Kupkovy obrazy se určitě ještě objeví

Rozhovor s Vladimírem Lekešem

Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery vydala v květnu Soupis olejomaleb Františka Kupky. Objemná kniha, která představuje 340 malířových obrazů, je vyvrcholením dlouholetého sběratelského a badatelského zájmu galeristy Vladimíra Lekeše. "Během 25 let, co se zajímám o dílo Františka Kupky, jsem měl možnost vidět osobně skoro všechny zastoupené obrazy mimo těch, které jsou v Soupisu reprodukovány černobíle," říká Lekeš.


Co pro vás na celém projektu bylo nejzajímavější?
Asi snad to, kolik obrazů se nám podařilo dohledat – najít. Potvrdilo se, co mi o Kupkovi říkal George Waldes, nejstarší syn Kupkova nejbližšího přítele a jediného jeho podporovatele, který také osobně Kupku velmi dobře znal. Kupka ho za svých pobytů v Praze učil malovat a George zase jezdil ke Kupkovým domů do Puteaux, kde ho Kupka a paní Kupková učili francouzštinu. Kupka byl ve své práci velmi pečlivý, pracoval na svých abstraktních obrazech mnoho let. Třeba i třicet. Často je přepracovával, zejména před výstavami, než s nimi byl spokojen.

V čem je podle vás hlavní přínos takovéhoto katalogu?
Tento první ucelený catalogue raisonné pomůže studentům, kunsthistorikům, galeristům, badatelům, obchodníkům s uměním i novinářům v jejich práci. To nepochybně. Pomůže také laické veřejnosti, a zejména sběratelům orientovat se v díle Františka Kupky a zásadním způsobem ochrání Kupkovo dílo před falzifikátory a tzv. „experty“. Podle mého soudu se nám nepodařilo dohledat již jen několik málo olejů z Kupkovy tvorby. Myslím, že to pomůže i Kupkově dílu jako takovému.

Víc než třetina uváděných obrazů se nachází v soukromých sbírkách. O jaké sbírky jde a kolik obrazů je u nás?
Ve světě existují sběratelé, kteří mají více Kupků. Znám několik, kteří mají více než pět olejů. V českých a slovenských soukromých sbírkách může být celkem tak do čtyřiceti olejů různé kvality. V nejvýznamnější Kupkově státní sbírce, v Národní galerii v Praze, se nachází olejomaleb čtyřicet sedm. V Muzeu Kampa je to včetně olejových studií asi osmnáct olejomaleb. Jeden olej je v GVU Ostrava a jeden v Národním muzeu v Praze.

Co bylo na projektu nejnáročnější – získat přístup k jednotlivým dílům, nebo spíše dohledávání informací o výstavách a publikování?
Náročné bylo obojí. Byla to tvrdá, časově a finančně velmi náročná práce. Proto si myslím, že se našim předchůdcům a kolegům do tohoto projektu moc nechtělo. Celý finančně náročný projekt financovala pouze naše společnost za pomoci několika sponzorů (patří jim náš velký dík!) a bez podpory jakéhokoli grantu, přestože jsme o něj Ministerstvo kultury žádali.

Který obraz považujete za nejvýznamnější dílo v soukromém držení? Z hlediska rozměru i datace bych tipoval asi Filozofickou architekturu.
Je jich několik. Proto bych nerad uváděl jedno konkrétní dílo. Filozofickou architekturu má ve své sbírce můj dobrý známý. Je to nepochybně výjimečné Kupkovo dílo, ale nemyslím si, že nejlepší. Já sám velmi oceňuji Kupkova abstraktní díla, která vznikla mezi lety 1911–1914, ale stejně tak kvalitní jsou podle mého názoru obrazy tzv. Série C. Celkem existuje dvanáct olejů této série.

Jak je to v případě Kupky s autorskými právy?
Kupkova autorská práva vlastní francouzská státní společnost Adagp, která tento celý náročný projekt povolila a po dokončení i Soupis olejomaleb schválila. Získat její povolení je skutečně velmi složité. O tom by mohl asi vyprávět český olympijský tým před olympiádou v Londýně, když chtěl získat povolení k reprodukci Amorfy na dresech české reprezentace.

Věříte, že se objeví ještě nové, neznámé Kupkovy obrazy?
Určitě se objeví. Možná zítra, možná za pár let. Odhaduji, že jich však nebude mnoho. Tipnul bych si, že se nám nepodařilo dohledat tak do pěti abstraktních olejů. Víme o dílech, která byla v minulosti vystavena v zahraničí, ale bez fotografie či jakéhokoliv popisu… Věřím, že se některé objeví na trhu.

Myslíte si, že se Kupka někdy dočká souborného katalogu prací na papíře, nebo to je tak problematická oblast, že k tomu nikdy nedojde?
Souhlasím s vámi, že na trhu je mnoho falzifikátů prací na papíře, většinou s posudky tzv. zahraničních expertů, ale dají se celkem dobře určit. Souborný katalog prací na papíře je úkol, který stojí před Národní galerií v Praze.

Jak se Národní galerie podílela na tomto Soupisu a jaký je o knihu zájem?
Soupis vznikl na základě objednávky (a podpisu smlouvy) předchozího vedení Národní galerie v Praze v roce 2011. Národní galerie nám poskytla fotografie s popisy obrazů, které má ve své sbírce. O Soupis olejomaleb Františka Kupky je velký zájem. Výhradní distribuci v zahraničí má světoznámé nakladatelství Koenig Books London, které od nás ihned po vytištění zakoupilo 355 kusů. Z celkem vytištěných 1000 kusů je dnes, tedy tři měsíce od vytištění, prodáno asi 600 kusů.

František Kupka: Soupis olejomaleb

Vladimír Lekeš (ed.): František Kupka –
Soupis olejomaleb, Adolf Loos Apartment
and Gallery 2016, 572 s., cena: 4 900 Kč,
www.frankkupka.com

 


Související články

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

Rozhovor s medailérem Asamatem Baltaevem

Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérský...

26. června 2024
Sbírka umění se má čistit, je to živý organismus

Sbírka umění se má čistit, je to živý organismus

Rozhovor se sběratelem Petrem Pudilem

Petr Pudil je podnikatel, mecenáš a sběratel, který spolu Pavlínou Pudil stojí za projektem Kunshalle Praha. Fascinuje ho digitální umění. „V digitálním umění se něco děje, co bude mít za sto let velkou relevanci. Jen nevíme, co to je. A to mi přijde...

10. června 2024
Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Ještě dražší artificelní Toyen

Ještě dražší artificelní Toyen

19. dubna 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021


<