Čím překvapí podzimní aukce?

Aukční tipy pro podzimní sezónu 2012

Prázdniny přinesly zasloužený oddych dražitelům i obchodníkům. Nyní se ale podzimní aukční sezóna neúprosně blíží. Co zajímavého nám přinese, zatím příliš nevíme, většina obchodníků svou nabídku teprve připravuje nebo před konkurencí bedlivě střeží chystaná překvapení. Podívejme se společně na několik tipů, které se nám podařilo zjistit. (Všechny vyvolávací ceny jsou bez provize.)

Kamil Lhoták, Přistání na louce, 1942

Kamil Lhoták: Přistání na louce / před 1942 / olej, plátno fixované na kartonu / 20 x 37 cm

Po velmi úspěšném prvním pololetí na našich aukcích, které lze bez rozpaků označit za rekordní (více zde), mohou mít kupci i prodávající poměrně vysoká očekávání. Podzimní a předvánoční dražební sezóna bývá totiž zpravidla co do objemu prodejů a poměru prodaných a neprodaných položek vždy úspěšnější než poměrně nesmělé jarní "rozjezdy". Je velkou otázkou, zda-li tomu tak bude i v tomto roce. Během prvních šesti měsíců roku se totiž na českých aukcích prodalo umění za téměř půl miliardy korun, to je o 190 miliónů více než ve stejném období roku 2011 a o 80 milionů víc než v dosud rekordním druhém pololetí roku 2009. Na trhu uspělo nečekané množství položek s vyvolávací cenou nad 10 miliónů korun, za rekordních 57,4 miliónů byl také prodán dosud nejdražší obraz českých aukcí (zde).

Otakar Lebeda, Hráz Okořského rybníka, 1895

Lebeda Otakar: Hráz Okořského rybníka / 1895 / olej na plátně / 69 x 53 cm

/ vyvolávací cena 500 000 Kč

Snově symbolistní Lebeda, intelektuálně erotický Hynais, lidově erotický Saudek, Lhotákovo přistávající letadýlko, Milenci Zdeňka Sklenáře, Demartiniho chromové koule, Padova Jana Zrzavého nebo Fillův tušový předválečný Théseus? Tohle vše pro nás aukční domy pro nejbližší měsíce uvařili, společně to vypadá na pěkný podzimní aukční Eintopf. Tak pojďme ochutnat!

Dorotheum

Jednu z prvních podzimních aukcí pořádá 22. září pražské Dorotheum. V katalogu zaměřeném tentokrát čistě na výtvarné umění je například zajímavá krajina Otakara Lebedy vzniklá kolem roku 1895. Startovní cena v této kvalitě zcela nedostatkového autora je půl miliónu korun bez provize. To odpovídá částce, za kterou se na jaře prodalo cenné rané Zátiší se zeleninou (720 tisíc korun i s provizí). Na stejné vyvolávací ceně jako Lebeda začíná půvabné Přistání na louce od Kamila Lhotála, vystavené roku 1942 v Umělecké besedě. V katalogu lze ale najít například také olej Václava Špály Z údolí Berounky z roku 1919 (1,4 miliónu korun), práce Věry Janouškové, Theodora Pištěka, Ľudovíta Fully nebo soubor prací na papíře od Jiřího Balcara.

Zdeněk Sklenář, Milenci, 1943

Zdeněk Sklenář: Milenci / 1943 / kombinovaná technika na kartonu / 26,5 x 21 cm /
vyvolávací cena 30 000 Kč

Orlys Art Auctions

O týden později, 30. září se bude v Galerii Maldoror dražit aukční soubor Umění pro radost. V nabídce bude tentokrát soubor položek s vyvolávací cenou do 100 tisíc korun, bude mezi nimi i větší kolekce kreseb a grafik Kamila Lhotáka (například jeho akvarel Ponorka s vyvolávací cenou 15 tisíc korun), sbírka československých plakátů z 50. let, kubistická suchá jehla Vincence Beneše Postava z roku 1913 (10 tisíc korun), kombinovaná technika Milenci Zdeňka Sklenáře datovaná 1943 (30 tisíc korun) nebo líbivá plastika Žralok Michala Gabriela.

Jakub Schikaneder, Parník u mostu

Jakub Schikaneder: Parník u mostu / olej na plátně / 83,5 x 105,5 cm

Pictura

Na středu 3. října chystá svou druhou letošní aukci Galerie Pictura. Mezi titulní položky patří olej Jakuba Schikanedera Parník u mostu s vyvolávací cenou 3,5 miliónu korun a s posudkem Tomáše Vlčka a malba Otakara Nejedlého Z Cejlonu - Večer v pralese, vystavený před sedmi lety v ČMVU (240 tisíc korun). Dražit se bude také výjimečně raný olej Oldřicha Koníčka Trh v Kutné Hoře (400 tisíc korun) nebo krajina Josefa Ullmanna Z pole (165 tisíc korun). K mání bude také žánrový výjev z poloviny 19. století V hostinci od Václava Kroupy (350 tisíc korun).

