Od virtuózního Marolda přes Špálu až po kabelky
12. září 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 12.04.2021
Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery na své nedělní aukci mimo jiné nabídne čtrnáct kreseb a skic Františka Kupky ze sbírky Jindřicha Waldese. Vyvolávací ceny se pohybují od 25 tisíc do 150 tisíc korun. Takto početný soubor Kupkových prací se v aukci roky neobjevil.
Všechny kresby jsou reprodukované k obsáhlé monografii Kupka – Waldes: Malíř a jeho sběratel, která vyšla v roce 1999 u příležitosti stejnojmenné výstavy v Galerii Rudolfinum. Výstava byla ojedinělou prezentací Waldesovy kolekce Kupkových děl před jejich rozprodejem.
V závěru téhož roku vládá schválila výkup šesti nejvýznamnějších Kupkových obrazů pro Národní galerii. Za největší abstraktní plátna galerie Waldesovým dědicům tehdy zaplatila po 25 milionech korun. Celá sbírka byla postupně rozprodána v průběhu následujících sedmi let, největší část prostřednictvím aukční síně Meissner-Neumann.
Ve Waldesově sbírce bylo 24 Kupkových olejů a přes 260 akvarelů a kreseb. Oba muži se poprvé setkali na jaře 1919 v Paříži. Waldes, jak potvrzuje Kupkovou rukou psaná stvrzenka z 6. března 1919, hned zakoupil početný soubor kreseb a ilustrací: "Stvrzuji, že jsem obdržel od pana H. Valdes tři tisíce franků za sérii kreseb a rytin (26); dále patnáct tisíc franků za sérii kreseb, které sloužily k obrazovému doprovodu Člověka a země od Elisée Reclus (…)"
Mezi malířem a továrníkem i jejich manželkami se postupem času vyvinulo velice srdečné přátelství. Kupka ve Waldesovi získal oddaného podporovatele a propagátora svého díla. Malíř byl také spolautorem loga Waldesovy firmy Koh-i-noor, známé dívky s patentkou na oku. Vedle kolekce kreseb bude nabízena i bronzová medaile se znakem firmy.
Kdo je autorem tohoto drobného bronzu nevíme, těsně však vychází z Kupkova obrazu, který zůstal v majetku společnosti Koh-i-noor, a. s. Restituci vršovické továrny Ústavní soud na rozdíl od ostatních majetků rodiny odmítl, neboť k jejímu postátnění došlo ještě před únorem 1948.
Nabízený soubor tvoří kresby z let 1900 až 1906, výjimkou je návrh zahradní branky z roku 1922. Iniciály JW v horní části zamřížování naznačují, že šlo nejspíš o návrh pro Waldesovu Vilu Marie na pražských Vinohradech. Zda byla ozdobná mříž podle Kupkova návrhu realizována, bohužel nevíme. Vila byla před šestnácti lety ilegálně zbourána a na jejím místě si postavil svou rezidenti Pavel Tykač.
Čtyři kreseb lze spojit s prvními měsíci známosti obou mužů, neboť nesou přípis "obdržel v Paříži 27. 10. 1919". K tomuto setkání se váže dopis Františka Kupky z 21. října téhož roku, ve kterém Waldese zve na oběd do svého domu v Puteaux: "Návštěva u lidí v tak skromných podmínkách ubytovaných, jak je tomu u nás, bude pro Vás jistě velkou změnou, ale budete mít také důkaz obdivu a sympatie, kterou máme pro Vás a pro Vaše velké myšlenky." K tykání oba přátelé ve vzájemné korespondenci přešli až po více jak deseti letech, začátkem roku 1930.
Většina nabízených kreseb jsou ryze studijní práce pohlednicového formátu. Největším dílem je čtyřiceticentimetrová lavírovaná kresba Elektra na hrobě Agamemnonově, pracovní studie k ilustracím ke knize Erinnye od Leconta de Lisle. Dražba této kresby bude startovat na 80 tisících korun (vyvolávací ceny jsou uváděny bez 21% provize). Jedinou barevnou prací celé kolekce je jedna z akvarelových studií k Písni písní. Vyvolávací cena je v tomto případě stanovena na 150 tisíc korun.
Zmínit je třeba ještě studii ústřední postavy obrazu Koupání z roku 1905, která bude vyvolávána na 70 tisících korun. Samotný obraz bude koncem května dražit Galerie Kodl. Během pouhých šesti let přijde na trh již potřetí. V listopadu 2015 se ve vídeňském Dorotheu prodal za 8 milionů korun (více zde). O dva roky později na aukci Galerie Kodl vystoupal na dvojnásobnou částku a nyní bude startovat rovnou na 19 milionech korun (+ 20% provize).
Vedle kolekce kreseb z Waldesovy sbírky bude společnost dražit ještě tři další Kupkovy práce: Knihu Píseň o Rolandovi z roku 1923 (15 tisíc), opakovaně nabízený abstraktní kvaš z první poloviny 30. let (1,2 milionu), který se na trh vrací po pěti letech, a slavný grafický list Cesta ticha II z roku 1903 (380 tisíc korun).
Osmá internetová aukce portálu Artslimit představuje kolekci více než 200 položek, převážně děl 19. a 20. století, nechybí ale ani práce současných autorů nebo zboží luxusních módních značek. Již nyní je možno na díla v aukci přihazovat, samotná onli...
12. září 2024Prvním výrazným bohemikem nabízeným na podzimních aukcích v Evropě či Spojených státech je abstraktní kompozice Františka Foltýna, kterou v úterý 24. září bude dražit pařížská aukční síň Millon. Předaukční odhad počítá s cenou od 40 do 60 tisíc eur....
10. září 2024Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 202412. září 2024
4. července 2024
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
8. července 2021
19. dubna 2021
17. dubna 2021