Hledáme věci, které český trh obohatí

Rozhovor s Tomášem Hejtmánkem

Tomáš Hejtmánek je majitelem aukční síně a galerie Arthouse Hejtmánek, která se jako jedna z mála domácích společností snažíte držet celý sortiment trhu s uměním od starožitností po současné umění. Na nadcházející aukci bude mimo jiné nabízet renesanční brnění, kubistické sofa, zátiší od Václava Brožíka či práce Jiřího Koláře a Karla Malicha.

Arthouse Hejtmánek

 

Funguje to tak, že milovníci starého umění si u vás občas koupí i něco současného a naopak, nebo jednotlivé skupiny zůstávají věrné svým kategoriím?
Je spíše pravda, že jednotlivé skupiny zůstávají věrné svým kategoriím. Přesto se objevuje stále více výjimek, kdy například sběratel obrazů české moderny zakoupí na naší aukci starožitný kus nábytku či sběratel starého umění obohatí své sbírky moderním designem 20. století. Je to přesně to, o co se v nabídce naší aukční galerie snažíme. Ukázat, že kombinovat staré a moderní umění, starožitnosti a design může být velmi originální a tvůrčí i pro samotného sběratele.

Je těžší získávat kvalitní obrazy, nebo starožitnosti? Jakou roli v tomto pro vás hrají importy ze zahraničí?
Je stále velmi těžké získávat opravdu kvalitní obrazy i starožitnosti. Samostatnou kapitolu tvoří ty nejdražší obrazy české moderny, které se snaží získat většina aukčních domů v České republice. Naše nabídka je naštěstí mnohem širší, napříč všemi obory od starého až po současné umění. Je také pravda, že část – zhruba jedna čtvrtina – námi nabízených položek je dovezena ze zahraničí. Přijímáme do aukce, případně nakupujeme po celé Evropě. Snažíme se najít díla a věci, které by český trh nějak obohatily. Věřím, že mnohá díla a starožitnosti dovezené do naší aukce mohly být kdysi součástí významných sbírek v českých zemích. Vlivem špatné politické a ekonomické situace však byly v minulosti vyvezeny. Jde o zajímavý koloběh věcí.

Arthouse Hejtmánek

 

Na poslední aukci jste v kategorii starožitností měli hned čtyři položky, které překonaly hranici milionu korun, což je na českém trhu zcela výjimečné. Roste zájem o špičkové starožitnosti?
V případě, že se nám podaří sehnat do aukce špičkovou starožitnost, je velmi pravděpodobné, že se nám podaří docílit vysoké ceny. To u nás pak nakupují jak sběratelé, tak obchodníci. Naše klientela je vzhledem k celoevropské reklamě nejen česká, ale celosvětová, čehož si velmi považujeme.

Lékaři bývají tradičně označování za významnou sběratelskou skupinu. Platí to i pro vaše zákazníky?
Z vlastní zkušenosti vím, že lékaři bývali vždy velmi vášnivými a nadšenými sběrateli umění a starožitností. V naší aukční síni však zatím mnoho lékařů nenakupuje. Máme několik kupců spíše ze starší generace, v mladší generaci lékařů zřejmě ještě není dost finančních prostředků na pokrytí často vysokých cen vydražených děl. Doufám, že se tento stav zlepší.

Sám sbíráte díla Jaroslava Horejce. Jak se vám líbí jeho aktuální výstava v Galerii hlavního města Prahy?
Současnou výstavu Jaroslava Horejce v GHMP jsem navštívil zatím pouze jednou na vernisáži a snad se mi podaří ji shlédnout ještě několikrát, abych mohl obdivovat některá jeho díla, která pro mne doposud nebylo možné vidět naživo. K samotné instalaci a prezentaci výstavy mám spoustu výhrad. Můj pohled na prezentaci Horejcových soch je více tradiční. Domnívám se, že velká část vystavovaných děl je nevhodně umístěna, takže nedokážou okouzlit a přesvědčit návštěvníky o své kvalitě, jak by měla. Nemluvě o bezpečnostních rizicích celé instalace. Přesto jsem velmi rád, že výstavu se konečně po tolika letech slibování podařilo uskutečnit a věřím, že se podaří více zviditelnit jméno tohoto významného „renesančního umělce“ 20. století.

Arthouse Hejtmánek

 

Vlastní aukční síň máte relativně krátce, na trhu se však pohybujete od 90. let. Co považujete za nejdůležitější změny v posledních letech?
Pozitivně vnímám hlavně celkové zvýšení kvality nabízených děl, větší důraz na autenticitu a originalitu, částečné zlepšení prezentace a katalogů aukčních síní. Když jsme se před sedmi lety rozhodli konečně vstoupit na český aukční trh, znali jsme již také více ten evropský i světový. Cílem našeho aukčního domu bylo a je více se přiblížit tomu kvalitnímu celosvětovému a to se nám snad s našimi výsledky postupně daří.

Rozhovor byl původně publikován v listopadovém čísle Sběratelských novin.

 

CV Samostatné aukce pod hlavičkou Arthouse Hejtmánek Tomáš Hejtmánek pořádá od roku 2013, před tím spolu se svým bratrem Oldřichem provozoval Galerii Arcimboldo. Vzděláním je restaurátor a na trhu s uměním se pohybuje od 90. let. Společnost sídlí v barokní usedlosti nedaleko Stromovky. Arthouse Hejtmánek je nejen aukční síní a galerií, ale také vzorovou expozicí, jak lze v interiéru funkčně kombinovat umění a design různých epoch. „I my jsme podlehli této ušlechtilé nemoci, jak někdy ,sběratelstvíʻ nazýváme, a chceme tuto potřebu, radost i vášeň sdílet s ostatními. Pevně věříme, že bez této radosti by život nebyl tak bohatý a barevný. Věříme, že každý si v naší galerii najde něco pro potěchu, či do své sbírky,“ zvou manželé Hejtmánkovi k návštěvě. www.arthousehejtmanek.cz

 


Související články

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024
V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

V Ovenecké jsme s umělci vytvořili scény pro každodenní život

Rozhovor se sběratelkou Terezou Porybnou

Tereza Porybná působila v letech 2013 až 2019 jako ředitelka Českého centra v Londýně a v letech 2014-2016 byla prezidentkou sdružení Evropských kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Spolu se Zuzanou Blochovou a Edith Jeřábkovou stojí za pr...

25. března 2024
Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<