Toyen za 19,5 milionu a rekordy pro Brožíka a Foltýna

Galerie Kodl 27. 5. 2018

Nejdražší položkou nedělní aukce Galerie Kodl se stalo rozměrné plátno Toyen z roku 1957, které se prodalo za 19,44 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za umělkynino poválečné dílo. Nových autorských rekordů dosáhli Václav Brožík a František Foltýn.

Toyen: A teď, když přijde čas, 1957

Toyen: A teď, když přijde čas, 1957,
olej na plátně, 60 x 120 cm, cena: 19 440 000 Kč

Toyenin obraz A teď, když přijde čas startoval na 13 milionech a dražitelé jeho cenu na sále navýšili ještě o více než 3 miliony koruny (bez 20% provize). Dosažená cena dokazuje vzestup zájmu o malířčiny poválečné práce. Obraz se na trh vrátil po necelých pěti letech a jeho cena mezitím vzrostla na více než trojnásobek. Poprvé se toto dílo objevilo v aukci Sothebyʼs v Paříži v prosinci 2013. Předaukční odhad tehdy počítal s částkou 4 až 6 milionů korun, vítěz aukce jej získal za 5,3 milionu korun

Jako dílo ze svého portfolia jej pod názvem A nyní ať plyne čas ještě v den aukce na svých stránkách uváděl investiční fond Pro Arte. "Dílo s alternativním názvem Chevelure du matin (Ranní postřižiny) je jedním z nejvýznamnějších obrazů z poválečného období Toyen. Sama autorka mu přisuzovala mimořádný význam, neboť představuje symbolicky nejvýrazněji umělecký, politický i lidský zlom, ke kterému docházela od poloviny 50. let (…) Rudá pouštní scenérie s polozavátými stopami a ostříhanými ženskými vlasy symbolizuje signální barvou vše, co pro Toyen znamenala její cesta podvědomého i zcela vědomého odstřižení se od omezujících pout, ať již to byla pouta k bývalé vlasti či ještě více svazující pouta sexuální determinace a fyzické existence," čteme o obraze na stránkách fondu.

František Foltýn: Kompozice, 1928

František Foltýn: Kompozice, 1928,
olej na plátně, 116 x 89 cm, cena: 9 720 000 Kč

Malířčin aukční rekord má od loňska hodnotu 36 milionů korun. V případě jejích poválečných prací patří titul obrazu Voda samoty z roku 1955, který před půl rokem na aukci European Arts vystoupal na 21 milionů korun. I toto dílo předtím prošlo aukcí ve Francii, v prosinci 2016 se prodalo v Brestu s výrazným nárůstem za 10,5 milionu korun. Růst zájmu o Toyenino poválečná díla v posledních několika letech dobře ilustruje, že před sedmi lety se obraz Brázda v zrcadle z roku 1959, autorčino vůbec největší dosud dražené plátno, prodal "jen" za vyvolávací cenu 7,7 milionu korun.

Brožíkův reprezentativní obraz Děti v lese, který byl mimo jiné vystaven na Pařížském salonu na jaře 1892, jsme podrobně představovali již před aukcí (více zde). Rekord se v tomto případě očekával, odhad zněl na 5 až 8 milionů korun. Předchozí malířův rekord konečná cena 6,24 milionu korun překonala o téměř 2,3 milionu korun (malířovo dosavadní top 10).

Václav Brožík: Děti v lese, 1891

Václav Brožík: Děti v lese, 1891,
olej na plátně, 125 × 165 cm, cena: 6 240 000 Kč

František Foltýn své aukční maximum vylepšil po půl roce. O nový rekord se postarala rozměrná abstraktní kompozice z roku 1928, která vystoupala z 9 na 9,72 milionu korun. Jedná se o vůbec největší Foltýnovo abstraktní plátno, které prošlo českými aukcemi. Je reprodukváno v malířově monografii od Jiřího Hlušičky a jako položka 91 i v soupisu Foltýnova dílo, který vyšel u příležitosti výstavy v roce 2007.

Na aukci Dorothea, která se konala o den dříve, se nejdráže prodal obraz Tři larvy II ve žluté od Františka Muziky, který pocházel ze sbírky manželů Irene a Hanse Gerlingových z Kolína nad Rýnem. Tedy ze stejné kolekce, která byl zdrojem dvanácti obrazů, které Dorotehum dražilo před pěti lety na přelomové Muzikově monografické aukci (více zde). Tři larvy II ve žluté se prodaly za 1,8 milionu korun. Dva Muzikovy pastely, poslední díla z této kolekce, našly kupce za 264 a 240 tisíc korun.

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024