Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Sýpka | Datum 14.10.2013
V říjnové aukci Sýpky se bude dražit rozměrný objekt z dílny Libenský - Brychtová, křehký poválečný olej Vladimíra Sychry a unikátní sbírka prací na papíře z majetku Evy Knížákové, pořadatelky proslulých výstav v pražském Makromolekulárním ústavu v 80. letech minulého století.
Titulní položkou následující aukce Sýpky je rozměrná plastika Modrý objekt z dílny dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová z roku 1995. Pokud se v rámci nabídky trhu výjimečná práce prodá byť jen za vyvolávací cenu (650 tisíc korun, bez aukční provize), půjde o nový autorský aukční rekord. "Srovnatelné skleněné objekty těchto autorů se na aukčním trhu objevují pouze sporadicky, většinou jde pouze o rozměrově menší práce. Jedná se tedy o ojedinělou příležitost – nejen sběratelsky ale i investičně," komentuje nabídku Irena Velková, majitelka síně.
Modrý objekt patří do cyklu Prostorů z let 1991-92 a 1995-96, které představují vyvrcholení tvorby této dvojice. Objekty nabývají monumentálního formátu a řeší dlouhodobě sledovanou problematiku vnitřního a vnějšího prostoru a světelně prostorové vztahy. Díla z této doby zúročila dlouholeté zkušenosti autorů se složitými technologickými postupy ve zpracování a zušlechtění hutního skla a monumentální sklářskou prací v architektuře. Naplno zde uplatnila dlouhodobě rozvíjené malířské a sochařské principy a jejich vzájemnou symbiózu ve skle.
Na trhu se v minulosti objevila i jiná díla Libenského - Brychtové s podobně vysokou vyvolávací cenou: Siluety města III., T - Hlava, Scream head. Všechna z konce 80. a 90. let. Ještě před několika lety však mezi dražiteli nového majitele nenašla. Umělecké sklo v těchto cenových relacích jeho kupci v domácích aukčních katalozích a priori nevyhledávali. Irena Velková věří, že se situace za poslední roky změnila: "Popularita českého uměleckého skla v zahraničí, kde se objekty našich sklářů nabízí v nesrovnatelně vyšší cenové hladině, je známá. I v českém prostředí však zájem o kvalitní autorské sklo každým rokem narůstá, a proto nyní v aukci očekáváme ohlas soukromých sběratelů i institucí, jak z České republiky, tak i ze zahraničí," dodává.
Doplňkem Modrého objektu je v katalogu Libenského raná studijní práce Alegorie hudby z roku 1943 (vyvolávací cena 150 tisíc korun). Patřila k závěrečným studijním pracem v ateliéru prof. Jaroslava Holečka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.
V nabídce je i pozoruhodný jemný komorní olej Vladimíra Sychry Květinový skleník z roku 1948 (180 tisíc korun bez provize) s dobrozdáním bývalého ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě, Viléma Jůzy. Ten jej řadí mezi Sychrova svrchovaně závažná díla a rozpoznává v něm vliv Francouze Pierra Bonnarda. Příbuzným dílem z téhož období i prostředí, které se náhodně objevilo před lety v aukci ještě za zlomkovou cenu, je olej Slaměnky.
V rámci katalogu je třeba upozornit také na soubor prací na papíře ze sbírky Evy Knížákové, organizátorky výstav v Makromolekulárním ústavu v Praze v letech 1980-87. Makromolekulární ústav zahájil svou výstavní činnost v roce 1972. Postavení a nezávislost Akademie věd v této době umožnila vystavovat i tvorbu autorů, kteří kvůli politickému režimu nemohli být prezentováni jinde. Ve své době ohlas výstav v ÚMCH přesáhl hranice Československa.
V kolekci je pro drobné sběratele z unikátní sbírky Knížákové k dispozici několik děl Adrieny Šimotové (Ves pod kopcem, Postava), dále práce Jiřího Johna (Pole), Vladimíra Kokolii (Zápas), Věry Janouškové (koláž), a dalších.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022