Libenský, Sychra a sbírka Evy Knížákové

Sýpka 19. 10. 2013

V říjnové aukci Sýpky se bude dražit rozměrný objekt z dílny Libenský - Brychtová, křehký poválečný olej Vladimíra Sychry a unikátní sbírka prací na papíře z majetku Evy Knížákové, pořadatelky proslulých výstav v pražském Makromolekulárním ústavu v 80. letech minulého století.

Titulní položkou následující aukce Sýpky je rozměrná plastika Modrý objekt z dílny dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová z roku 1995. Pokud se v rámci nabídky trhu výjimečná práce prodá byť jen za vyvolávací cenu (650 tisíc korun, bez aukční provize), půjde o nový autorský aukční rekord. "Srovnatelné skleněné objekty těchto autorů se na aukčním trhu objevují pouze sporadicky, většinou jde pouze o rozměrově menší práce. Jedná se tedy o ojedinělou příležitost – nejen sběratelsky ale i investičně," komentuje nabídku Irena Velková, majitelka síně.

Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová: Modrý objekt / 1995 / sklo, tavená plastika / 38 x 80 x 11 cm

 

Modrý objekt patří do cyklu Prostorů z let 1991-92 a 1995-96, které představují vyvrcholení tvorby této dvojice. Objekty nabývají monumentálního formátu a řeší dlouhodobě sledovanou problematiku vnitřního a vnějšího prostoru a světelně prostorové vztahy. Díla z této doby zúročila dlouholeté zkušenosti autorů se složitými technologickými postupy ve zpracování a zušlechtění hutního skla a monumentální sklářskou prací v architektuře. Naplno zde uplatnila dlouhodobě rozvíjené malířské a sochařské principy a jejich vzájemnou symbiózu ve skle.

Na trhu se v minulosti objevila i jiná díla Libenského - Brychtové s podobně vysokou vyvolávací cenou: Siluety města III., T - Hlava, Scream head. Všechna z konce 80. a 90. let. Ještě před několika lety však mezi dražiteli nového majitele nenašla. Umělecké sklo v těchto cenových relacích jeho kupci v domácích aukčních katalozích a priori nevyhledávali. Irena Velková věří, že se situace za poslední roky změnila: "Popularita českého uměleckého skla v zahraničí, kde se objekty našich sklářů nabízí v nesrovnatelně vyšší cenové hladině, je známá. I v českém prostředí však zájem o kvalitní autorské sklo každým rokem narůstá, a proto nyní v aukci očekáváme ohlas soukromých sběratelů i institucí, jak z České republiky, tak i ze zahraničí," dodává.

Doplňkem Modrého objektu je v katalogu Libenského raná studijní práce Alegorie hudby z roku 1943 (vyvolávací cena 150 tisíc korun). Patřila k závěrečným studijním pracem v ateliéru prof. Jaroslava Holečka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.

Vladimír Sychra: Květinový skleník / 1948 / olej na plátně / 57 x 77 cm

 

V nabídce je i pozoruhodný jemný komorní olej Vladimíra Sychry Květinový skleník z roku 1948 (180 tisíc korun bez provize) s dobrozdáním bývalého ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě, Viléma Jůzy. Ten jej řadí mezi Sychrova svrchovaně závažná díla a rozpoznává v něm vliv Francouze Pierra Bonnarda. Příbuzným dílem z téhož období i prostředí, které se náhodně objevilo před lety v aukci ještě za zlomkovou cenu, je olej Slaměnky.

V rámci katalogu je třeba upozornit také na soubor prací na papíře ze sbírky Evy Knížákové, organizátorky výstav v Makromolekulárním ústavu v Praze v letech 1980-87. Makromolekulární ústav zahájil svou výstavní činnost v roce 1972. Postavení a nezávislost Akademie věd v této době umožnila vystavovat i tvorbu autorů, kteří kvůli politickému režimu nemohli být prezentováni jinde. Ve své době ohlas výstav v ÚMCH přesáhl hranice Československa.

Adriena Šimotová: Ves pod kopcem / 1947 / akvarel na papíře / 29,5 x 41,5 cm

 

V kolekci je pro drobné sběratele z unikátní sbírky Knížákové k dispozici několik děl Adrieny Šimotové (Ves pod kopcem, Postava), dále práce Jiřího Johna (Pole), Vladimíra Kokolii (Zápas), Věry Janouškové (koláž), a dalších.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<