Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Pictura | Datum 27.03.2017
Jedním z nejzajímavějších děl večerní aukce Galerie Pictura ve středu 29. března bude Portrét Geneviève od Andrého Deraina. Jde o vůbec první umělcův "neanonymní" portrét, který se objevil na domácím trhu. Začínat bude na minimálním podání 550 tisíc korun (bez provize).
Tento signovaný olej zobrazuje Derainovu neteř Geneviève, dceru jeho sestry, kterou měl velmi rád a portrétoval ji průběžně odmalička až do její dospělosti. Obraz vznikl na konci 30. let, tedy v době, kdy se Derain nejvíce věnoval právě figurálním námětům a obracel se pomalu zpět ke klasicismu. Obraz je uvedený v soupisu autorova díla (č. 1854). Na rubu plátna se nachází výstavní štítek Van Diemen-Lilienfeld Galleries v New Yorku.
Deraiových maleb prošlo domácím trhem již 14, figurativní náměty jsou přitom zcela v menšině a portrét Geneviève se mezi nabízenými díly dosud neobjevil. Nejdráže se prodala Hlava ženy, která v únoru 2013 vystoupala na aukci 1. Art Consulting z necelých 2 až na 4,39 milionu korun. Tento poměrně raný obraz (1914), byl publikován v malířově souborném katalogu a vystavován v muzeu Thyssen-Bornemisza v Madridu. Následují dvě krajiny, obě prodané stejnou aukční síní: Zátiší v krajině z roku 1950 za 1,97 milionu (loni se tento obraz objevil na trhu znovu a prodal se za o pár desítek tisíc nižší cenu) a Sous - Bouis en Provence za 1,95 milionu korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
13. května 2017
29. března 2017
23. ledna 2017
26. září 2022
30. ledna 2022
24. května 2018