Moderní versus starožitné na Veletrhu Antique

Veletrh Antique 24. – 27. 11. 2022

Starožitnosti a moderní umění je motto podzimního Veletrhu Antique, který se na Novoměstské radnici otevře návštěvníkům ve čtvrtek 24. listopadu. Záměrem pořadatelů, Asociace starožitníků, je tentokrát dialog mezi starým a novým, moderním nebo lépe řečeno současným uměním a starožitnostmi.

 

 Z Veletrhu Antique

 

Z Veletrhu Antique

 
Prezident Asociace Jan Neumann k výběru letošního tématu dodává: „Ve své době představovaly tyto předměty moderní, současné umění. Starožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé.”
 
Současnému umění, především malbám žijících autorů, bude v rámci naplnění motta veletrhu věnován samostatný oddíl galerie Graciano. Ten představí práce Jakuba Špaňhela, Dana Tratiny, Lukáše Miffka, Ivany Štenclové a dalších. ArtKabinet Zíka pak nabídne zejména umění českých sklářských výtvarníků: Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského nebo Reného Roubíčka.
 
 
Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně

 

Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně (Galerie Graciano)
 
 
Představu kvalitní starožitnosti naopak naplňuje modrá zvonovitá váza Lötz z expozice Starožitností Michala Jankovského, která se stala hlavním vizuálním motivem veletrhu. Výrobky proslulých skláren Lötz, Moser a Harrachov uvidíme mimo jiné i v expozici Starožitnosti – Antique. České art deco představí kromě Michala Jankovského také Restaurátorsví Roto, které vystaví nábytkovou sérii Tulipán od Jindřicha Halabaly.
 
Simona Šustková, první viceprezidentka Asociace má zato, že starožitnosti představují dobrý příklad pro dnešní dny i v jiném ohledu: „Starožitnosti zůstávají moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není.”
 
 
 
 

René Roubíček, Z cyklu Válce – Neválce, kolem 2015, výška 25 cm (ArtKabinet Zíka)

 
Speciálně připravené expozice předmětů, které ještě nebyly v prodeji, návštěvníkům ukáže více než pět desítek vystavovatelů z celé republiky. Půjde opět o širokou škálu starožitností od šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku, nábytek, textil až po historické hodiny a zbraně, staré bankovky a mince. Přehlídka se na Novoměstské radnici uzavře v neděli 27. listopadu odpoledne.
 
 
 
 
Jako tradičně nezapomněla ani letos Asociace starožitníků na chartativní rozměr akce. Tentokrát sbírkou podpoří projekt Život v kufříku nadačního fondu LA VIDA LOCA, který pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem.

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<