Moderní versus starožitné na Veletrhu Antique

Veletrh Antique 24. – 27. 11. 2022

Starožitnosti a moderní umění je motto podzimního Veletrhu Antique, který se na Novoměstské radnici otevře návštěvníkům ve čtvrtek 24. listopadu. Záměrem pořadatelů, Asociace starožitníků, je tentokrát dialog mezi starým a novým, moderním nebo lépe řečeno současným uměním a starožitnostmi.

 

 Z Veletrhu Antique

 

Z Veletrhu Antique

 
Prezident Asociace Jan Neumann k výběru letošního tématu dodává: „Ve své době představovaly tyto předměty moderní, současné umění. Starožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé.”
 
Současnému umění, především malbám žijících autorů, bude v rámci naplnění motta veletrhu věnován samostatný oddíl galerie Graciano. Ten představí práce Jakuba Špaňhela, Dana Tratiny, Lukáše Miffka, Ivany Štenclové a dalších. ArtKabinet Zíka pak nabídne zejména umění českých sklářských výtvarníků: Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského nebo Reného Roubíčka.
 
 
Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně

 

Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně (Galerie Graciano)
 
 
Představu kvalitní starožitnosti naopak naplňuje modrá zvonovitá váza Lötz z expozice Starožitností Michala Jankovského, která se stala hlavním vizuálním motivem veletrhu. Výrobky proslulých skláren Lötz, Moser a Harrachov uvidíme mimo jiné i v expozici Starožitnosti – Antique. České art deco představí kromě Michala Jankovského také Restaurátorsví Roto, které vystaví nábytkovou sérii Tulipán od Jindřicha Halabaly.
 
Simona Šustková, první viceprezidentka Asociace má zato, že starožitnosti představují dobrý příklad pro dnešní dny i v jiném ohledu: „Starožitnosti zůstávají moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není.”
 
 
 
 

René Roubíček, Z cyklu Válce – Neválce, kolem 2015, výška 25 cm (ArtKabinet Zíka)

 
Speciálně připravené expozice předmětů, které ještě nebyly v prodeji, návštěvníkům ukáže více než pět desítek vystavovatelů z celé republiky. Půjde opět o širokou škálu starožitností od šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku, nábytek, textil až po historické hodiny a zbraně, staré bankovky a mince. Přehlídka se na Novoměstské radnici uzavře v neděli 27. listopadu odpoledne.
 
 
 
 
Jako tradičně nezapomněla ani letos Asociace starožitníků na chartativní rozměr akce. Tentokrát sbírkou podpoří projekt Život v kufříku nadačního fondu LA VIDA LOCA, který pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem.

 


Související články

Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové

Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

V prvním sále výstavy Husa na Kampě se návštěvníci setkají s hned čtyřmi rozměrnými plátny Georga Karse. Byť dnes Karsovo jméno nepatří mezi ta nejznámější, v meziválečném období byl na mezinárodní výtvarné scéně etablovaný lépe než kterýkoliv z jeho...

26. července 2024
Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<