Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Frank Barnová Michala | Datum 04.02.2014
Již tento týden, 6. února, začíná v Muzeu umění v Olomouci rozsáhlá retrospektivní výstava kreslíře Káji Saudka (*1935)- Hommage ā Kája Saudek. Pořadatelé před časem vyzvali majitele k zapůjčení originálů Saudkových děl. Podívejme se v této souvislosti, jak se Saudkovi dosud dařilo na aukčním trhu.
Výstava, která má být v Olomouci současně hitem jarní sezóny, představí nejen Saudkovy legendární komiksy, ale taktéž jeho neméně známou práci pro film a televizi, užitou grafiku a volnou malířskou a kreslířskou tvorbu.
Při této příležitosti se Muzeum umění a participující Galerie Mona Lisa v Olomouci obrátily na soukromé sběratele, neboť Saudkovo dílo je ve veřejných sbírkách zastoupeno jen minimálně. Ani legendární komiksy, které zazářily ve filmech Kdo chce zabít Jessii? (1966), Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970) nebo televizní sérii Okna vesmíru dokořán (1981) nejsou v majetku veřejných institucí, jak vysvětlil v tiskovém prohlášení ředitel muzea Michal Soukup.
„Rádi také uvedeme jméno sběratele, bude-li si to samozřejmě přát. Garantujeme pečlivé a citlivé zacházení s díly a bezproblémový průběh výstavy. A Nabízíme spoluúčast na mimořádném výstavním počinu, který se zařadí k nejvýznamnějším výstavám posledních let,“ doplnil ještě Soukup k výzvě o zapůjčení Saudkových děl.
Komiksový kreslíř v aukčním tornádu
Nejen plánovaná výstava z letošního roku, ale především předchozí projekty zabývající se československým komiksem napomohly k významnému růstu aukčních prodejů děl Káji Saudka. Zatímco od roku 2003 do roku 2010 databáze ART+ registruje celkem 6 prodaných položek celkem za přibližně 100 tisíc korun, přičemž vyvolávací cena za jedno dražené dílo nepřesahovala v letech 2003-2009 v průměru 6 tisíc, v roce 2010 již průměrná vyvolávací cena Saudkovy kresby vzrostla na 25 tisíc korun. Kresba Klečící ženy tehdy byla vydražena za 41 tisíc korun.
Výrazný vzestup ceny za Saudkovo dílo, jemuž dominují komiksové kresby kombinované techniky tužky, tuše, akvarelu a běloby, přinesl až následující rok 2011. K nárůstu ceny pravděpodobně napomohly realizované výstavy Kája Saudek & 60’ v Českém centru Praha (2009/2010) a triáda výstav Generace nula (putovní tuzemská výstava 2007-2008; Galerie VŠUP 2008), Návraty Komenty: Český komiks 1989-2009 (Brněnské kulturní centrum 2009) 2009 a Signály z neznáma (Dům umění města Brna, Centrum současného umění DOX a Východočeská galerie v Pardubicích 2012-2013).
Z roku 2011 již ART+ eviduje hned 75 prodaných položek za celkem téměř 4 miliony korun. Nejdráže se tehdy prodal soubor devíti kreseb z komiksu Pepík Hipík odhaluje obchodníky s bílým masem z roku 1969 za 264 tisíc korun. Ve stejný den byl u 1. Art Consulting nabízen i titulní list tohoto komiksu. Jeho cena se tehdy z vyvolávaných 12 tisíc vyšplhala až na 252 tisíc korun. Trojlístek Saudkových děl vydražených za nejvyšší cenu během zimní aukce 1. Art Consulting doplnila jediná kresba komiksu Muriel a oranžová smrt z roku 1970 za 192 tisíc korun.
V následujícím roce 2012 se z necelých pěti desítek nabízených Saudkových děl prodalo 37 za přibližně 1,5 milionu korun. Na podzimní aukci 1. Art Consulting pak padl nový Saudkův aukční rekord: olej Černoška, s autorovým přípisem „bezduchý kýč anilinovýma barvičkama” ze 70. let, se prodal za 324 tisíc korun. V kresbách se tehdy nejdráže prodala Drop that gun!! z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970).
O nadcházející únorové dražbě oceněného komiksu Muriel a andělé více zde.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
26. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
10. února 2014
8. prosince 2012
31. srpna 2012