Kokoschka kreslíř a sběratel

Antikvity Praha 2. 12. 2017

Společnost Antikvity Praha bude na své sobotní aukci dražit mimořádnou kolekci uměleckých děl z majetku rodiny Oskara Kokoschky. Součástí souboru je i několik akvarelů, kreseb a grafik samotného Kokoschky.  

Oskar Kokoschka: Kytice ve skleněné váze,


Oskar Kokoschka: Kytice ve skleněné váze,
akvarel na papíře, 44 x 33,5 cm,
vyvolávací cena: 256 900 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017

Nejdražšími nabízenými kusy jsou Kokoschkovy akvarely Kytice ve skleněné váze a Ryby na talíři s vyvolávacími cenami 230 a 255 tisíc korun. Za zmínku však stojí i několik publikací s umělcovým věnováním, někdy spojené i s drobnými kresbami. V souboru se nachází i velmi vzácná publikace, dětská knížka Die träumende Knaben s Kokoschkovými ilustracemi, vytvořená původně pro Wiener Werkstätte.

Z děl dalších autorů mají kokoschkovskou provenienci například plastiky Otto Gutfreunda a Jana Štursy nebo obrazy Františka Šimona a Zdeňka Buriana. Do souboru patří i dochované portrétní fotografie z ateliéru americké fotografky Trude Fleischmann nebo drobné stříbrné předměty a větší množství plakátů.
 

Oskar Kokoschka: Die träumende Knaben, Wiener Werkstätte,


Oskar Kokoschka: Die träumende Knaben, 1968,
faksimilie původního vydání z roku 1908, Wiener Werkstätte, 11 listů s osmi barevnými ilustracemi, vyvolávací cena: 2 549 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017

Aukce neobsahuje pouze artefakty z Kokoschovy rodiny, ale i další pozoruhodné objekty ze starých sbírek či pozůstalostí. Tisková zpráva zvlášť upozorňuje na soupravu pro lov upírů z 19. století, mosaznou gotickou lžíci, náhubek na koně z roku 1562, rychtářské právo ze 17. století a ceremoniální hornickou sekeru z roku 1719.

Samostatnou sekci tvoří historické zbraně. Z chladných zbraní bude nabízena kolekce kordů a rapírů ze 17. století, jezdecké meče a šavle ze stejného období. Palné zbraně jsou zastoupeny honosnou perkusní kulovnicí od Franze Nowaka z Prahy, křesadlovými jednuškami z Lobkowiczské sbírky a vzácnou italskou křesadlovou pistolí řezanou v železe ze 17. století.

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<