Holíčská fajáns, Slavíček a cenná asiatika

Aukce domu Zezula 3. 11. 2012

Letošní třetí aukce společnosti Zezula opět přinese širokou nabídku děl volného i užitého umění, na své si mimo jiné přijdou zájemci o českou krajinomalbu, pop art, české historické sklo, keramiku či asiatika.

Do nabídkového katalogu 39. aukce tohoto aukčního domu jsou zařazeny krajiny Mařákovců Antonína Slavíčka a Františka Kavána, sítotisk s ikonickým portrétem komunistického vůdce Mao-ce Tunga od Andyho Warhola, barokní dvojstěnné sklo i menší kolekce historické fajánse z proslulé manufaktury v Holíči pocházející z pozůstalosti významného brněnského sběratele.

Antonín Slavíček: Mraky

Antonín Slavíček: Mraky / olej na kartonu / 50,5 x 66 cm

 

Česká krajinomalba první poloviny 20. století je důležitým segmentem na trhu s uměním a ozdobou všech domácích aukcí. Díla krajinářů z proslulé školy Julia Mařáka se mezi sběrateli těší již tradičně velkému zájmu. Prim mezi nimi náleží Antonínu Slavíčkovi (1870-1910), který je v této skupině děl bezesporu nejvyhledávanějším a také nejdražším autorem. Jeho obrazy se prodávají v cenách nad 1 milion korun. V nabídce je zastoupen Slavíčkův zdařilý olej na kartonu Mraky značený monogramem "A.S.", který má s vyvolávací cenou 236 tisíc korun velký potenciál k růstu. Z nabízené malby jde současně o položku s nejvyšším podáním vůbec.

V oblasti poválečné grafiky lze pořídit například dvojici sítotisků Andy Warhola publikovaných v Sunday B. Morning - portréty Mao-ce Tunga a Jana Palacha (10 a 5 tisíc korun) nebo trojici optických kompozic Victora Vasarelyho (11 a dvakrát po 22 tisících korunách).

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře

Andy Warhol: Jan Palach / sítotisk na papíře / 290 x 189 mm

 

Na aukci bude bohatě zastoupena kolekce skla, zahrnující historické barokní práce, sklo období biedermeieru až po objekty 20. století. K nejzajímavějším položkám patří dvojice tzv. dvojstěnek, které představují specifický fenomén české sklářské výroby první poloviny 18. století. Jedná se o pohár a drobnou karafku, oba kusy z čirého do faset broušeného skla s loveckými výjevy rytými jehlou ve zlaté folii. Reprezentují období největšího rozkvětu dvojstěnného skla u nás. Obecně jsou tyto kusy velkou vzácností a na trhu se objevují velice zřídka. Dvojstěnný pohár je nabízen za vyvolávací cenu 35 tisíc korun, karafka se bude vyvolávat na částce 26 tisíc korun. 

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740

Dvoustěnný pohár, Čechy 1730 - 1740 / barokní pohár z čirého dvoustěnného skla / v. 19 cm

 

Již tradičně se v nabídce aukčního domu objeví menší kolekce fajánse a kameniny z produkce císařské manufaktury v Holíči. Holíčská manufaktura se od počátku své činnosti soustředila především na sortiment užitkového charakteru. Bohaté stolní soupravy měly krýt potřeby samotného císařského dvora, rakouské a uherské šlechty. Dnes se jedná o velice oblíbený sběratelský artikl, jak také naznačují dosažené výsledky z minulých aukcí, kdy se konvička v podobě kachny a terina v podobě bažanta prodaly s výraznými nárůsty za 130 a 142 tisíc korun. V nabídce této aukce je celkem pět položek - kalamář s posýpátkem zdobený rezavou malbou s motivy chinoiserií, konvička s kobaltovým dekorem slaměnek, košík s prolamovanými stěnami a malbou květu peonie na dně. Pozdější produkce manufaktury je zastoupena terinou z měkké kameniny s černou monochromní malbou krajiny s architekturou.

Terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770

Fajánsová terina s podnosem / Slovensko, Holíč / kolem 1770 / v. 26 cm

 

Nejzajímavějším kusem kolekce je fajánsová polévková mísa s víkem a podnosem z doby kolem roku 1770. Tato rokoková asymetrická forma teriny, jejímž auterem byl J.C. Rothe z německého Höchstu, se těšila ve své době velké oblibě, do svého výrobního programu ji převzala manufaktura ve Štrasburku a jejím prostřednictvím i císařský podnik v Holíči. Podobné kusy se nachází ve sbírce Huga Vavrečky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Moravské galerie v Brně a Iparmüveszeti muzea v Budapešti. Vyvolávací cena této položky je 30 tisíc korun.

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952

Fu Baoshi: Elektrické vedení v krajině / 1952 / Čína, Nanking / komb. technika na papíře / 45,5 x 34 cm

 

V katalogu je také na 120 položek asiatik. Nejdražší položkou je čínská oltářní socha z dynastie Ming éry Zhengtong zlacená v ohni. Pochází z vyhlášené sbírky sbírka JUDr. Josefa Moráka (1889–1969), z níž opakovanými akvizicemi posiloval Dr. Hájek nově zakládanou sbírku asijského umění Národní galerie v Praze. vyvolávací cena tohoto skvostu je 1,062 miliónu korun. Mezi asiatiky jsou také v poslední době na trhu velmi sledované svitky. Například skica tuší na papíře Elektrické vedení v krajině od Fu Baoshiho (1952) začíná na 460 tisících korunách.

Oltářní socha Čína, dynastie Ming

Oltářní socha / Čína / dynastie Ming éra Zhengtong / zlacená v ohni / v. 35,5 cm 7,2 kg

 

Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<