Miliardový obrat a pokles o pětinu

Třetí nejúspěšnější rok v historii českých aukcí

Sběratelé a investoři loni na aukcích utratili 1,15 miliardy korun, což je třetí nejlepší výsledek v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Meziročně trh pokles o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu.

Z dražby obrazu ML od Josefa Šímy, 1. Art Consulting 21. 10. 2018


Z dražby obrazu ML od Josefa Šímy, 1. Art Consulting 21. 10. 2018

Dosažený výsledek odpovídá očekáváním. Obrat za první pololetí byl o 26 % nižší než v červnu 2017 a již loni v únoru jsme v Ročence ART+ předpovídali, že po dvou letech výrazného růstu se dočkáme poklesu či zpomalení. Pokles obratu koresponduje s poklesem v nabídce, jak z hlediska ceny (– 14 %), tak počtu dražených děl (– 12 %). Index ART+ zakončil rok na hodnotě 1 136 bodů, což oproti prosinci 2017 představuje pokles o 13 % (více zde).

Spíše než pokles cen tyto výsledky odrážejí slabší nabídku, zejména pokud jde o díla s mnohamilionovým potenciálem. Zatímco v roce 2017 bylo na aukcích nabízeno 24 děl s vyvolávací cenou nad 5 milionů korun, loni jich bylo 17. Počet obrazů, soch, kreseb a starožitností vydražených za více než milion korun se snížil z 231 na 200. Téměř 30 % z 270 milionů korun, o něž se meziročně snížil celkový obrat trhu, se ztratilo na ceně deseti nejdražších položek (více zde).
 

Jarní předaukční výstava Galerie Kodl


Jarní předaukční výstava Galerie Kodl

Nejdražším dílem roku se stal obraz Josefa Šímy ML z roku 1927, který se na říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za více než 36 milionů korun. Na trh se toto stěžejní Šímovo rané dílo vrátilo po čtrnácti letech a jeho cena se od posledního prodeje – obraz byl v roce 2004 s cenou 7 milionů korun nejdražším dílem roku – zpětinásobila. Dosažená cena je malířovým novým aukčním rekordem a jediným loňským zápisem do historického top 10 českých aukcí.

Předchozí aukční historii za sebou mělo i dalších třiadvacet obrazů z dvou set nejdražších děl. Jejich cena v souhrnu vzrostla z 57 milionů na 80 milionů korun, tedy o 41 %. Z investičního pohledu je však situace poněkud složitější. Pokud prodávající aukční síní platili standardní provizi 10–15 % z ceny dosažené na sále, byla více než polovina těchto transakcí ztrátová.
 

Říjnová předaukční výstava Galerie Art Praha


Listopadová předaukční výstava Galerie Art Praha

I když se loni prodalo méně milionových položek než o rok dřív, vysoký počet autorských rekordů napříč všemi segmenty trhu svědčí o přetrvávající ochotě sběratelů platit za výjimečná díla výjimečné ceny. Z umění 19. století nových cenových maxim dosáhli Václav Brožík (6,24 milionu), Maxmilian Haushofer (2,16 milionu), Soběslav Hippolyt Pinkas (2 miliony) či Julius Mařák (1,8 milionu korun). V segmentu klasické moderny to vedle již jmenovaného Josefa Šímy byli František Foltýn (9,7 milionu), František Muzika (9,6 milionu) a pozapomenutý Rudolf Krajc (1,92 milionu korun).

Z poválečného umění byla za rekordní ceny dražena díla Karla Malicha (2,98 milionu), Olbrama Zoubka (2,48 miliomu), Běly Kolářové (2 miliony), Stanislava Kolíbala (1,92 milionu) a Bohumíra Matala (1,92 milionu korun). Za milionové částky se prodala také díla dvou umělců střední a mladší generace Krištofa Kintery (1,51 milionu) a Epose 257 (1,36 milionu korun). Úspěchem jsou také vysoké ceny starožitností (top 10) a starých mistrů (top 10).

Podrobný komentář k loňským výsledkům i k vývoji v rámci jednotlivých segmentů trhu přinese v únoru Ročenka ART+, která letos vyjde již podesáté. Dílčí studie budou tentokrát věnovány například Václavu Brožíkovi, Františku Muzikovi, poválečné tvorbě Toyen, Karlu Malichovi či Jaroslavu Vožniakovi. Samostatné články se budou zabývat také děním na trhu se starožitnostmi a šperky, numismatice či filatelii. Součástí Ročenky ART+ bude i aktuální edice J+T Banka Art Indexu, žebříčku stovky nejúspěšnějších současných umělců.

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<