Hradčany za 810 tisíc

Burda Auction 20. 5. 2017

Nejdražší položkou 54. filatelistické aukce společnosti Burda, na které byla nabízena druhá část Zlaté sbírky Ludvíka Pytlíčka, se podle očekávání staly unikátní čtveřice Muchových Hradčan, tzv. hradčanský kříž z meziarší 5 a 10 haléřů. 

Alfons Mucha: Hradčany, 1918

Kříž z meziarší – soutisk dvou vodorovných a zároveň svislých protisměrných meziarší
známek Hradčany 5h světle zelená a 10h červená ze středu tiskového listu (tisková forma
4 x 100 známek), bez perforace, na známkovém papíru s lepem; svěží lep s drobnou
vrásou v papíru, cena: 810 000 Kč, Burda Auction 20. 5. 2017


Nově zřízená československá pošta začala s tiskem známek podle návrhu Alfonse Muchy hned v prosinci 1918. Technologie tisku umožňovala tisk dvěma barvami současně, tedy známek dvou různých hodnot najednou. Ve snaze o rychlejší distribuci byly na poštovní úřady dodávány neoříznuté dvojarchy, které se záhy staly sběratelsky vyhledávanými. Tzv. kříže, které obsahují dochované svislé i vodorovné meziarší se řadí mezi nejvzácnější československé známky. Známé jsou jen tři kříže různých hodnot. Z vyvolávací ceny 595 tisíc se tento los dostal až na 810 tisíc korun.

Ludvík Pytlíček ze Semil svou sbírku sbírku cílevědomě budoval více jak půlstoletí. Obsahuje řadu zcela unikátních položek, které nebyly po desetiletí na filatelistickém trhu nabízeny, přičemž některé jsou v aukčním prodeji vůbec poprvé. Sbírka byla nesčetněkrát oceněna velkými zlatými medailemi nejen u nás, ale i na mnoha nejvýznamnějších světových filatelistických výstavách. Její rozprodej je pro filatelistický trh mimořádnou událostí.

 


Související články

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<