Miliardový obrat a pokles o pětinu

Třetí nejúspěšnější rok v historii českých aukcí

Sběratelé a investoři loni na aukcích utratili 1,15 miliardy korun, což je třetí nejlepší výsledek v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Meziročně trh pokles o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu.

Z dražby obrazu ML od Josefa Šímy, 1. Art Consulting 21. 10. 2018


Z dražby obrazu ML od Josefa Šímy, 1. Art Consulting 21. 10. 2018

Dosažený výsledek odpovídá očekáváním. Obrat za první pololetí byl o 26 % nižší než v červnu 2017 a již loni v únoru jsme v Ročence ART+ předpovídali, že po dvou letech výrazného růstu se dočkáme poklesu či zpomalení. Pokles obratu koresponduje s poklesem v nabídce, jak z hlediska ceny (– 14 %), tak počtu dražených děl (– 12 %). Index ART+ zakončil rok na hodnotě 1 136 bodů, což oproti prosinci 2017 představuje pokles o 13 % (více zde).

Spíše než pokles cen tyto výsledky odrážejí slabší nabídku, zejména pokud jde o díla s mnohamilionovým potenciálem. Zatímco v roce 2017 bylo na aukcích nabízeno 24 děl s vyvolávací cenou nad 5 milionů korun, loni jich bylo 17. Počet obrazů, soch, kreseb a starožitností vydražených za více než milion korun se snížil z 231 na 200. Téměř 30 % z 270 milionů korun, o něž se meziročně snížil celkový obrat trhu, se ztratilo na ceně deseti nejdražších položek (více zde).
 

Jarní předaukční výstava Galerie Kodl


Jarní předaukční výstava Galerie Kodl

Nejdražším dílem roku se stal obraz Josefa Šímy ML z roku 1927, který se na říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za více než 36 milionů korun. Na trh se toto stěžejní Šímovo rané dílo vrátilo po čtrnácti letech a jeho cena se od posledního prodeje – obraz byl v roce 2004 s cenou 7 milionů korun nejdražším dílem roku – zpětinásobila. Dosažená cena je malířovým novým aukčním rekordem a jediným loňským zápisem do historického top 10 českých aukcí.

Předchozí aukční historii za sebou mělo i dalších třiadvacet obrazů z dvou set nejdražších děl. Jejich cena v souhrnu vzrostla z 57 milionů na 80 milionů korun, tedy o 41 %. Z investičního pohledu je však situace poněkud složitější. Pokud prodávající aukční síní platili standardní provizi 10–15 % z ceny dosažené na sále, byla více než polovina těchto transakcí ztrátová.
 

Říjnová předaukční výstava Galerie Art Praha


Listopadová předaukční výstava Galerie Art Praha

I když se loni prodalo méně milionových položek než o rok dřív, vysoký počet autorských rekordů napříč všemi segmenty trhu svědčí o přetrvávající ochotě sběratelů platit za výjimečná díla výjimečné ceny. Z umění 19. století nových cenových maxim dosáhli Václav Brožík (6,24 milionu), Maxmilian Haushofer (2,16 milionu), Soběslav Hippolyt Pinkas (2 miliony) či Julius Mařák (1,8 milionu korun). V segmentu klasické moderny to vedle již jmenovaného Josefa Šímy byli František Foltýn (9,7 milionu), František Muzika (9,6 milionu) a pozapomenutý Rudolf Krajc (1,92 milionu korun).

Z poválečného umění byla za rekordní ceny dražena díla Karla Malicha (2,98 milionu), Olbrama Zoubka (2,48 miliomu), Běly Kolářové (2 miliony), Stanislava Kolíbala (1,92 milionu) a Bohumíra Matala (1,92 milionu korun). Za milionové částky se prodala také díla dvou umělců střední a mladší generace Krištofa Kintery (1,51 milionu) a Epose 257 (1,36 milionu korun). Úspěchem jsou také vysoké ceny starožitností (top 10) a starých mistrů (top 10).

Podrobný komentář k loňským výsledkům i k vývoji v rámci jednotlivých segmentů trhu přinese v únoru Ročenka ART+, která letos vyjde již podesáté. Dílčí studie budou tentokrát věnovány například Václavu Brožíkovi, Františku Muzikovi, poválečné tvorbě Toyen, Karlu Malichovi či Jaroslavu Vožniakovi. Samostatné články se budou zabývat také děním na trhu se starožitnostmi a šperky, numismatice či filatelii. Součástí Ročenky ART+ bude i aktuální edice J+T Banka Art Indexu, žebříčku stovky nejúspěšnějších současných umělců.

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<