Malich ze sbírky Arturo Schwarze

Etcetera 23. 11. 2019

Prvním významným posmrtně nabízeným dílem Karla Malicha bude prostorová socha z roku 1972, kterou na své aukci v sobotu 23. listopadu bude dražit společnost Etcetera. Vyvolávací cena je stanovena na rekordních 2,6 milionu korun (+ 20% provize).

Karel Malich: Bez názvu, 1972


Karel Malich: Bez názvu, 1972, kov, dřevo, provázek, 74,5 × 57 × 54 cm?
vyvolávací cena: 2 600 000 Kč (+ 20% provize), Etcetera 23. 11. 2019

Bezjemená socha z kovu, dřeva a provázků je jedním z děl, která představují spojnici mezi Malichovými prostorovými reliéfy z 60. let a jeho vrcholnými drátěnými sochami ze let sedmdesátých. "Na přelomu 60. a 70. let se ocitl v blízkosti minimálních tendencí, nicméně pro Malicha zůstával stále důležitý konkrétní předobraz a téma díla, a to i v situacích, kdy se pohyboval na hranicích viditelného i neviditelného. Počátkem 70. let tak dospíval od abstraktních reliéfů a geometrických prostorových objektů k abstrahovanému cítění energií, krajiny či vzdušných těles," chcarakterizuje Malichovo dílo z této doby aukční katalog.

Socha vznikla s největší pravděpodobností v roce 1972 a prostřednictví milánského galeristy Artura Schwarze se dostala do zahraničí. Lze předpokládat, že byla určena pro skupinovou výstavu Da Praga con Amore (Z Prahy s láskou), která byla plánována na rok 1973 a na které se měla objevit díla Stanislava Kolíbala, Aleny Kučerové, Karla Malicha, Adrieny Šimotové, Václava Ciglera a Václava Boštíka. Z její realizace ale sešlo, poté co v lednu 1973 vyšel v časopise Domus článek francouzského kritika Pierra Restanyho Z Varšavy, Žiliny a Prahy s láskou, který plánovanou výstavu příliš brzy odhalil československým autoritám, které následně zablokovaly vývoz dalších děl.
 

Karel Malich: Bez názvu, 1972


Karel Malich: Bez názvu, 1972

Arturo Schwarz, který je stejně jako Karel Malich ročník 1924, je přední autoritou na dílo Marcela Duchampa. Právě na zápůjčkách z jeho sbírky stála Duchampova výstava, kterou na jaře 1969 ve Špálově galerii uspořádal Jindřich Chalupecký. U této příležitosti Schwarz navštívil Prahu a také ateliér Karla Malicha a několika dalších umělců. O měsíc později, v dubnu 1969, Chalupecký Schwarze v dopise žádal o zapůjčení několik děl Karla Malicha a Evy Kmentové ze své soukromé sbírky na výstavu Současného Československého umění v Národní galerii moderního umění v Římě. 

Historička umění Zuzana Horvatovičová, která napsala disertaci na téma česko-italských uměleckých vztahů v 60. a 70. letech, o Arturo Schwarzovi mimo jiné píše: "Od chvíle, kdy se v roce 1970 Schwarz rozhodl uspořádat ve své milánské galerii výstavy Koláře, Malicha, Kmentové, po Janouškovi a Balcarovi, skupoval díla českých umělců ve velkém množství a za nízkou cenu, spolu s požadavkem výhradního práva. Ne všichni přijali tuto nabídku, například Alena Kučerová odmítla smlouvu o výhradním právu na svá grafická díla, kterou požadoval Schwarz, hned po odložení výstavy Z Prahy s láskou."
 

Karel Malich: Bez názvu, 1972


Karel Malich: Bez názvu, 1972

Svou galerii v Miláně Arturo Schwarz provozoval mezi lety 1961 a 1975. Z českých umělců nakonec stihl uspořádat samostatné výstavy jen Františku Janouškovi (1969), Jiřímu Balcarovi (1969), Jiřímu Kolářovi (1972) a Ladislavu Novákovi (1974).

Malichových soch v posledních patnácti letech českými aukcemi prošlo jen několik desítek. Nejdráže byly vydraženy dvě drátěné sochy – pozdější realizace soch z první poloviny 70. let – nabízené loni na aukcích Arthouse Hejtmánek a Sýpka. Jejich ceny na sále shodně vystoupaly z 1,9 na 2,4 milionu korun (bez aukční provize). Nyní nabízená socha bude rovnou startovat na 2,6 milionech korun.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<