Hradčany za 810 tisíc

Burda Auction 20. 5. 2017

Nejdražší položkou 54. filatelistické aukce společnosti Burda, na které byla nabízena druhá část Zlaté sbírky Ludvíka Pytlíčka, se podle očekávání staly unikátní čtveřice Muchových Hradčan, tzv. hradčanský kříž z meziarší 5 a 10 haléřů. 

Alfons Mucha: Hradčany, 1918

Kříž z meziarší – soutisk dvou vodorovných a zároveň svislých protisměrných meziarší
známek Hradčany 5h světle zelená a 10h červená ze středu tiskového listu (tisková forma
4 x 100 známek), bez perforace, na známkovém papíru s lepem; svěží lep s drobnou
vrásou v papíru, cena: 810 000 Kč, Burda Auction 20. 5. 2017


Nově zřízená československá pošta začala s tiskem známek podle návrhu Alfonse Muchy hned v prosinci 1918. Technologie tisku umožňovala tisk dvěma barvami současně, tedy známek dvou různých hodnot najednou. Ve snaze o rychlejší distribuci byly na poštovní úřady dodávány neoříznuté dvojarchy, které se záhy staly sběratelsky vyhledávanými. Tzv. kříže, které obsahují dochované svislé i vodorovné meziarší se řadí mezi nejvzácnější československé známky. Známé jsou jen tři kříže různých hodnot. Z vyvolávací ceny 595 tisíc se tento los dostal až na 810 tisíc korun.

Ludvík Pytlíček ze Semil svou sbírku sbírku cílevědomě budoval více jak půlstoletí. Obsahuje řadu zcela unikátních položek, které nebyly po desetiletí na filatelistickém trhu nabízeny, přičemž některé jsou v aukčním prodeji vůbec poprvé. Sbírka byla nesčetněkrát oceněna velkými zlatými medailemi nejen u nás, ale i na mnoha nejvýznamnějších světových filatelistických výstavách. Její rozprodej je pro filatelistický trh mimořádnou událostí.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<