Hledá se Vlasta Vostřebalová Fischerová

Další z meziválečných malířek na výstavě a uměleckém trhu

Moravská galerie chystá na podzim letošního roku objevnou výstavu další z ženských autorek první republiky. Dílo Vlasty Vostřebalové Fischerové (1898-1963), spolužačky dnes známé Milady Marešové, je považováno za jeden z nejosobitějších projevů sociálního umění 20. a 30. let. Na trhu jsou její díla v podstatě nedostupná. Pro nadcházející retrospektivu se hledá trojice nezvěstných obrazů.

Vlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních / 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / sbírka Galerie výtvarného umění v Chebu
Vlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních / kol. 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / sbírka Galerie výtvarného umění v Chebu

 

Vlasta Vostřebalová Fischerová (1898-1963), spolužačka dnes známé Milady Marešové, byla jednou z prvních umělkyň, kterým v roce 1918 v nově založeném Československu bylo umožněno studovat na vysoké umělecké škole. Poprvé společně vystavovaly v Topičově salonu roku 1925. Více k životu a dílu umělkyně, další ukázky z tvorby zde.

Na aukčním uměleckém trhu se dílo Vlasty Vostřebalové Fischerové objevilo zcela náhodou a snad vůbec poprvé až v roce 2010. Tehdy internetová aukční galerie Art Bohemia prodala malbu Dům u Štupartů, Kampa (patrně kolem roku 1923) za cenu 78 tisíc korun. Další případné aukční prodeje této autorky nejsou příliš pravděpodobné. Databáze ART+ pro zajímavost neregistruje ani jediný. V budoucnu by se tak na aukčním trhu mohla znovu objevit pouze díla, které prodala sama umělkyně v rámci výstav v roce 1925 a 1934. Syn autorky se totiž po její smrti z propagačních důvodů zaměřil pouze na prodej veřejným institucím.

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Kůň od cirkusu / 1932 / dílo dnes nezvěstné
Vlasta Vostřebalová Fischerová: Kůň od cirkusu / 1932 / dílo dnes nezvěstné

 

Z institucionálních akvizic by se skrze aukční trh mohla objevit pravděpodobně jen díla, které před revolucí vlastnila dnes již zaniklá Galerie Sdruženého klubu pracujících v Boskovicích (v rodišti umělkyně). Právě ta jsou nyní hledána pro nadcházející retrospektivní výstavu v Moravské galerii v Brně, připravovanou týmem kurátorek Martinou Pachmanovou a Michalou Frank Barnovou, na podzim letošního roku. Jde jmenovitě o olejomalby: Helča (1922), dnes nezvěstná, patrně v soukromé sbírce v Praze, Snící dívka (kolem roku 1925) a Kůň od cirkusu (1932), dříve v majetku boskovické galerie, dnes buď v majetku ostatních veřejných institucí na Boskovicku nebo v soukromých sbírkách tamtéž.

Aktuálně připravovaná výstava Moravské galerie, společně s prvním rozsáhlým monografickým katalogem, představí kresby a olejomalby z veřejných a soukromých sbírek, které doposud nebyly celistvě prezentovány. Zejména námětově solitérní, různorodé olejomalby, které až do nedávna byly považovány za “doplňující přívěšek” k převažujícímu kresebnému konvolutu, poodhalí i leccos ze spletitého osobního života umělkyně. Představen bude například soubor děl, jehož hlavním protagonistou byl samotný syn nebo bývalý manžel autorky Otokar Fischer. Osobní příběh Vlasty Vostřebalové Fischerové představí i bohatý, nedávno objevený archivní materiál, včetně architektonických návrhů a návrhů nábytku.

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Helča a Snící / dvojice dnes nezvěstných děl
Vlasta Vostřebalová Fischerová: Helča a Snící dívka / 1922 a kol. 1925 / dvojice dnes nezvěstných děl

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<