Moderní versus starožitné na Veletrhu Antique

Veletrh Antique 24. – 27. 11. 2022

Starožitnosti a moderní umění je motto podzimního Veletrhu Antique, který se na Novoměstské radnici otevře návštěvníkům ve čtvrtek 24. listopadu. Záměrem pořadatelů, Asociace starožitníků, je tentokrát dialog mezi starým a novým, moderním nebo lépe řečeno současným uměním a starožitnostmi.

 

 Z Veletrhu Antique

 

Z Veletrhu Antique

 
Prezident Asociace Jan Neumann k výběru letošního tématu dodává: „Ve své době představovaly tyto předměty moderní, současné umění. Starožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé.”
 
Současnému umění, především malbám žijících autorů, bude v rámci naplnění motta veletrhu věnován samostatný oddíl galerie Graciano. Ten představí práce Jakuba Špaňhela, Dana Tratiny, Lukáše Miffka, Ivany Štenclové a dalších. ArtKabinet Zíka pak nabídne zejména umění českých sklářských výtvarníků: Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského nebo Reného Roubíčka.
 
 
Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně

 

Jakub Špaňhel: Sv. Jan Nepomucký, akryl na plátně (Galerie Graciano)
 
 
Představu kvalitní starožitnosti naopak naplňuje modrá zvonovitá váza Lötz z expozice Starožitností Michala Jankovského, která se stala hlavním vizuálním motivem veletrhu. Výrobky proslulých skláren Lötz, Moser a Harrachov uvidíme mimo jiné i v expozici Starožitnosti – Antique. České art deco představí kromě Michala Jankovského také Restaurátorsví Roto, které vystaví nábytkovou sérii Tulipán od Jindřicha Halabaly.
 
Simona Šustková, první viceprezidentka Asociace má zato, že starožitnosti představují dobrý příklad pro dnešní dny i v jiném ohledu: „Starožitnosti zůstávají moderní stále, a totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není.”
 
 
 
 

René Roubíček, Z cyklu Válce – Neválce, kolem 2015, výška 25 cm (ArtKabinet Zíka)

 
Speciálně připravené expozice předmětů, které ještě nebyly v prodeji, návštěvníkům ukáže více než pět desítek vystavovatelů z celé republiky. Půjde opět o širokou škálu starožitností od šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku, nábytek, textil až po historické hodiny a zbraně, staré bankovky a mince. Přehlídka se na Novoměstské radnici uzavře v neděli 27. listopadu odpoledne.
 
 
 
 
Jako tradičně nezapomněla ani letos Asociace starožitníků na chartativní rozměr akce. Tentokrát sbírkou podpoří projekt Život v kufříku nadačního fondu LA VIDA LOCA, který pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem.

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<