Jan Kotík, 1962

Jan Kotík: Tabule / 1962 / olej na plátně / 97 x 114 cm / vyvolávací cena 420 000 Kč

Prague Auctions

Na 7. října chystají svou kolekci výtvarného umění Prague Auctions. Souboru poválečného a současného umění dominuje tentokrát čtveřice prací z 60. let, která zažívají opravdový tržní nástup. Dražit se bude Reliéf s chromovými koulemi od Huga Demartiniho za příznivou vyvolávací cenu 280 tisíc korun (o něm více v zářijovém Art-Antiques), perforovaný plech Aleny Kučerové Dva letící ptáci (190 tisíc korun), jedna z posledních prací Jiřího Balcara Objekt (akryl na dřevě, 70 tisíc korun), olej Jana Kotíka Tabule (420 tisíc korun), z konce 70. let je pak k mání 66 cm vysoká Hlava Karla Nepraše (250 tisíc korun).

Kája Saudek

Ze série kreseb Káji Saudka

1. Art Consulting

Ve stejný den, tedy 7. října, proběhne také denní aukce 1. Art Consulting. Po loňském podzimním úspěchu bude v nabídce opět větší soubor ilustrací Káji Saudka, na něž publikum před rokem tak nečekaně reagovalo. V souboru kreseb bude tentokrát i několik erotických. Nejdráže se vloni v prosinci prodal soubor devíti komixových kreseb Pepík Hipík v rukách extrémích sil (264 tisíc korun s provizí), největšímu nárůstu se ale těšil titulní list příběhu Pepík Hipík odhaluje obchodníky s bílým masem, který nakonec z původních 12 vylétl na 252 tisíc korun včetně provize. V říjnu se bude kromě Saudka dražit také kolekce starého a moderního umění, světová grafika. K mání bude mimo jiné sličná Lobkowiczká kněžna od Václava Brožíka, Návrat Théseův od Josefa Šímy, surrealistická Noc Františka Janouška nebo hříčka Hráči a čert od Hanuše Schweigera.

Jan Zrzavý, Padova, 1936

Jan Zrzavý: Padova / 1936 / olej na kartonu / 46,5 x 52,5 cm

Sýpka

Na neděli 21. října chystá svou aukci původem brněnský dům Sýpka. Do nabídky se mu podařilo získat kromě kartonu Jana Zrzavého Padova z roku 1936 množství zajímavých starožitností a uměleckého skla. Dražit se bude 12-ti plamenný chromovaný a niklovaný lustr z 30. let 20. století,  Hlava od Reného Roubíčka (foukané duté sklo, 1980), z uměleckého skla 90. let pak nejen úspěšný František Vízner (Talíř-Miska, broušené a leštěné sklo), ale i František Janák (Dvoudílný objekt z taveného broušeného skla) a Pavel Hlava (objekt List, broušené a leštěné sklo).

Šálek s podšálkem Francis Gardner

Šálek s podšálkem Francis Gardner / Rusko, Verbilki u Moskvy 1. čtvrt. 19. stol.

/ 8,5 cm (šálek), Ø 17 cm (podšálek) / vyvolávací cena 250.000 Kč

Zezula

V aukci domu Zezula, plánované na 3. listopadu v Brně, se můžeme těšit na několik sběratelských unikátů. Šálek s podšálkem z malovaného a zlaceného bíleho porcelánu ruské značky Francis Gardner z počátku 19. století bude nabízen za 250 tisíc korun. Rakouský upomínkový šálek s portrétem císaře Františka I. značky Wiener Porzellanmanufaktur, malovaný Laurenzem Herrem (1814), začíná na 195 tisících korunách. Získat bude možné i talíř s řezbou v horském křišťálu zdobený emaily, původem ze dvora císaře Františka Josefa I. (175 tisíc korun).  Z asiatik bude k mání například japonská váza Imari s víkem z 18.století (60 tisíc korun). Z variabilií pak sítotisk Andy Warhola s portrétem Jana Palacha (4 tisíce korun).

Vojtěch Hynais, Toaleta

Vojtěch Hynais: Toaleta / 1896 / olej na plátně / 106x68 cm

Galerie Kodl

Na počátek prosince, období vrcholící sezóny, je pak naplánována aukce Galerie Kodl. V její nabídce se blýská atraktivní plátno Vojtěcha Hynaise Toaleta, které bude mít po jarním úspěchu Hynaisovy kompozice Kristus a Magdalena (5,4 milióny korun včetně provize, cena vzrostla přesně 6-tinásobně) jistě mezi kupci ohlas. (O Hynaisovi více zde.) Další ze zajímavých položek této aukce je například předválečná tušová malba Emila Filly Théseus nesoucí krétského býka, francouzská krajina Antonína Chittussiho, který bude až do data aukce k vidění na chystané pardubické výstavě (start je stanoven na 750 tisíc korun), nebo zdařilá Laserová žena Josefa Vyleťala z 80. let. Bez reakce kupujících nezůstanou jistě ani opakovaně, i v zahraničí vystavované Čínské pavilony Zdeňka Sklenáře z roku 1962.

Emil Filla, Théseus nesoucí krétského býka, 1938

Emil Filla: Théseus nesoucí krétského býka / 1938 / lavírovaná kresba černou tuší,

plátno na překližce / 120x80 cm

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016