9 milionů korun (bez aukční provize). Snad ještě letos či v přístím roce, poté co se vyřeší majetkové spory, budeme moci vidět, zda na tuto nabídku sběratelé komiksu, navazujícího na příběh Muriel a oranžová smrt, zareagují. Filip Konečný, který se dlouhodobě tvorbou Káji Saudka zabývá, je k tomu však skeptický. „Myslím, že celek se za šest milionů neprodá a s prodejem díla po stranách nesouhlasím. Nesouhlasím vlastně s prodejem do soukromých rukou obecně. Taková věc by měla být v Národní galerii ve sbírkách moderního umění 20. století a je strašnou ostudou této republiky, že se tak nestalo,” řekl pro web Komiksárium.

Ostatně ani majitel domu Jiří Rybář se nebrání soubornému nákupu státní institucí. „Jelikož tento soubor není v režimu kulturních památek, není naší zákonnou povinností upřednostnit předkupní právo státu. Pokud bude mít nějaká státní, či jiná instituce zájem, rádi jim vyhovíme,” vzkázal v odpovědi Filipu Konečnému. Je možné, že aktuální časový odklad dražby na neurčito případnému odkupu veřejnou sbírkou naopak prospěje.

Šéfredaktor Art-Antiques Jan Skřivánek startovní cenu celého komiksu 6 milionů korun naopak vnímá jako příznivou: „Kdybychom cenu 192 tisíc korun za list z Muriel a oranžové smrti vynásobili počtem stran, které budou nabízeny teď, dostaneme se na 25 milionů… Takhle jednoduše to samozřejmě nefunguje, ale myslím, že těch šest milionů je celkem příznivá cena. Včetně provize by to vycházelo na nějakých 55 tisíc korun za stránku, což by bylo celkem terno,“ říká Skřivánek.

Kája Saudek: Muriel a andělé: Santa Anna-Maria (12. strana) / 1969 / 37,5 x 35,5 cm / vyvolávací cena 55 000 Kč

„Jistý problém může být v tom, že sběratelé komiksů jsou jiné publikum než kupci mnohamilionových obrazů. To, že jsou ochotní platit za jednotlivé listy statisíce, nemusí znamenat, že si mohou dovolit platit miliony za celý soubor. Ale Muriel je tak výjimečná věc, že by mohla být pro někoho zajímavá i jen jako investice,“ uzavřel pro Komiksárium Skřivánek.

Obě události - aukce a výstava - byly pro zájemce o dílo Káji Saudka velmi očekávanou záležitostí. Při příležitosti výstavy v Muzeu umění v Olomouci navíc nakladatelství Arbor Vitae vydalo doplněné druhé vydání výpravné monografie Kája Saudek autorů Heleny Diesing a Tomáše Prokůpka. Její první vydání o 528 stranách bylo v roce 2009 totiž ihned vyprodáno. Olomoucká výstava potrvá do 18. května 2014.

O retrospektivě Káji Saudka v Muzeu umění Olomouc a předchozích prodejích více zde.

Kája Saudek: Lips Tullian - Stříbrné vozy / 1971 / 60,5 x 51 cm / vyvolávací cena 65 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024

Saudek Kája

Jaro s Kájou Saudkem

Jaro s Kájou Saudkem

4. února 2014

Schwaiger za milion

Schwaiger za milion

8. prosince 2012

Čím překvapí podzimní aukce?

Čím překvapí podzimní aukce?

31. srpna 2012